Český eurokomisař Jozef Síkela se v dopise zaslaném předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové postavil proti klimatickým plánům, které ve středu EK představila. Jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 navrhla snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Stalo se tak navzdory výhradám některých členských států včetně Česka.

Síkela v dopise, který má německý časopis Der Spiegel k dispozici, zdůraznil, že ambiciózní klimatická politika EU musí být založena na široké politické podpoře i ekonomické realitě. Jinak EU riskuje oslabení jednoty.

Český eurokomisař podle Der Spiegel v dopise plně podpořil dosažení cíle takzvané uhlíkové neutrality do roku 2050. „Vážné obavy“ ale vyjádřil ve vztahu k cíli pro rok 2040.

„Náš návrh musí brát ohled na ekonomickou a sociální realitu. Potřebuje široké politické a veřejné přijetí mezi členskými státy. V současnosti tomu tak není,“ cituje Síkelu Der Spiegel. V Evropské komisi má český zástupce na starosti mezinárodní partnerství.

Mohlo by vás zajímat

Síkela v dopise zdůraznil, že je nutné posílit konkurenceschopnost Evropy. Klimatické cíle podle něj nesmějí ohrozit energetickou bezpečnost. „Boj s vysokými cenami energií musí být nadále jedním z našich klíčových cílů,“ dodal.

Síkela: Riskujeme oslabení evropské jednoty

Komise návrh představila tento týden ve středu. Předtím týž den ho na svém pravidelném jednání v Bruselu schválila. Síkela se zasedání takzvaného kolegia nezúčastnil. Podle svého mluvčího byl na rozvojové konferenci v Seville.

„Načasování debaty na kolegiu komisařů se bohužel překrývalo s konferencí OSN v Seville, nejvýznamnějším globálním rozvojovým summitem za posledních 10 let. Proto jsem se rozhodl kolegům adresovat dopis, který reflektoval intenzivní vyjednávání, která jsem já a můj tým v souvislosti s tímto opatřením vedl,“ sdělil Síkela českým novinářům v Bruselu.

V dopise podle svých slov potvrdil podporu opatřením na dosažení klimatické neutrality EU. A zároveň vyjádřil vážné obavy z politických rizik spojených s prosazováním cíle snížení emisí o 90 procent, pokud pro něj nebude dostatečná shoda mezi členskými státy. „Zdůraznil jsem, že i když musíme pokračovat v ambiciózní klimatické politice, musí být založena na široké politické podpoře, společenské akceptaci a ekonomické realitě. Jinak riskujeme oslabení evropské jednoty a posilování protiunijních sil v některých členských státech,“ dodal český eurokomisař.

Cíle rozplánované na desetiletky

Ve hře je i to, že na začátku října se v Česku konají parlamentní volby. Návrh komise by se mohl schvalovat těsně před nimi, na zářijovém jednání unijních ministrů pro životní prostředí. I z největší europarlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP), ke které patří i von der Leyenová, zaznívaly hlasy, že je politicky riskantní uvádět nový cíl teď a hned ho i schvalovat. Mohlo by se to totiž stát předmětem kampaně jak v Česku, tak i v Nizozemsku, kde se volby konají 29. října. V obou zemích by to mohlo výrazně posílit populistické strany.

Návrh Evropské komise musí získat souhlas členských států (stačí kvalifikovanou většinou) i Evropského parlamentu.

Stanovení cíle pro rok 2040 podle komise poskytne jistotu investorům, inovacím, posílí vedoucí postavení evropských podniků v průmyslu a zvýší energetickou bezpečnost Evropy. Stanovení dílčího cíle pro rok 2040 má především zajistit dosažení cíle hlavního, a sice takzvané uhlíkové neutrality do roku 2050. V současnosti má EU také cíl snížit množství emisí o 55 procent do roku 2030 oproti roku 1990.

Premiér Petr Fiala už ve středu řekl, že Česko se stanovováním dalšího klimatického cíle nesouhlasí. Je podle něj potřeba mít na paměti prosperitu a ekonomické aspekty. Domnívá se, že je naopak potřeba některé věci korigovat a přizpůsobovat realitě. Vůči novým klimatickým cílům se ohradila také česká opozice. I německý časopis Der Spiegel ve svém článku připomněl, že se v říjnu v Česku budou konat parlamentní volby.