Státní fond životního prostředí (SFŽP) plánuje navýšit výdaje v příštím roce na 34,5 miliardy korun, příjmy fondu dosáhnou 38,6 miliardy korun. Prioritou bude financování projektů v rámci Modernizačního fondu, Národního plánu obnovy a Nové Zelené úsporám. Plán na roky 2024 a 2025 počítá s dalším navýšením rozpočtu.

Podle zákona o SFŽP ČR má být návrh rozpočtu fond na další rok předložen vládě do 31. srpna. Aktuální návrh je již připravený, Ekonomickému deníku se jej podařilo získat. Vedení fondu nyní bude usilovat o to, aby ministerstvo financí změnilo dříve nastavené limity rozpočtu SFŽP na rok 2023. Ty totiž počítají s výdaji „jen“ na úrovni 27,5 miliardy korun a s příjmy 31,6 miliardy korun.

SFŽP upozorňuje, že financování většiny programů hrazených z rozpočtu fondu nemá dopad na státní rozpočet – až na několik výjimek, mezi něž patří předfinancování podpořených projektů a část provozních výdajů. Většinu příjmů totiž fond čerpá z peněz Evropské unie, z Norských fondů a z příjmů z prodeje emisních povolenek.

Největší výdajovou položku mají v roce 2023 tvořit dotace z Modernizačního fondu. Ty jsou určeny hlavně na ekologizaci tepláren, výstavbu obnovitelných zdrojů, komunitní energetiku či snižování emisí v průmyslových podnicích. Od příštího roku chce SFŽP začít z Modernizačního fondu podporovat také projekty energetických úspor ve veřejných budovách.

Druhou klíčovou položkou výdajů SFŽP v příštím roce je Národní plán obnovy, na který je vyhrazeno 6,55 miliardy korun. Stávající výzvy se zaměřují na jednak na podporu energetických úspor a obnovitelné zdroje energie v rámci programu Nová Zelená úsporám (NZÚ), ale také podporu energetických úspor ve veřejných budovách, nakládání se srážkovými vodami a podporu čisté mobility.

Mohlo by vás zajímat

Třetí v pořadí je Národní plán Životní prostředí (NPŽP), kterým stát podporuje projekty a aktivity přispívající k ochraně životního prostředí v Česku. Program funguje jako doplňkový k dotačním titulům Evropské unie. V příštím roce chce fond v rámci NPŽP podpořit projekty za 3,46 miliardy korun. Mezi podporované oblasti patří třeba ekologická likvidace autovraků, výkupy pozemků v chráněných územích či komunitní výsadbu stromů. V rámci boje se suchem se mezi prioritní oblasti zařadila také podpora výstavby vodovodů a kanalizací.

SFŽP v návrhu pro vládu uvádí také výhled rozpočtu na další dva roky. Konkrétně v roce 2024 očekává příjmy na úrovni 34,8 miliardy korun a výdaje 36,5 miliardy korun. Výhled na rok 2025 je na příjmové i výdajové straně ještě zhruba o 3 miliardy vyšší.

Zdroj: SFŽP – návrh rozpočtu na rok 2023

(red)