Evropští provozovatelé přepravních soustav plynu Finska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska a německého ONTRAS zahájili fázi proveditelnosti seversko-baltského vodíkového koridoru (NBHC). Po úspěšném dokončení předběžné studie proveditelnosti v roce 2024 plánuje šest provozovatelů přenosových soustav zahájit studie proveditelnosti ve všech příslušných zemích. Tyto studie se zaměří na různé klíčové aspekty, včetně trasování potrubí, plánování kompresorových stanic, finanční a ekonomické analýzy, otázek životního prostředí a bezpečnostních povolení a také řešení časového harmonogramu implementace. Očekává se, že tyto studie budou probíhat do poloviny roku 2026.
Kromě těchto studií mají zapojení provozovatelé přenosových soustav za cíl dokončit několik přeshraničních analýz, které by dále podpořily plánování NBHC na celkové úrovni projektu na základě výsledků z výše uvedených studií. Tyto studie zahrnují koordinaci projektu, technické a obchodní sladění a zapojení zákazníků a zainteresovaných stran. Očekává se, že přeshraniční studie budou probíhat do konce roku 2026.
„Jsme nadšeni, že můžeme urychlit tuto důležitou spolupráci a dosáhnout tak dobrého pokroku v realizaci projektu NBHC. Tento projekt má nejen potenciál výrazně snížit emise uhlíku zúčastněných zemí, ale může také podpořit růst podnikání a podpořit rozjezd zcela nové vodíkové ekonomiky v Evropě,“ uvedli zúčastnění partneři.
Před zahájením studií proveditelnosti provedou provozovatelé přenosových soustav společnou studii obchodních zásad. Na základě výsledků předběžné studie proveditelnosti bude studie obchodních principů, která bude zahájena na začátku roku 2025, zkoumat předběžné zásady pro přeshraniční alokaci nákladů. Jeho cílem je také vyvinout vzájemně vhodné principy obchodního modelu a výnosových modelů (tarifních modelů) tak, aby byla zajištěna finanční životaschopnost pro všechny zúčastněné provozovatele přenosových soustav.
Mohlo by vás zajímat
Tyto důkladné analýzy by měly vydláždit cestu k pokroku NBHC jako bezpečné, spolehlivé a nákladově efektivní přepravní trasy pro obnovitelný vodík připojené k budoucí evropské vodíkové síti ve střední Evropě.
Projekt NBHC je důležitou součástí přechodu Evropy k udržitelnému a dekarbonizovanému energetickému systému, podporuje klimatické cíle EU a posiluje regionální energetickou spolupráci. NBHC významně podpoří cíle EU v oblasti dekarbonizace integrací obnovitelného vodíku do šesti členských států. Koridor by mohl do roku 2050 snížit emise uhlíku až o 37 milionů tun ekvivalentu CO2 ročně. Koridor zvýší energetickou bezpečnost a rozmanitost dodávek v regionu a Evropě, propojí domácí výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů se stávajícími a novými centry poptávky a přispěje k dekarbonizaci odvětví, která lze obtížně snížit.
V dubnu 2024 byl NBHC Evropskou komisí udělen status projektu společného zájmu (PCI) v rámci „Plánu propojení baltského energetického trhu s vodíkem“ (BEMIP Hydrogen). V říjnu 2024 požádali provozovatelé přenosových soustav o financování z Nástroje pro propojení Evropy (CEF) s výsledky očekávanými v 1. čtvrtletí 2025.
NBHC je společným projektem šesti evropských provozovatelů přenosových soustav: finské Gasgrid Vetyverkot Oy, estonské Elering, lotyšské Conexus Baltic Grid, litevské Amber Grid, polského GAZ-SYSTEM, stejně jako německé ONTRAS.