Energetická skupina innogy Česká republika loni skokově navýšila svou ziskovost. Čistý zisk dosáhl 3,47 miliardy korun oproti 551 milionům korun v roce 2022. Tržby meziročně klesly o 10 procent na necelých 61 miliard korun. Podle výroční zprávy, uložené ve Sbírce listin obchodního rejstříku, mohl být loňský zisk ještě vyšší, avšak srazil jej odvod mimořádné daně z neočekávaných zisků (windfall tax) ve výši 3,44 miliardy korun.
Jak v úvodu výroční zprávy zmínil předseda představenstva společnosti innogy Česká republika Tomáš Varcop, skokový růst cen elektřiny a plynu přiměl stát zavést maximální cenové stropy. Prvně od liberalizace energetického trhu tak v Česku došlo k regulaci cen energií. Ceny energií na evropském trhu po celý minulý rok klesaly, a tak mohlo innogy jako jeden z prvních dodavatelů již v únoru snížit ceny plynu pod strop.
Dodávky energií koncovým zákazníkům má na starosti největší dceřiná společnost innogy Energie. Ta loni dodala zákazníkům 22,6 TWh zemního plynu, tedy prakticky stejně jako v roce 2022. Stále se jedná s velkým náskokem o největšího dodavatele plynu na českém trhu. Objem prodeje elektřiny se meziročně zvýšil o 9 procent na 5,5 TWh, hlavně díky růstu v segmentu velkých odběratelů.
Další dceřiná firma innogy Energo a innogy Energetika Plhov-Náchod se zaměřují na oblast teplárenství. Tato divize loni pokračovala v modernizaci zdrojů tepla v Náchodě, Berouně a Králově Dvoře. Příkladem může být pořízení elektrokotle, který umožnil mírné snížení závislosti na zemním plynu v náchodské teplárně a slouží též k poskytování služeb výkonové rovnováhy pro ČEPS.
Mohlo by vás zajímat
Skupina innogy expanduje také do oblasti dopravy, buduje dobíjecí stanice pro elektromobily a prodává stlačený zemní plyn (CNG), jehož odběratelem jsou hlavně městské dopravní podniky. Nabízí také instalaci střešních fotovoltaických systémů, loni jich zájemcům dodala skoro tisícovku.
Vlastníkem skupiny innogy Česká republika je od října 2020 maďarská elektrárenská společnost MVM. České innogy si prozatím ponechalo původní název, který mělo pod bývalým německým vlastníkem, koncernem RWE.
David Tramba