INZERCE

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela během vládní tiskové konference k energetické bezpečnosti (23.11.2023). Foto: Úřad vlády ČR

Síkela se má stát eurokomisařem pro energetiku. Mnohým se ulevilo, že to nebude Riberová

Novým eurokomisařem pro energetiku se má stát český ministr průmyslu a obchodu Josef Sikela. Pokud se zákulisní informace, kterou dnes přinesl německý deník Die Welt potvrdí, bude to pro většinu zájmových skupin v energetice velká úleva. Ještě před pár dny se totiž zdálo, že by tento post mohla obsadit španělská politička Teresa Riberová, známá razantním prosazováním zelené agendy i odporem k jaderné energetice.

Proti Riberové v roli eurokomisařky pro energetiku se v minulých dnech vyslovila řada českých europoslanců. „Její podpora současného směřování, které není prospěšné ani pro ekonomiku EU, ani pro globální klimatické cíle, je velkým problémem,“ řekl webu Euractiv.com europoslanec Ondřej Knotek (ANO/Patrioti pro Evropu). Riberovou kritizovala také česká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS/ECR), obavy z jejího jmenování zmínila dokonce i Markéta Gregorová (Piráti/Zelení).

Kontroverzní španělská kandidátka se nicméně v návrhu nového obsazení křesel v Evropské komisi objevuje také. Bude odpovědná za otázku ekonomické transformace jako výkonná viceprezidentka. Šéfka Komise Ursula von der Leyenová bude mít celkem čtyři viceprezidenty. Jak dodává web Euractiv.com, proces výběru eurokomisařů stále není hotový a vše se může ještě během tohoto týdne změnit.

Pokud se Síkela eurokomisařem opravdu stane, bude muset opustit funkci ministra průmyslu a obchodu v české vládě. Podle dřívějších informací médií uvolněnou pozici nejspíš obsadí místopředseda hnutí STAN, poslanec Lukáš Vlček.

Kdo další získá v nové Komisi důležité posty? Jasné už delší dobu je, že novou šéfkou unijní diplomacie se stane bývalá estonská premiérka Kaja Kallasová, která už získala potřebnou podporu prezidentů a premiérů zemí EU. Jedním z místopředsedů EK a zároveň komisařem pro hospodářství a obnovu po pandemii koronaviru by se pak měl podle Die Welt stát Ital Raffaele Fitto ze strany Bratři Itálie nynější premiérky Giorgie Meloniové.

Někdejší lotyšský premiér Valdis Dombrovskis se zřejmě jako místopředseda komise ujme témat rozšíření unie a obnovy Ukrajiny. Francouz Thierry Breton má vést oblast průmyslu a strategické autonomie a eurokomisařem pro obchod bude zřejmě Nizozemec Wopke Hoekstra. Zkušeného slovenského diplomata a dlouholetého člena EK Maroše Šefčoviče si von der Leyenová vybrala jako komisaře pro odbourání byrokracie a meziinstitucionální otázky. Poláka Piotra Serafina pověří podle německého listu rozpočtovými záležitostmi.

Budoucí komisaři budou muset ještě absolvovat slyšení (známé jako „grilování“) před příslušnými výbory Evropského parlamentu, které mohou některé z kandidátů odmítnout. O celém týmu pak plénum EP hlasuje jako o celku.

(dtr, knn, čtk)