Společnost Sev.en Inntech ze skupiny miliardáře Pavla Tykače se chce pustit do výroby zeleného vodíku. Zatím vypsala soutěž, ve které hledá dodavatele projekčních a přípravných prací. Podobně je na tom rafinerská společnost Orlen Unipetrol RPA, která je zatím ve fázi předběžných tržních konzultací před samotným výběrem dodavatele fotovoltaické elektrárny a elektrolyzérů pro výrobu vodíku.
Jak vyplývá z oznámení ve Věstníku veřejných zakázek, zájemci o zakázku na projekční a přípravné práce pro Sev.en Inntech měli podávat své nabídky do čtvrtka 21. listopadu. „Můžeme potvrdit, že účastníci podali nabídky, které aktuálně vyhodnocujeme. Přesné technické specifikace elektrolyzéru jsou předmětem této zakázky. Očekáváme, že výkon elektrolyzérů se bude pohybovat přibližně kolem 15 až 18 MW s roční výrobou ve stovkách tun zeleného vodíku,“ odpověděla mluvčí Sev.en Česká energie Gabriela Sáričková Benešová.
Firma, která zakázku získá, má zpracovat základní projektovou dokumentaci stavby, připravit demolici ploch pro budoucí umístění elektrolyzérů a zpracovat podklady pro stavební řízení a případně též proces EIA. Jedná se o součást ambiciózního projektu Green Mine, který má změnit areál uhelného lomu ČSA na Mostecku na zónu zelené energetiky a dalších moderních technologií.
Orlen Unipetrol chce nahradit část šedého vodíku
Do výroby zeleného vodíku se chce pustit ve stejném regionu také Orlen Unipetrol RPA. Ten vypsal soutěž na předběžné tržní konzultace, jež předcházejí samotnému vypsání veřejné zakázky na stavbu fotovoltaické elektrárny a elektrolyzérů pro výrobu vodíku. Ten by měl do budoucna nahradit část „šedého“ vodíku, který litvínovská rafinerie využívá při výrobě motorových paliv.
Ekonomický deník na konci října informoval, že Orlen Unipetrol RPA zahájil proces posouzení vlivu zmíněného záměru na životního prostředí (EIA). Podle předloženého oznámení má v plánu pořídit tři jednotky PEM elektrolyzérů o celkovém elektrickém příkonu 30 MW. Ty vyrobí okolo 913 tun zeleného vodíku za rok. Potřebnou elektřinu mají dodávat fotovoltaické panely o výkonu 54 megawattů, ve hře je také nákup zelené energie od externích dodavatelů.
S vodíkem to není jednoduché
Jak ale ukazuje příklad dříve vypsaných soutěží, ne vždy to dopadne dobře. Slovo vodík jako by investorům přinášelo smůlu. Tak například soutěž na stavbu střešní fotovoltaiky a dodávku elektrolyzéru do areálu v Praze-Michli, kterou vypsala Pražská plynárenská se záměrem vyrábět zelený vodík pro pohon aut, nemá vítěze. Zadávací postup byl zrušen, uvedl zadavatel na portálu veřejných zakázek.
Podle vyjádření mluvčího Miroslava Vránka Pražská plynárenská svůj záměr nevzdává. „Aktuálně se finalizuje nové výběrové řízení, které bude v této věci vypsáno,“ uvedl mluvčí Pražské plynárenské.
Poznámku „zadávací postup byl zrušen“ nalezneme také u soutěže, kterou vypsala firma EPS biotechnology. Ta hledala dodavatele bioreaktoru na přeměnu oxidu uhličitého na metan s pomocí přidaného vodíku. Nabídku podali dva uchazeči, ale ani jedna z nich nebyla pro zadavatele přijatelná.
David Tramba