Tržby lehce přes 20 miliard, zisk okolo jedné miliardy korun. Česká dceřiná firma koncernu Siemens zveřejnila v obchodním rejstříku finanční výsledky za období od října 2022 do září 2023 a uvedla, že výsledky byly podobné jako v předcházejícím roce. K lepšímu výsledku firmě dopomohly finanční výnosy, na provozní úrovni to bylo slabší. Provozní zisk totiž meziročně klesl o 50 procent na 550 milionů korun.
Tržby českého Siemensu mírně vzrostly na 22,3 miliardy korun, čistý zisk se zvýšil o 8 procent na 1,025 miliardy korun. Působnost firmy se ve sledovaném období zaměřovala na dodávky technologií a řešení pro digitalizaci průmyslu, inteligentní budovy a sítě, elektromobilitu a řízení energetiky. Mezi významné zakázky z poslední doby patří například unikátní projekt průběžného dobíjení elektrobusů v Ostravě a dodávky technologií pro bateriové úložiště ve Vraňanech na Mělnicku.
„V předmětném účetním období ovlivnila výsledky společnosti přetrvávající složitá evropská i globální geopolitická situace a s ní spojené napětí, stejně jako ekonomický vývoj v České republice. Sankce uvalené na Rusko a Bělorusko v reakci na napadení Ukrajiny řadě zákazníků narušily dlouhodobé obchodní vazby, silný kurz koruny ovlivnil export,“ uvedli jednatelé českého Siemensu Eduard Palíšek a Jens Franke v úvodu výroční zprávy.
Český Siemens je výrazně exportně orientovaný, v roce 2022/23 vyvezl výrobky za 16 miliard korun a služby za 4,9 miliardy korun. Přímo pod podnik Siemens ČR patří – vedle obchodních aktivit na českém trhu – závody na výrobu elektromotorů v Mohelnici a Frenštátu pod Radhoštěm a fabrika na nízkonapěťovou spínací techniku v Trutnově. Naopak samostatně působí firmy Siemens Energy (se závodem na výrobu parních turbín v Brně), Siemens Mobility a Siemens Healthcare, které nejsou ve výše zmíněných výsledcích zahrnuty.
Mohlo by vás zajímat
Počet zaměstnanců českého Siemensu v minulém roce klesl na 7179 osob (ke konci září). Ve výroční zprávě se firma pochlubila snížením emisí oxidu uhličitého o 27 procenta a zajištěním dodávky dřevní štěpky pro závod v Trutnově. Závod na přípojnice v Mohelnici se má stát bezemisním díky využití fotovoltaiky a tepelných čerpadel. Společnost využívá elektrickou energii z obnovitelných zdrojů a pokračuje také elektrifikace firemní flotily vozidel.
Miliardu v Česku vydělalo také ABB
Elektrotechnický průmysl patří mezi silné obory českého průmyslu, dominují v něm podniky pod kontrolou zahraničních investorů. Vedle Siemensu se jedná třeba o nadnárodní koncern ABB. Jeho stejnojmenná česká dceřiná firma zatím zveřejnila výsledky za rok 2022, kdy vykázala růst tržeb na 13,1 miliardy korun a čistý zisk lehce převyšující 1 miliardu korun.
ABB v České republice působí v 6 lokalitách, nejvýznamnější vývojová centra a výrobní závody má v Brně, Ostravě, Jablonci nad Nisou a v Praze. Zaměstnává skoro tři tisíce lidí. Má široký záběr od technologií pro sítě (rozvodné stanice, řízení sítě, dobíjení elektromobilů) a výroby elektromotorů až po robotizaci a automatizaci průmyslu. V Česku má také největší světový závod na výrobu senzorů používaných v digitálních rozváděčích a v zelené energetice.
Rozsah aktivit ABB v Česku byl původně ještě větší, avšak v polovině roku 2020 došlo k odprodeji divize zaměřené na technologie pro sítě vysokého a velmi vysokého napětí. Kupujícím byl japonský koncern Hitachi. Jednalo se o globální transakci. Co se týká českého trhu, změna vlastníka se týkala výrobního závodu v Trutnově a závodu na polovodiče v Praze.
Zmíněné závody dnes patří firmě Hitachi Energy Czech Republic. Ta podle zveřejněných výsledků za finanční rok duben 2022 až březen 2023 navýšila meziročně tržby o 15 procent na 4,5 miliardy korun. Hospodaření firmy bylo ve zmíněném roce mírně ztrátové (-14 milionů korun), o rok dříve měla zisk skoro 153 milionů korun. Počet zaměstnanců mírně vzrostl a překonal hranici 800 osob.
David Tramba