Volby do Poslanecké sněmovny jsou už několik měsíců za námi, je čas splácet závazky při nich vzniklé. Hnutí Přísaha, vedené bývalým šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Róbertem Šlachtou, začalo proto platit náklady spojené s náročnou a nákladnou kampaní. Firma Šimway, která sídlí na adrese nejbližšího spolupracovníka Šlachty Tomáše Sochra, tak například vyfakturovala práce na kampani za více než 13 milionů korun. Vyplývá to z informací na transparentním příjmovém i výdajovém volebním účtu u Fio banky.
„Fakturujeme Vám služby dle smlouvy o zajištění volební kampaně: Marketingové, analytické, poradenské a organizační služby. Příjemce: Šimway, s.r.o.,“ objevilo se 22. prosince na výdajovém volebním účtu hnutí Přísaha u Fio banky. Společnost Šimway si nafakturovala celkem 6 155 170,78 korun.
Tentýž den odešlo na volební účet z příjmového účtu 6 150 000 korun.
Šestnáctého prosince odešlo na účet společnosti Šimway 5 360 815,46 korun.
„Fakturujeme Vám dle smlouvy o zajištění volební kampaně – provozní náklady. Příjemce: Šimway, s.r.o,“ lze se dočíst ve zprávě pro příjemce.
Mohlo by vás zajímat
Ještě před touto platbou odešla, taktéž 16. prosince, na účet Šimway částka 1 672 328,90 korun za pronájem plochy a propagační materiál ke kampani.
Firmu Šimway oficiálně vlastní podnikatel Petr Kahoun z Chrustenic, společnost ale sídlí na adrese místopředsedy hnutí Přísaha Tomáše Sochra. Petr Kahoun se do února roku 2018 pohyboval se pouze jako zaměstnanec v logistice, s marketingem a podobnými aktivitami neměl nic společného.
Na stejné adrese působí i společnost S – TYPO Nenačovice s.r.o., zabývající se prodejem loveckých potřeb, kterou vlastní otec Tomáš Sochra – Lubomír Sochr.
Celkově si tak společnost Šimway, která je bezpečnostními insidery spojovaná právě se Šlachtovou „pravou rukou“ Tomášem Sochrem, byť na něj není oficiálně psaná, přišla zatím na 13 188 315,14 korun.
Volby do Poslanecké sněmovny, respektive kampaň, byly pro firmu zajímavou příležitostí. V roce 2019 totiž společnost Šimway hospodařila se ztrátou 63 tisíc korun, o rok později dosáhl výsledek běžného hospodaření 19 tisíc korun v plusu.
„Společnost Šimway s.r.o. byla založena v listopadu 2019 za účelem zajistit komplexní služby pro zákazníky dle jejich požadavků. V počátku jsme se zaměřovali pouze na oblast dopravy, logistiky a s tím spojené činnosti. Následoval první projekt v podobě převzetí správy areálu rekreačního střediska u Sušice a zajištění jeho provozního stavu pro účely Občanského spolku LDT Šimanov z.s., který zde pořádá volnočasové aktivity pro děti a mládež, včetně letního tábora s tradicí již od roku 1969,“ lze se dočíst ba webu společnosti. Od této aktivity – převzetí rekreačního střediska v Šimanově – nejspíš pramení i název Šimway.
Společnost popisuje, že první velký projekt přišel v únoru 2020, kdy byla firma „oslovena bývalým elitním policistou plk. v.v. Robertem Šlachtou, a to v souvislosti s přípravami na vydání jeho knihy s názvem ´30 let pod přísahou´“.
„Úkolem naší společnosti bylo kompletní zajištění provozu internetového prodeje ze strany autora a následná propagace jeho vydané knihy, včetně organizace veškerých debat s autorem knihy, probíhajících po celé ČR,“ stojí na webu.
„Od srpna 2020 spolupracujeme se společností Synergia Management Czech při zajišťování školení v oblasti bezpečnosti měkkých cílů. V rámci spolupráce s touto společností jsme se podíleli např. na zajištění bezpečnostního školení pro zaměstnance památníku Terezín. Naším cílem je i nadále poskytovat služby plně pokrývající potřeby zákazníka,“ končí kapitola „O nás“ na webu společnosti Šimway.
O spolupráci se společností Synergia Management Czech už psal podrobněji partnerský portál Ekonomického deníku Česká justice ZDE. I v této souvislosti se objevuje jméno Tomáše Sochra.
„Pravá ruka Roberta Šlachty na někdejším Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a později na celní správě Tomáš Sochr nastoupil jako konzultant do společnosti, jejíž vlastník byl léta anonymně skryt na seychelském ostrově Mahé. Letitý jednatel společnosti a nový Sochrův zaměstnavatel přitom v téže době pracoval pro bezpečnostní agenturu rodiny expolitika Víta Bárty… …Byl to přitom právě Šlachtův ÚOOZ, který léta poukazoval na neprůhlednost některých byznysových operací, které u státních firem prováděly společnosti z offshorových rájů nyní jeho nejbližší člověk nastoupil do firmy s léta zastřenou vlastnickou minulostí.,“ napsala Česká justice.
Společnost Synergia management czech byla založena v roce 2010 jednatelkou Petrou Janákovou (dnes Vízdalovou) jako Nansie Invest. Janáková v minulosti působila ve statuárních orgánech společnosti ABL Investment SE, později Mark2 Corporation Investment SE, která spadá do rodinné firmy bratrů Bártů. Otěže firmy po Janákové přejímá v dubnu roku 2012 absolvent Policejní akademie v Praze David Rožek. Vlastníkem firmy je pak až do března 2019 společnost Synergia Management Ltd. ze seychelského ostrova Mahé.
David Rožek přitom už od roku 2006 pracoval pro firmu Mark2 Corporation bratří Bártů, nejprve jako bezpečnostní manažer a později, až do roku 2015, jako provozní ředitel polské divize Mark2 Corporation.
Česká justice mimo jiné dále zjistila, že bezpečnostní byznysmen a zaměstnavatel Šlachtovy pravé ruky Rožek měl od roku 2012 až do letošního června trvalé bydliště psané na adrese Městského úřadu Prahy 5. V letech 2017 a 2018 byl pak Rožek podle otevřených zdrojů také dlužníkem Oborové zdravotní pojišťovny. V minulosti kandidoval v komunálních volbách na Praze 5 za KDU-ČSL.
Ale zpět k výdajům hnutí Přísaha. Hnutí v prosinci také zaplatilo za pronájem billboardových ploch, a to společnostem BigMedia a Metrozoom. Více informací ZDE.
Pro hnutí Přísaha hlasovalo ve volbách do Poslanecké sněmovny 4,68 procent voličů. Hlas pro hnutí hodilo přes čtvrt milionu voličů. Jen za odevzdané hlasy voličů si tak Róbert Šlachta a spol. přijdou na 25,2 milionu korun. A protože hnutí dostalo více než 3 procenta hlasů, má nárok také na příspěvek na činnost. Ten v případě hnutí Přísaha činí 9,4 milionu ročně a vyplácen bude po další čtyři roky. Postupně by tak Přísaha měla ze státní kasy získat cca 62,8 milionu korun.
Před hnutím nyní stojí úkol nastavit si rozpočet pro příští rok. Od něj se pak bude odvíjet podstatná část financování strany, která v posledních volbách přeskočila 3 procenta hlasů, a má tak nárok na státní příspěvek. Na ten ale dosáhne pouze v případě transparentního hospodaření.
Jan Hrbáček