Škoda Transportation díky novým zakázkám nejen na kolejová či kolová vozidla, ale i na samostatné elektrické výzbroje či modernizace a opravy vozidel zvýšila zásobu práce na zhruba 3 roky a v celkové hodnotě dosahuje 68,7 miliardy korun. Loňský rok byl pro skupinu významný i s ohledem na nové investice do výzkumu a vývoje, které se celkově blížily ke dvěma miliardám korun, a také do výroby, kde investice dosáhly 0,85 miliardy korun. To vedlo i k vytvoření více než šesti set nových pracovních míst.
Provozní výsledek skupiny před odpisy a mimořádnými jednorázovými nepeněžními vlivy (upravená EBITDA) dosáhl 0,38 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 18,6 procenta. Tržby meziročně vzrostly o 11,3 procenta na 11,03 miliardy korun. Skupina v roce 2020 zároveň splatila dluhopisy ve výši 2,3 mld. Kč.
Investice do výrobních podniků
Celkem skupina za loňský rok proinvestovala 0,85 miliardy korun. Peníze směřovaly na rozšíření a zefektivnění výrobních podniků v Plzni, Ostravě a Šumperku a ve finském Otanmäki. Jednalo se například o zkušebnu, lakovnu, podvozkárnu, obráběcí centra, montážní linky apod. Další velké investice se letos dotknout všech podniků.
Loni v rámci skupiny vzniklo více než šest set nových pracovních pozic s vysokou přidanou hodnotou, a to od vývojářů, programátorů, konstruktérů až po dělnické profese. Mimo to investovala skupina také 1,73 miliardy korun do výzkumu a vývoje svých produktů.
„Každému jednomu škodovákovi chci poděkovat za minulý rok, který byl nesmírně náročný. Bohužel současná pandemie covid-19 a s ní související opatření měly negativní dopad na realizaci našich zakázek a investic. Byl například ovlivněn průběh technické a materiálové přípravy projektů, některé dodávky od subdodavatelů nebo z důvodu onemocnění se snížila použitelná kapacita ve výrobě, zkoušení a homologaci,“ hodnotí loňský rok prezident a předseda představenstva skupiny Škoda Transportation Petr Brzezina.
Dodává, že u zahraničních zakázek hrála významnou roli zásadní omezení cestování a restrikce v jiných státech. Situace s mnoha omezeními také ovlivnila plány společnosti v oblasti náboru nových zaměstnanců.
Trend je pozitivní
Ukazatel upravená EBITDA narostl v meziročním srovnání o 18,6 procent na 0,38 miliardy korun v důsledku vyšší zakázkové náplně. EBITDA roku 2020 byla významně ovlivněna mimořádnými jednorázovými nepeněžními vlivy ve výši 1,17 miliardy korun, které byly tvořeny zejména opravnými položkami k dlouhodobému nehmotnému majetku, pohledávkám a zásobám materiálu.
Výše zmíněné mimořádné opravné položky souvisí s historickými vývojovými náklady a zakázkami. Se zahrnutím těchto jednorázových nepeněžních vlivů činí provozní výsledek před odpisy (EBITDA) −0,79 miliardy korun a výsledek hospodaření −1,42 miliardy korun.
Výsledky prvního kvartálu roku 2021 dále potvrzují pozitivní trend. Skupina uzavřela nové zakázky za 6,8 mld. Kč, provozní výsledek před odpisy (EBITDA) dosáhl 0,26 miliardy korun a společnost vykázala kladný hospodářský výsledek.
Tomáš Rovný