Na to, až si budeme ráno před ochodem do práce tisknout na 3D tiskárnách oblečení si však ještě počkáme.

3D tisk se poprvé objevil před zhruba třiceti lety. Módní návrháři Iris van Herpen a Francis Bitnoti jej přinesli do světa modellingu. Ale dosud nikdo na domácí 3D tiskárně nevyrobil celou módní kolekci. Až nyní, izraelská návrhářka Danit Pelegová.

Sedmadvacetiletá módní návrhářka použila malou domácí 3D tiskárnu k vytvoření své módní kolekce. Od červených bot na podpatku až k dlouhé pruhované sukni, všechny části byly vytisknuty ve velikosti A4 a poté slepeny dohromady. Celý proces byl časově velmi náročný. Vytisknout některé kusy trvalo i více než 300 hodin. Mimo jiné i proto vyšla celá kolekce velmi draho. Některé exempláře vyjdou až na přibližně 3 800 dolarů.

Přesto však Pelegová vidí ve 3D tisku pro modelling budoucnost, částečně také proto, že rychlost tiskáren se zvyšuje a jejich ceny klesají. 3D tiskrána Witbox, kterou Pelegová pro svou kolekci použila, se již dá sehnat za poměrně rozumnou cenu kolem 2 tisíc dolarů.

Nicméně obchod s 3D tiskárnami zatím nekvete tak, jak by se zdálo. Výsledky jednoho z největších hráčů v tomto sektoru, společnost 3D Systems Corporation, zůstaly ve druhém čtvrtletí letošního roku za očekáváním. Budoucnost trhu s 3D tiskárnami je zatím nejistá. Podle některých odhadů bude obrat trhu do roku 2018 činit 13,4 miliard dolarů. Jiné odhady však hovoří o daleko menším růstu, a sice někam k úrovni pěti miliard dolarů ke stejnému datu.

Různé faktory, jako vysoká pořizovací cena materiálů k tisku nebo otázka duševního vlastnictví, zatím brzdí rozvoj celého odvětví. Zdá se, že si ještě budeme muset pár let počkat na to, až se ráno vzbudíme a vytiskneme si oblečení, než půjdeme do práce.

-of-