INZERCE

Programová konference hnutí Přísaha a její šéf Róbert Šlachta. Foto: hnutí Přísaha

Šlachta se pustil na Twitteru do kandidáta na policejního prezidenta a zaútočil na ODS. Zpražil ho Topolánek

Předseda hnutí Přísaha a někdejší velitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Róbert Šlachta se pustil na sociální síti Twitter do jediného kandidáta na policejního prezidenta po odcházejícím Janu Švejdarovi Martina Vondráška. Spojil ho s ODS a jejím někdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem. Na jeho Tweet zareagoval bývalý předseda ODS Mirek Topolánek, který Šlachtovi připomněl, že do čela ÚOOZ jej jmenoval právě Ivan Langer, kterého se Šlachta později snažil „ulovit“ ve známé kauze Vidkun.

„Tak to vypadá, že máme oficiálně kandidáta na policejního prezidenta, Vondráška. Velkého kamaráda ODS z okruhu kolem Ivana Langera. Slibovaná změna žádná, politizace policie bude pokračovat. A spolu s tímto člověkem bude @Vit_Rakusan chtít „moderovat diskuzi“ o reorganizaci NCOZ?“ opřel se Róbert Šlachta na Twitteru do Martina Vondráška, ODS a stávajícího ministra vnitra Víta Rakušana.

Tomu pak ještě přiložil dalším Tweetem:

„Absolutně mimo a nekompetentní vedení ministerstva vnitra od @Vit_Rakusan.

„Poslouchejte Róberte, Vy parodie na politika, a nebyl Vy jste náhodou právě na návrh ODS a Ivana Langera instalován do funkce ředitele ÚOOZ? Jestli jste na to náhodou nezapomněl…,“ zareturnoval Šlachtovi někdejší předseda ODS a premiér Mirek Topolánek.

Tweetový beef mezi Róbertem Šlachtou a Mirkem Topolánkem. Foto: Jan Hrbáček

Mirek Topolánek má pravdu. Šlachtu z pozice zástupce ředitele Úřadu kriminální policie a vyšetřování jmenoval v roce 2007 šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ministr vnitra Ivan Langer z ODS.

Róbert Šlachta se vůči Ivanu Langerovi vymezuje delší čas. Jeho ÚOOZ se dokonce pokoušel Langera ulovit ve známé kauze Vidkun. Což se mu přes mimořádné nasazení a kontroverzní praktiky, jako nabídky peněz jednomu z obviněných z kauzy Vidkun ve vazbě, nepovedlo.

Přitom před tím se do přízně politiků ODS často vlísával. Topolánkově nástupci Petru Nečasovi si podle jeho slov řekl o post policejního prezidenta. K Ivanu Langerovi pak často jezdil domů do Olomouce a vozil mu například dárky pro děti.

Ekonomický deník o Róbertu Šlachtovi hovořil s řadou politiků a vysoce postavených policistů, kteří jeho dřívější náklonnost k politikům potvrdili. Šlachta se podle nich velmi často „vtíral“ ke svým nadřízeným a očekával profesní růst.

Naprosto otevřeně o tom promluvil například bývalý premiér Petr Nečas.

Hyperoddaný policajt

Toho Róbert Šlachta na podzim roku 2010 požádal o schůzku. Ta proběhla v kavárně na Malé Straně.

„Café Segafredo se to jmenovalo. Tam jsem se sešel s ním a tehdejším ředitelem Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Liborem Vrbou. A tam Šlachta si řekl o pozici policejního prezidenta. Takhle natvrdo. Že to má domluvené, má podporu tehdejšího nepsaného šéfa Věcí veřejných Víta Bárty a tím pádem má automaticky podporu Radka Johna, jakoby to s úsměvem konstatovali všichni, kterými se oháněl. Takhle to tam za Věcí veřejných na vnitru fungovalo. V té době jsem už byl premiérem. Šlachta měl jednu zásadní vlastnost, byl to vždy policejní plukovník svého ministra vnitra. Kdyby se ministrem vnitra stal Reinhard Heydrich, tak nemá oddanějšího policistu, než je Šlachta. On se snažil, protože byl prostě obrovsky ambiciózní, dostat se i k premiérům. Není mimochodem bez zajímavosti upozornit na to, že se třikrát setkal s mou vrchní ředitelkou v Hrzánském paláci na snídani. Pokaždé se ohlásil sám a strašně stál o pracovní snídani s ní,“ prozradil Ekonomickému deníku Petr Nečas.

Expremiér Petr Nečas dnes s médii příliš nekomunikuje. Pro Ekonomický deník učinil před časem výjimku. Foto: ODS

Nabízí se jednoduché vysvětlení, že Šlachta u premiérovy tehdejší „pravé ruky“ lobboval za sebe a svůj profesní růst.

„Já jsem u toho samozřejmě nebyl. Nicméně jsem byl vždy o těchto jejích setkáních dopodrobna informován. V podstatě první jeho vzkaz z těchto setkání byl, že on za to vyšetřování kolem utajovaného svědka u Pandurů nemůže, že za všechno můžou prokurátoři z Olomouce. Že jim (ÚOOZ) to nařídili, že by to jinak vůbec nedělali, ale dělat to musí, protože jim to přikázalo státní zastupitelství,“ uvedl Nečas.

Petr Nečas považoval tehdy Šlachtovo chování za jasný lobbing za svoji osobu.

„Samozřejmě. A pak tam vedl takové ty řeči, jak má těžký osobní život, jak nikdy nebyl u moře, nikdy ho neviděl. A že s ním žádná partnerka nevydrží, že si kvůli tomu, aby byl pro ženy atraktivnější nechal udělat i plastickou operaci. On tam prostě probíral i tyto zcela nepracovní záležitosti. A co je zajímavé, vždy se ozval sám. Už na začátku roku 2012 evidentně řešil volbu, když to řeknu zjednodušeně, jestli se má ke mně jako k premiérovi vetřít, anebo jestli je pro něj výhodnější mě jako premiéra odrovnat,“ prohlásil ke Šlachtovi Petr Nečas.

„Je to lež. Nikdy se nic takového neodehrálo. Expremiér Nečas je odsouzený za křivou výpověď, takže co si o takovém člověku můžeme myslet. Má se mnou dlouhodobý problém, protože jsme rozkryli, co dělala jeho tehdejší milenka, dnes manželka na úřadu vlády,“ zareagoval na příběh o tom, jak si měl říct o post policejního prezidenta Róbert Šlachta.

Setkání s Janou Nagyovou Šlachta nepopřel.

„Celé to začalo tak, že jsme ji chtěli pozvat na výslech. Poslali jsme obsílku, ale za chvíli se nám dostala zpětná vazba z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), že pan premiér zuří, co jsme si to dovolili ji vůbec pozvat a že mám koupit kytku a jít se jí do Hrzánského paláce (jedna z budov Úřadu vlády, kde obvykle sídlí budoucí premiér před oficiálním nástupem do  úřadu. Pak „sedí“ ve Strakově akademii – pozn. red.) omluvit. Já jsem ostentativně řekl, že se nikdy nikomu omlouvat nebudu za to, že děláme, co nám přísluší. Tehdy jsme prověřovali statisícové odměny asistentky pana premiéra paní Nečasové. On je obhajoval slovy, že „dře jako kůň“. V té souvislosti jsme prověřovali úniky z Úřadu vlády a proto jsme s paní Nagyovou potřebovali mluvit. Klasicky jsme ji pozvali – jako běžného občana – i ten detektiv to tak bral a vrátilo se nám to zpátky, že se mám jít s kytkou omluvit. Tak jsem se s paní Nagyovou potkal, ale s žádnou kytkou, nebo něčím podobným,“ řekl v rozhovoru pro Ekonomický deník Šlachta.

Na otázku, zda kvůli tomu šel na Úřad vlády odvětil:

„Ne, šel jsem do Hrzánského paláce s tím, že se jdu domluvit, že skutečně půjde vypovídat tak, jak bylo v obsílce. Ale skutečně ne s kytkou.“

Návštěvy u Langera

Ekonomický deník u mnoha zdrojů ověřil, že Šlachta vyhledával přízeň i dalších politiků – například ministra vnitra za Věci Veřejné Radka Johna, Martina Peciny (ČSSD), ale Ivana Langera (ODS), kterého Šlachtův ÚOOZ o pár let později zadržel při obří razii ve známé kauze Vidkun.

Robert Šlachta jezdil za Ivanem Langerem k němu domů do Olomouce. V Praze by takové schůzky totiž hodně bily do očí.

„Jezdil k němu domů. A nebyly to nahodilé schůzky. Vozil mu dokonce dárky pro jeho děti,“ potvrdilo Ekonomickému deníku hned několik někdejších vysoce postavených policistů. Ekonomický deník se rozhodl, že jejich identitu nebude prozrazovat.

Ivanu Langerovi mimochodem Robert Šlachta věnoval nemalou část své knihy Třicet let pod přísahou. Časté návštěvy u něj doma v ní ovšem nezmiňuje.

„Ivan Langer byl v té době jako ministr nesmírně obětavej, pracovitej. Pamatuju – to jsem byl ještě na prezidiu –, jak se vracel ze služební cesty z Německa a v půl druhé ráno z pátka na sobotu si nás všechny svolal a my mu představovali změnu SKPV (Služby kriminální policie a vyšetřování – pozn. red.), změnu analytiky, změnu jednotlivých útvarů, všechny návrhy. O půl třetí ráno nás tam seřval všechny – pamatuju si, jak jsem se potácel domů a říkal si, že na všechno jebu, že na sebe nenechám řvát. Ale na druhou stranu jsem oceňoval tu jeho pracovitost, měl úžasný zápřah a tah na branku… …Nevnímali jsme ještě to jeho bé, samozřejmě, tu temnou stránku, kterou s sebou Ivan Langer nese. To jsme pochopili až v pozdějších dobách,“ napsal například o Langerovi Šlachta.

Ekonomický deník získal důkaz o intenzitě vztahu Roberta Šlachty k Ivanu Langerovi. Je jím karikatura, kterou mu věnovali tři, dnes už bývalí vysoce postavení policisté: tehdejší šéf ÚOOZ Robert Šlachta (vlevo), dnes už náměstek policejního prezidenta Jiří Houba (uprostřed) a bývalý šéf protikorupční policie Libor Vrba (vpravo). Všichni dárek ministrovi vnitra vlastnoručně podepsali.

Dárek od vrcholných policistů pro ministra vnitra Ivana Langera. Robert Šlachta svého nadřízeného často navštěvoval doma v Olomouci. Foto: archiv Jana Hrbáčka

Ekonomický deník se proto pokusil oslovit bývalého ministra vnitra Ivana Langera, aby se ke schůzkám se Šlachtou vyjádřil. Ten to ale odmítl.

„Nebudu se k tomu vyjadřovat. Orel much nelapá,“ zareagoval na výzvu Ekonomického deníku někdejší ministr vnitra Ivan Langer.

Jan Hrbáček