V posledních třech měsících právě uplynulého roku developeři dokončili celkem 178 600 m² skladových ploch. Stavělo se ve 12 průmyslových zónách. Mezi největší projekty patří první hala v Panattoni Parku v Chebu pro společnost Tchibo (skoro 40 000 m²), spekulativní výstavba haly v areálu Pilsen Park West nebo distribuční sklad pro internetový obchod Mall.cz v areálu Progolis Park-Jirny.
V porovnání s předchozím rokem vzniklo v roce 2016 o 12 % skladových prostor méně – necelých 500 000 m². Jen o něco málo menší rozměry měly taky plochy, které byly na přelomu roku ve výstavbě, skoro polovina z nich by měla být dokončena v nejbližších měsících. V Česku je tak přes 6 milionů m² takových ploch. Vyplývá to ze souhrnných údajů Industrial Research Forum.
Třetina nových staveb leží v okolí Prahy. Jedna z takových vzniká třeba v už existujícím areálu u Letiště Václava Havla. Nejvyšší dosahované nájemné průmyslových a logistických nemovitostí (tzv. prime headline) v České republice zůstalo ve čtvrtém čtvrtletí 2016 stabilní a pohybuje se na úrovni 4,20 eur za m² za měsíc. K tomu je ještě potřeba připočítat obvyklou výši servisních poplatků, které vycházejí mezi 0,50 – 0,65 eury za m² za měsíc.
Rozvoj dalších průmyslových zón chce podpořit i Ministerstvo průmyslu a obchodu. Zatím má vyhlídnuté tři lokality v rámci Programu na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury v letech 2017 – 2022. Jednat se bude o Cheb II v Karlovarském kraji, kde státem podpořená zóna zatím není, Veselí nad Moravou a Moravské Budějovice.
Mohlo by vás zajímat
„Nové státem podpořené průmyslové zóny nám pomohou ještě více zatraktivnit Českou republiku pro potenciální investory. Zájem o již existující zóny je dosud obrovský, obsazenost dosahuje zhruba 82 procent„, uvedl ministr Mládek.
V České republice bylo od roku 1998 z finančních prostředků státu podpořeno celkem 104 dotačních akcí zaměřených na výstavbu průmyslových zón a související infrastruktur.
-Vanda Kofroňová-