Na Slovensku si posvítili na vysoké marže v energetice. Nadiktovali jaké obslužné funkce musí firma mít a zatrhli vyvádění peněz z firem zajišťujících distribuci energií.
Na Slovensku si posvítili na vysoké marže v energetice. Nadiktovali jaké obslužné funkce musí firma mít a zatrhli vyvádění peněz z firem zajišťujících distribuci energií. Zástupce slovenského regulátora, Jozef Holjenčík (předseda Úřadu pro regulaci síťových odvětví) seznámil účastníky XII. Mezinárodního energetického regulačního fóra konaného 17. března v Prazes tím, jak jeho úřad zabránil vyvádění peněz z distribučních společností.
Zaměřil se na maržové řetězce vertikálně integrovaných společností, nadiktoval, jaké činnosti musí nezávisle zabezpečovat distributor „Na Slovensku po privatizaci přes SLA smlouvy utíkalo hrozně moc peněz. Distribuce, která kdysi měla svoje údržbáře, si začala tyto služby pronajímat. Místo, aby služba zaměstnanců stála 100 jednotek, na smlouvu o zajištění těchto činností pak stála 200-300 jednotek a byl to oprávněný náklad. Tomu jsme učinili přítrž,“ řekl Holjenčík.
Mohlo by vás zajímat
Po provedených změnách musí mít regulované firmy samostatnou dozorčí radu, svého compliance officera, právníky, IT, finanční oddělení a zákaznické centrum. V průměru musely distribuční firmy přijmout z dceřiných společností cca 1000 osob. V letech 2008-9 se mezi mateřskou firmou a jejich dceřinými společnostmi na placení těchto služeb „přelilo“ cca 400 milionů slovenských korun, po zavedení těchto opatření pouze 10 milionů. V energetice to bylo také cca 400 milionů slovenských korun a dnes je to cca 25 milionů. „Dnes vyšla hodnotící zpráva EK a z ní vyplývá, že v oblasti energetiky nemají orgány EU vůči Slovensku žádné připomínky a námitky, z čehož mám opravdu velkou radost,“ dodal.
Jiří Reichl