Společnost Accolade miliardářů Milana Kratiny a Zdeňka Šoustala pokračuje ve svém španělském tažení. Hodnota rozestavěných projektů české skupiny, která investuje do průmyslových a logistických nemovitostí, dosáhla ve Španělsku už více než 61 milionů eur, v přepočtu přes 1,5 miliardy korun. Nově vzniká hala u Sevilly za ca 8,5 milionu eur (přes 210 milionů korun). Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

Celkem má firma v zemi šest projektů, tři jsou ve výstavbě a zbývající v procesu získání stavebního povolení. Accolade letos oznámila ve Španělsku už druhý projekt, v únoru představila investici 25 milionů eur (přes 620 milionů korun) u Murcie. Hala u Sevilly o rozloze přes 6500 metrů čtverečních by měla být hotova v prosinci.

„U průmyslových hal je u Sevilly velmi nízká nabídka, přitom je v oblasti vysoká poptávka a dostatek pracovních sil, což představuje příležitost pro další růst,“ řekl výkonný ředitel Accolade Kratina, jehož firma letos otevřela kancelář ve Valencii. V květnu podepsala Accolade úvěrovou smlouvu se skupinou bank na 3,4 miliardy korun, přičemž z těchto peněz firma částečně financuje i výstavbu automatizovaného distribučního centra u moravského Kojetína pro firmu Amazon.

Za první tři měsíce letošního roku dosáhl Accolade Industrial Fund eurového zhodnocení 1,92 %, což odpovídá očekávanému ročnímu výnosu ve výši 7 %. Díky dlouhodobé strategii a smluvním doložkám se navíc fondu daří úspěšně zmírňovat současné inflační tlaky.

Portfolio nemovitostí ve fondu se v prvním kvartále rozrostlo o další průmyslové haly a celková plocha pronajímatelných prostor tak překročila 1,2 milionu metrů čtverečních. Své prostředky do fondu vložilo již více než 2 500 investorů.

Mohlo by vás zajímat

Přesto, že válečný konflikt na Ukrajině, zpomalující ekonomika a rostoucí ceny vstupů ovlivňují téměř jakékoliv podnikání, v oblasti průmyslových nemovitostí – lze i v této náročné době nalézt řadu pozitiv. Jednu z příležitostí představuje přesun dalších částí maloobchodu na internet, který i přes ochlazování určitých kategorií společností z oblasti e-commerce, generuje poptávku po nových logistických prostorách.

„Novou poptávku cítíme mimo jiné také například ve východním Polsku, a sice od ukrajinských společností z řad dodavatelů automobilových řetězců, kteří chtějí dále fungovat,“ řekl Milan Kratina, CEO Accolade. Pokračující silný zájem o logistické prostory dokládají i statistická data o jejich neobsazenosti, kdy se průměr v Evropě pohybuje kolem 3,5 %, v Česku je tento ukazatel ještě výrazně nižší.  

Accolade Industrial Fund nemá na Ukrajině ani v Rusku v současnosti žádné projekty, nájemce ani financující banky. Následné dopady dění na Ukrajině tak mohou být pouze nepřímé – například v podobě inflace. Fond nicméně funguje jako účinný nástroj boje proti inflačním tlakům v porovnání se standardními cennými papíry, jakými jsou dluhopisy či akcie. Zahrnuje totiž protiinflační složku, tedy indexaci nájemného, kdy všechny smlouvy s nájemci obsahují určitou formu inflačních doložek. Ty se budou postupně promítat do celkových příjmů fondu z nájmů. „Právě díky inflačním doložkám se daří minimálně z 80 % inflaci zmírňovat. Zároveň bych rád zmínil i to, že jelikož jsou všechny nájmy placeny v eurech, bavíme se vlastně o inflaci v eurozóně, která je nižší než ta v Česku,“ upřesnil Milan Kratina. 

Z hlediska výnosu fond v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl 1,92 % v euru a v české koruně 1,41 %, což jsou procenta, která odpovídají očekávanému ročnímu výnosu 7 %. „V uplynulém roce jsme zažili opravdu atypicky rekordní rok. Klíčové ale je, že pokud bychom odhlédli od vlivu přecenění nemovitostí v portfoliu fondu, nadále by si držel velmi zajímavý a konzistentní výnos plynoucí z pravidelného nájemného. A k tomuto stabilnímu stavu opět směřujeme, neboť trh již naráží na pomyslnou hranici nových cen nemovitostí a výnosů, které z nich plynou,“ dodal Kratina.

Realitní portfolio fondu Accolade se v prvních měsících roku rozrostlo o dva nové projekty na polském a českém trhu. V Polsku fond expandoval do zcela nové lokality poblíž více než 123tisícového města Górzow Wielkopolski, které se nachází na západě země. Díky blízkosti k německým hranicím je ideálním místem pro mezinárodní podnikatele, kteří plánují přesunout své aktivity do střední Evropy. Výhodou je také výborné dopravní spojení s Českou republikou, které zajišťuje dálnice S3 ze Štětína do Prahy. Moderní Park Górzow Wielkopolski s rozlohou přes 53 tisíc metrů čtverečních je pro nájemce atraktivní také proto, že mohou využívat výhod rozvinuté městské infrastruktury i přílivu kvalifikované pracovní síly. V rámci tohoto projektu do portfolia fondu přibylo sedm nájemců, z nichž pět je pro fond zcela nových.

Na českém trhu fond rozšířil průmyslový park v Ostrově u Stříbra. Nájemcem nové haly o rozloze 9,5 tisíce metrů čtverečních se stala společnost Urban Transporte, která poskytuje nejen komplexní logistické služby a skladování, ale i další logistický servis. Společnost je součástí koncernu KION, který se spolu s DHL a Tchibem řadí dle příjmů z nájmů k největším nájemcům nemovitostí patřících fondu. 
 
Fond Accolade klade důraz na životní prostředí a udržitelnost. Jeho portfolio patří k nejšetrnějším v Evropě. Klíčová je také diverzifikace a spolehlivost nájemců, čímž jsou dlouhodobě zajištěny stabilní výnosy. „Současná doba pro nás vytvořila ještě aktuálnější výzvu, jak posouvat a vylepšovat naše strategie z hlediska soběstačnosti a udržitelnosti průmyslových budov. Celé naše portfolio tak nyní ještě více přizpůsobujeme šetrnosti nejen k přírodě, ale i provozním nákladům nájemců,“ dodává Milan Kratina.

Accolade Industrial Fund byl založen v roce 2014 a je určen kvalifikovaným investorům. Ti mají možnost podílet se na rozvoji moderního udržitelného průmyslu v Evropě. Aktuálně jich fond sdružuje přes dva a půl tisíce. 
Portfolio tvoří v současnosti 22 průmyslových parků s téměř 80 nájemci v České republice, Polsku, Německu a na Slovensku, jeho hodnota dosahuje 26,6 miliardy korun. Pronajímatelná plocha všech nemovitostí čítá více než 1,2 milionu metrů čtverečních, parky zároveň splňují nejpřísnější kritéria vlivu na životní prostředí a prošly prestižní certifikací udržitelnosti BREEAM. Jde tak o jedno z nejzelenějších portfolií industriálních budov v Evropě. Minimální vstupní investice je stanovena na 75 tisíc eur.

Moderní průmyslové haly díky výraznému růstu oblasti e-commerce potvrzují svůj význam a investování do tohoto typu nemovitostí tak představuje zajímavou investiční příležitost. Fond byl několikrát po sobě oceněn jako nejvýkonnější realitní fond v žebříčku Top Realitní Fondy.

(ede, čtk)