INZERCE

Exposlanec Pavel Severa Foto: TOP09

Severa bude žádat odškodnění. Kvůli sedmiletému stíhání, kterého byl zproštěn, ztratil dvě práce. Zasáhlo tvrdě i rodinu

Bývalý lidovecký poslanec a generální sekretář TOP09 Pavel Severa u soudu popsal, čím vším si prošel v rámci sedmiletého stíhání kvůli neprokázanému podezření, že měl zneužít závislosti na alkoholu svého dlouholetého známého a údajně ho přimět podepsat čtyři směnky převyšující 10 milionů korun. Severa to prohlásil u soudu se znalcem Petrem Ročkem, který byl jediným argumentem obžaloby proti expolitikovi. Roček je nyní sám obžalován kvůli podezření z výroby nepravdivého posudku a křivého svědectví.

Vrchní soud v Praze v září pravomocně osvobodil bývalého politika Pavla Severu. Odvolací senát potvrdil únorový verdikt Krajského soudu v Pardubicích.

Severa byl obžalován za to, že měl zneužít závislosti na alkoholu svého dlouholetého známého – podnikatele Zdeňka Švece – a údajně ho přimět podepsat čtyři směnky převyšující 10 milionů korun.

Odvolací instance v rozsudku, který má Ekonomický deník k dispozici, zkonstatovala, že nalézací soud provedl všechny důkazy nezbytné pro rozhodnutí o vině obžalovaného, přičemž v rozhodujících směrech nepochybil ani svými stěžejními skutkovými závěry.

Severa nyní u soudu u soudu se znalcem Petrem Ročkem, který byl jediným argumentem obžaloby proti expolitikovi, popsal, čím vším si prošel v rámci sedmiletého stíhání kvůli neprokázanému podezření. Roček nyní sám obžalován kvůli podezření z výroby nepravdivého posudku a křivého svědectví. Roček posudek vypracoval na základě objednávky vdovy po Zdeňku Švecovi – Dagmar Švecové. Posudek se posléze dostal do rukou policie, veřejné obžaloby a soudu.

„Byl jsem zproštěn obžaloby, když vrchní soud zkonstatoval, že trestný čin se nestal, bylo tam doloženo 15 posudků, v můj prospěch jich bylo 14 a potvrzovaly, že podpisy jsou pravé, podezření, že si Švec nemusel půjčovat, bylo vyvráceno ekonomickým posudkem. Jediný posudek proti mně byl od MUDr. Ročka, proto se to celé také táhlo tak dlouho, ostatní posudky byly na mé straně,“ prohlásil u OKresního soudu v Olomouci jako svědek v kauze znalce Ročka Severa.

Trestní stíhání mělo na Severu a jeho rodinu dramatický dopad.

„Přišel jsem o dvě zaměstnání z toho důvodu, že osoba, která je veřejně dehonestována, že okradla nemocného a je to kriminálník snažící se získat peníze, které mu nenáleží, nemohl jsem pak najít zaměstnání, dodnes jsem OSVČ. Předtím jsem byl generálním sekretářem TOP 09 v Praze, ale díky mediálnímu přiživování jsem byl propuštěn, jelikož to poškozovalo stranu,“ řekl Severa.

Poté pracoval ve stavební firmě, ale když společníci firmy zjistili, co se děje, tak Severovi sdělili, že dokud kauzu nevyřeší, tak nemůže zůstat v zaměstnaneckém poměru.

„Veliký dopad to mělo na děti, nejmladšímu bylo tehdy 6, dalšímu 10, dalšímu 14. Doma se o tom totiž bavili rodiče, děti to viděly to v televizi, četlo se o tom v novinách. Když mi dítě přišlo ze školy a řeklo, že kamarád mu řekl, že je tatínek kriminálník, tak co mu mám pak vysvětlovat. Manželce třeba v obchodě tam také říkali, jak může žít s kriminálníkem. Jdete například s dětmi na zmrzlinu, míjí vás cizí člověk a řekne ´víte, že váš tatínek je gauner nebo kriminálník´ a děti neví, na co se to ptá.

„To trvalo sedm let, dostal jsem se do finanční tísně, psychické nepohody, ztratíte zaměstnání, je vám 50, ztratíte jej tak, že na vás nenechají nit suchou, prodali jsme osobní věci, auto, ztratili úspory. Dopad byl nejen finanční, ale psychický, sociální. Spousta lidí, co se vámi stýká, říká, že tomu sice nevěří, ale chtějí se najednou stýkat až poté, co to vyřeším. Když jsem byl obžalován, tak vyšlo 300 článků a o zproštění vyšly 3 články. Čtyři reportáže v televizi, redaktor přišel na první jednací den, odvysílal to za týden a neřekl, jak to dopadlo. Pokud se to stále oživovalo, tak lidé sice zapomínají a mají své starosti, ale pokud to proběhne televizí a médii, tak následujících 14 dní je to hodně nepříjemné a slyšíte to znovu,“ popsal dále problémy spojené se podezřením, jehož byl pravomocně zproštěn exposlanec.

„Manželka chtěla po třech dětech a mateřských zpět do práce, byla u výběrového řízení, byli s ní
spokojení, byla dle nich šikovná. Poté se ptali, jestli má něco společného s panem Severou, ona
řekla, že je to její manžel, a najednou řekli, že se jí ozvou a samozřejmě už se neozvali. Mám devadesátileté rodiče, jsme věřící rodina, pokud šli v neděli do kostela, tak se jich ptali, jak to mohou s tím jejich synem dopustit. Rodiče z toho byli nešťastní. Předkládal jsem posudky, než přišel posudek od MUDr. Ročka, tak bylo 6 posudků, které říkaly, že podpisy jsou v pořádku a nejsou padělané. Poté se objevil posudek obžalovaného a o 4 roky se to natáhlo,“ konstatoval dále Severa.

Pavel Severa se vyjádřil k postupu vdovy po Zdeňku Švecovi, litomyšlské zubní lékařce Dagmar Švecové.

„Zpočátku po jeho smrti nic nezpochybňovala, říkala, že vyřeší napřed dědictví a budeme to řešit spolu potom. Poté se mi začala postupně vyhýbat, a postupem času si prý přestala pamatovat, že by měla nějaké dluhy. Řekla, že částku 4 370 000 Kč nebude chtít uhradit, nebude ani rozporovat převod nemovitostí, které učinil Zdeněk za tu směnku 6,5 milionů. Nezdálo se mi to fér, jestli mi dluží, tak mi dluží a nebudu ustupovat nátlaku, doprovodila to informacemi, že bych nebyl rád, aby se dozvěděla veřejnost, kde jsem vzal peníze a někdo se o to zajímal, a nebyl bych rád za mediální pozornost. Když mi toto tehdy řekla, pokrčil jsem rameny a řekl jsem jí, aby si dělala, co chce,“ uvedl u soudu se znalcem Severa.

Navrhl proto podle svých slov Švecové ustanovení znalce k posouzení.

„Neudělala to. V požadavku na dědictví neuznali směnky, které jsem uplatnil. Našel jsem znalce, kterého jsem požádal, aby udělal první směnku, aby viděla, že je to v pořádku, podala ale trestní oznámení a místo toho, abychom řešili úhradu dluhů, zpochybnila, že Zdeněk Švec nebyl prý při podpisech v pořádku. Nejprve tvrdila, že jsem zfalšoval směnky, to vyvrátily posudky. Pokud byly vyvráceny pochybnosti, tak tedy poté řekla, že jsem nemohl mít takové peníze na půjčky, doložil jsem ale 180 stran příjmů za 20 let, když ani toto nepomohlo, zpochybňovala tedy jeho zdravotní stav. O tom posudku jsem se dozvěděl v roce 2019, když jsem jako obviněný nahlédl do trestního spisu, to bylo nějak v lednu, a byl jsem překvapen, protože jsem si okamžitě řekl, že není možné, aby posudek byl odpovídající opravdu jeho tehdejšímu zdravotnímu stavu, Zdeňka jsem totiž znal a vím, jak se choval. Za poslední tři roky jeho života například udělal přes 180 podpisů na smlouvách a u notáře jen se mnou měl 58 schůzek za poslední dva roky jeho života. Na schůzkách se choval standardně,“ pokračoval Severa.

A pokračoval: „Jedno z tvrzení, které uvedla Dagmar Švecová ohledně návštěvy lékařky, to bylo 11.6.2012, kdy tvrdila, že Zdeněk přišel a měl epileptický záchvat a lékařka doporučila tehdy ústavní léčbu, lékařka ale poté při své výpovědi u soudu řekla, že se k ní Ing. Švec dostavil dne 11.6.2012, a dostavil se proto, že chtěl lékařskou prohlídku, aby mohl poté požádat o vrácení řidičského průkazu, lékařka nic nestandardního nepozorovala, říkala, že byl Ing. Švec v pohodě, z opatrnosti mu jen odebrala krev a měl 0,8 promile alkoholu. Šel třeba do banky, vyřídil spoustu věcí, na oběd šel také, a poté volal do práce, že nepřijde, a nepřišel už. Osobně jsem jej neviděl při epileptickém záchvatu nikdy. Zdeněk nikdy ani nemluvil o epileptickém záchvatu, byl silná osobnost, řekl si třeba, že zhubne, měl takovou vůli, že za čtyři měsíce zhubnul 20 kilo. Nestěžoval si, byl silná osobnost. Potvrzuji, že v mém kalendáři bylo mnoho desítek schůzek, na kterých Zdeněk byl, a pokud by vykazoval známky opilosti, nikdo by s ním nejednal a ani notář by pak nikdy nedovolil podpis dokumentu, pokud by Zdeněk nevěděl, co podepisuje. Jestli jsem měl třeba schůzku se Zdeňkem v Praze, v restauraci a Zdeněk přijel sám vlakem, došel sám z hlavního nádraží, podepsal, co bylo potřeba a vrátil se zpět do vlaku a odjel. Tak těžko tvrdit, že by nevěděl, co dělá. Choval se tedy standardně,“ prohlásil u soudu se znalcem jako svědek Severa.

Na dotaz obhájce dodal, že nárok na odčinění majetkové či nemajetkové újmy ještě nestihl podat.

„Je tam lhůta tři až pět měsíců. Plánuji to, ale nemám zatím písemný rozsudek. Škodu u
ministerstva spravedlnosti plánuji uplatnit. Nevím v jaké výši, nemám to rozmyšleno, trvalo to celé sedm let, ztratil jsem dvě zaměstnání, musím si to rozmyslet,“ dodal Pavel Severa.

Podrobnosti o případu Pavla Severy si lze přečíst zde.

Jan Hrbáček