Regiony v Polsku, Bělorusku a na Ukrajině jsou vystaveny vysokému riziku sucha v roce 2025, protože extrémně suchá zima nedokázala regenerovat již tak vyschlou půdu z předchozího léta, varují němečtí vědci z Leibnizova centra pro výzkum zemědělské krajiny (ZALF).
Mapy evropských klimatických služeb ukazují výjimečně silnou anomálii v půdní vlhkosti ve srovnání s dlouhodobými podmínkami v oblastech, konstatovali vědci z Leibnizova centra pro výzkum zemědělské krajiny.
„Zatímco v Rakousku a Maďarsku bylo dostatek srážek, aby poskytly dobrý výchozí bod pro zemědělství, situace v Polsku, Bělorusku a na Ukrajině je napjatá,“ napsal institut v tiskové zprávě.
„Oblasti, které jsou v současné době postiženy extrémně nízkou úrovní vlhkosti půdy, patří mezi nejproduktivnější obilné lokality na světě. Případná špatná úroda obilí v důsledku intenzivního sucha může mít významný dopad na globální trh s obilím,“ řekl výzkumník Claas Nendel.
Mohlo by vás zajímat

Institut doporučil lidem v zemědělském sektoru, aby sledovali vývoj a odpovídajícím způsobem upravili termíny setí, a uvedl, že pokud bude období sucha pokračovat, může dojít ke zpoždění klíčení letních plodin a stresu ze sucha u mladých rostlin.
Sucho konstatuje i Český hydrometeorologický ústav. „Ke konci března registrujeme na většině území mírné sucho ve vrstvě 0-40 cm v půdě. Především v Polabí je sucho střední. Za týden od 24. 3. do 31. 3. 2025 spadly na celém území 8 mm srážek (Čechy 9 mm, Morava 5 mm), což odpovídá 65 procentům normálu pro toto období (Čechy 79 % N, Morava 39 % N),“ uvádí ústav na svých stránkách.
Některé regiony v Německu navíc již vyhlásily vyšší úroveň rizika lesních požárů kvůli nízkým zimním srážkám.
Březen 2025 byl podle Leibnizova centra pro výzkum zemědělské krajiny šestým nejsušším březnovým měsícem od roku 1881. Německý průměr srážek činil pouze 21 procent ve srovnání s obdobím 1991–2020. Zejména na severu jsou větší plochy, kde spadne jen několik litrů na metr čtvereční. Silný srážkový deficit způsobil, že vlhkost v horních vrstvách půdy klesla výrazně pod obvyklé hodnoty pro tuto sezónu – zejména v částech severoněmeckého vnitrozemí.
Za březen jsou hodnoty půdní vlhkosti regionálně výrazně nižší než v roce 2018. Pokud bude sucho pokračovat, může na některých místech dojít ke zpoždění vzcházení vysetých letních plodin a stresu mladých rostlin ze sucha. Kvůli nízkým srážkám byl nedávno v Bavorsku a Braniborsku vyhlášen druhý nejvyšší stupeň nebezpečí lesních požárů.
Německá meteorologická služba se proto dívá dopředu na nadcházející týdny a měsíce v Německu s předpověďmi počasí a sezónního klimatu: V polovině dubna se předpovídá silný trend sušších půdních vlhkostních podmínek téměř v celém Německu, s výjimkou jižního Bavorska. Do konce dubna a začátku května se očekává, že tato prognóza poněkud zeslábne a zaměří se na severní a západní Německo, i když kvalita předpovědi se může v některých regionech poněkud snížit.
Podle sezónního modelu DWD, který byl uveden na trh na začátku března, se pro období červen–srpen 2025 očekává mírná pravděpodobnost teplejších podmínek. Pouze ve Šlesvicku-Holštýnsku a severozápadním Německu je pravděpodobnost a kvalita předpovědi o něco nižší. Pokud jde o půdní vlhkost, DWD očekává v nadcházejícím létě mírnou pravděpodobnost sušších podmínek se zaměřením na Durynskou pánev, Sasko-Anhaltsko, Braniborsko, Západní Pomořansko a severní Sasko. Pro ostatní regiony jsou signály výrazně slabší nebo neexistuje dostatečná kvalita předpovědi. Předpověď počasí se aktualizuje každý týden a sezónní klimatická předpověď se aktualizuje měsíčně v DWD modelu.
Pro zemědělce je nyní důležité sledovat trend půdní vlhkosti aby nepromeškali nejpříznivější termín setí pro léto. Pokud se srážky ve velkých částech Německa budou i nadále vyskytovat, lze očekávat dopady na vývoj plodin.