Energetická skupina innogy koupila 100procentní podíl ve společnosti Smart BioEnergy, která provozuje bioplynovou stanici v Písku. Transakce již byla vypořádána. Touto akvizicí skupina innogy učinila první krok ke vstupu na trh s biometanem, na kterém chce dále expandovat.

„V rámci naší strategie do roku 2035 jsme si definovali strategický cíl pro významný růst ve výrobě biometanu. Získáním stoprocentního obchodního podílu ve společnosti Smart BioEnergy stavíme pomyslný základní kámen, ke kterému budeme v blízké budoucnosti přidávat další,“ okomentoval uzavření transakce šéf skupiny innogy Tomáš Varcop.

Bioplynová stanice stojí v písecké průmyslové zóně a jedná se o relativně velké zařízení s elektrickým výkonem 1189 kW a tepelným výkonem 1177 kW. Roční produkce zařízení se pohybuje okolo 35 tisíc GJ tepla a 10 tisíc MWh elektřiny. Skupina innogy bioplynku koupila od Milana Kajtmana a Jozefa Benisky, kteří ji dosud vlastnili.

„Bioplynová stanice zpracovává biomasu, vyrábí elektřinu a dodává teplo pro průmyslovou zónu a město Písek. Naší strategií je dlouhodobý růst podílu na trhu výroby biometanu a tato transakce je prvním krokem k dosažení daného strategického cíle. Proto v Písku plánujeme investice do výroby biometanu, který budeme vtláčet do distribuční plynárenské sítě,“ doplnil Jiří Šimek, jednatel innogy Energo.

Mohlo by vás zajímat

Jak Ekonomický deník informoval na začátku ledna, v loňském roce bioplynové stanice v České republice vyrobily jen okolo 6 milionů m3 biometanu. Podle nového návrhu Akčního plánu podpory rozvoje využívání biometanu, jehož autorem je ministerstvo životního prostředí (MŽP), má v roce 2030 tuzemská produkce biometanu dosáhnout až 490 milionů m3. Mezi přínosy rozvoje nového oboru energetiky patří snížení emisí skleníkových plynů a také menší závislost na dovozu zemního plynu.

Během posledních pěti let v Česku vzniklo deset výroben biometanu s kapacitou produkce 17,7 milionu m3, reálná výroba za minulý rok však dosáhla jen zmíněných 6 milionů m3. Problém je v tom, že nastavené výkupní ceny biometanu u nás jsou nižší než v zahraničí. Většina vyprodukovaného biometanu se tak vyváží do okolních států. Změnu si MŽP slibuje od nového systému provozní podpory pomocí aukčního bonusu, který má fungovat od roku 2026.