Středa, 25. května, 2022

I když Vánoce nebudou asi bílé, silničáři tvrdí: na sníh jsme připraveni

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ředitelství silnic a dálnic ubezpečuje (ŘSD), že je na zimní údržbu připravené. Na sezónu nasazuje celkem 200 sypačů a 48 speciálních vozidel, které zvládnou i největší závěje. Připraveno je také 46 tisíc tun soli. První zkouška přijde v sobotu, kdy meteorologové očekávají na celém území sněhové přeháňky.

Dříve koloval mezi lidmi vtip o tom „jak silničáře příchod zimy zaskočil“. Ten reagoval na pozdní výjezdy techniky a na nedostatečné zimní posypy silnic, které vedly k náledím a kalamitám. Letos ale silničáři slibují, že jsou připraveni.

„Na zimní údržbu nasazujeme 770 pracovníků. O průjezdnost komunikací se bude starat 648 řidičů a 122 dispečerů a připravené jsou také mohutné frézy, které zvládnou i ty největší závěje“, ujišťuje mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Podle meteorologů má od soboty začít sněžit na celém území České republiky:„I když v sobotu očekáváme pod 600 metrů ještě srážky smíšené, bude příští týden nejchladnější z celé zimní sezóny“, potvrdila pro Ekonomický deník meteoroložka Alena Zárybnická.

ŘSD musí i při silném sněžení zajistit vlastními pracovníky průjezdnost více než 900 kilometrů dálnic. Údržbu mají na starosti jednotlivá Střediska správy údržby dálnice (SSÚD). Na jedno středisko připadá přibližně 50 kilometrů dálnice.

Čísla

  • 200 sypačů
  • 48 speciálních vozidel
  • 46 tisíc tun soli
  • 650 řidičů
  • 122 dispečerů

Na sníh solí

Zimní údržba vyžaduje plné nasazení, nejen personálu a techniky. Důležitá je i zásoba posypového materiálu. Letos je na silnice a dálnice připraveno 46 tisíc tun soli.

„Množství posypového materiálu je propočítáváno na průměrnou zimu, ale v případě zvlášť nepříznivého počasí máme připraveny další zásoby“, komentuje mluvčí ŘSD.

Každé Středisko správy údržby dálnic je vybaveno centrem pro výrobu a distribuci solanky. Ta se vyrábí ve dvou verzích. Jako roztok vody a chloridu vápenatého nebo roztok vody a chloridu vápenatého.

Časové limity výjezdu

Dálnice a silnice I. třídy jsou podle zákona zařazeny na první místo důležitosti při zajišťování sjízdnosti. Doba příjezdu silničářů nesmí být v zimním období delší než 30 minut.

Zároveň je stanoveno, za jak dlouho od výjezdu musí být nastalé překážky zmírněny:

  • dálnice: 2 hodiny
  • silnice 1.třídy: do 3 hodin
Foto: ŘSD

Asistence pro řidiče

Ředitelství silnic a dálnic také zajišťuje bezplatnou dálniční asistenční službu. Ta funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

„Řidiči se na asistenční službu mohou obrátit z v případě jakýchkoliv potíží, příjezd vozidla i zásah na místě, kterým bude zajištěna plynulost a bezpečnost provozu, je zcela zdarma. Dojezdový čas je do 20 minut“, upřesňuje mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Bezplatná telefonní linka 800 280 281 funguje denně, sedm dní v týdnu.

Jana Bartošová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter