Logická úvaha zní, že s růstem cen elektrické energie na evropských burzách porostou i zisky skupiny ČEZ. Jenže opak je pravdou. Čistý zisk za první čtvrtletí dosáhl 8,4 miliardy korun, což je oproti loňskému prvnímu kvartálu o 41 procent méně. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) klesl o 23 procent na 19,9 miliardy, naopak provozní výnosy rostly o čtyři procenta na 57 miliard korun.
Podle vyjádření šéfů ČEZ není důvod ke znepokojení. Pokles ziskovosti prý způsobily „specifické dočasné tržní vlivy“, navíc v loňském prvním čtvrtletí dosáhl ČEZ rekordního zisku ze spekulativního obchodování s komoditami ve výši téměř tří miliard korun. Přesto je mezi investory znát jisté zklamání. Akcie ČEZ po otevření pražské burzy v úterý 11. května klesly ze 607 na 595 korun, krátce poté se však vrátily k hodnotám nad hranicí 600 korun.
Ukazuje se, že ČEZ neumí zachytit trend živelného růstu cen elektrické energie na středoevropských burzách. Jak Ekonomický deník upozornil v pondělí, elektřina s dodávkou v roce 2022 od počátku roku podražila o 28 procent na 66,70 eura za megawatthodinu. Prudký růst se týká také energie určené ke spotřebě ve zbývajících měsících a kvartálech letošního roku. ČEZ přitom již 60 procent elektřiny vyrábí z jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů, což snižuje jeho závislost na nákupu drahých emisních povolenek.
Problém může být i v tom, že se Skupina ČEZ postupně zmenšuje. Výroba v uhelných elektrárnách klesla meziročně o 23 procenta, zejména v důsledku prodeje Elektrárny Počerady a odstavení starých bloků v Prunéřově. Snižuje se také rozsah aktivit v zahraničí. Od dubna již ČEZ není vlastníkem větrných elektráren u Černého moře a distribuční sítě v rumunské Oltenii. Chystá se také odprodej většiny dceřiných společností v Polsku a Bulharsku.
Podle vyjádření generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše jsou výsledky hospodaření za první čtvrtletí v souladu s očekáváním. „Jsem rád, že navzdory pokračujícím rizikům spojených s covid-19 mohu potvrdit celoroční výhled EBITDA Skupiny ČEZ na úrovni 57 až 60 miliard korun. Pokračujeme v naplňování naší strategie zaměřené na růst podílu bezemisních zdrojů a zaměření na Českou republiku a střední Evropu,“ uvedl Daniel Beneš. Čistý zisk po očištění o mimořádné vlivy se má letos pohybovat na úrovni 17 až 20 miliard korun.
Investoři a akcionáři upozorňují, že vedení ČEZ stále ještě neoznámilo výši dividendy z loňského zisku. V minulých letech již bylo touto dobou jasno. Například analytik Fio banky Jan Raška odhaduje, že dividenda by se mohla pohybovat okolo 50 korun na akcii, analytik České spořitelny Petr Bártek tipuje 60 korun.
David Tramba