INZERCE

Koronavirus paralyzuje veřejný život. Foto: Pixabay

Šíření koronaviru může být trestným činem, právníci upozorňují na jednotlivé posuzování

Šíření koronaviru může být trestným činem. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nemoc zařadila na seznam nakažlivých nemocí, jejichž šíření tak může být hodnoceno. Na tiskové konferenci to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet dnes schválil patřičné nařízení vlády.

V Česku je 117 lidí nakažených novým koronavirem, testům se dosud podrobilo 2353 lidí. Hygienici se nadále snaží dohledávat lidi, se kterými byli infikovaní v kontaktu. V oblastech postižených koronavirem mimo Česko je podle dat mobilních operátorů nyní 205.000 Čechů, z nich 196.000 je v Evropě. Kvůli nákaze platí v Česku nouzový stav.

Vyhlášení nouzového stavu upravuje ústavní zákon o bezpečnosti ČR. Současně s vyhlášením nouzového stavu musí vláda vymezit, která práva stanovená ve zvláštním zákoně a v jakém rozsahu se v souladu s Listinou základních práv a svobod omezují a které povinnosti se ukládají. Vláda například může nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území nebo zakázat vstup, pobyt a pohyb na vymezených místech.

Koronavir je oficiálně označován jako SARS-CoV-2. Vláda v roce 2003 zařadila obecně SARS mezi výčet nemocí, jejichž šíření postihuje trestní zákoník. Tresty mohou být uloženy i za šíření těchto nemocí z nedbalosti. Trestní zákon postihuje šíření tzv. nakažlivých lidských nemocí v paragrafech 152 a 153 trestního zákona. Zákon postihuje jak úmyslné šíření těchto nemocí, kdy hrozí pachatelům tresty až 12 let odnětí svobody, tak nedbalostní jednání.

V případě rozšiřování nemoci z nedbalosti, což by mohl být aktuálně nejčastější případ, by případným pachatelům hrozil trest až deset let. To ovšem pokud by daná osoba zároveň hrubě porušila předpisy o veřejném zdraví a zároveň způsobila smrt více jak dvěma lidem.

Že by se trestní zákon mohl vztahovat i na šíření koronaviru SARS-CoV-2 vyplývá z nařízení vlády č. 453/2009 Sb., v němž SARS figuruje mezi dalšími nemocemi jako je AIDS, tyfus či různé druhy žloutenky. Právě toto nařízení definuje výčet chorob, jejichž šíření postihuje trestní zákon. Onemocnění SARS bylo do tohoto výčtu zařazeno v roce 2003 v reakci na tehdejší nárůst výskytu tohoto typu choroby ve světě.

Podle Českou justicí oslovených právníků je takový výklad možný, záviselo by ovšem vždy na konkrétní situaci i povaze a rozsahu hrozícího nebezpečí.

-red-, -čtk-