Ministerstvo obrany dnes uzavřelo smlouvu s izraelskou společností Elta Systems na servis a podporu radiolokátorů MADR. Výrobce pro Armádu ČR zajistí logistickou podporu svých osmi radiolokátorů ELM 2084 MMR. Celoživotní podpora včetně dodávek náhradních dílů vyjde cca na 4,3 miliardy korun. O zakázce minulý týden ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu.
Smlouvu dnes za ministerstvo obrany podepsal vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva Lubor Koudelka, za izraelskou stranu jej stvrdil Eyal Shapira, viceprezident a generální ředitel protivzdušné obrany Elta Systems Ltc.
„Smlouva bude platit po celou dobu předpokládané životnosti systému, tedy do září 2044,“ uvedl Koudelka.
Zakázka byla zadána cestou jednacího řízení bez uveřejnění, protože z technických důvodů ji je schopen splnit pouze výrobce, kterému patří veškerá duševní práva a licence.
Mohlo by vás zajímat
Dodavatel bude garantovat bezproblémový provoz celého systému, dostupnost náhradních dílů na servis a opravu techniky, servisní činnost, preventivní údržbu nebo generální opravy včetně náhradních dílů a spotřebního materiálu. Zajistí zároveň dlouhodobou logistickou podporu systému i rychlou opravu v případě technické závady. Právě vysoká provozuschopnost systému je důležitou podmínkou smlouvy.
Radiolokátory MADR jsou určeny pro zajištění přehledu o vzdušné situaci v malých a středních výškách, tedy v prostoru, který je v národní odpovědnosti České republiky.
Jedná se o jeden z nejmodernějších existujících systémů, jež je součástí proslulého Iron Dome. Česká republika koupila od státu Izrael celkem osm souprav mobilního 3D radiolokátoru protivzdušné obrany ELM-2084 MMR. Všechny jsou již v České republiky a v příštích měsících by měly být zařazeny do armádního užívání.
Životní cyklus dosavadních radiolokátorů ruské provenience byl několikanásobně překročen a jejich schopnosti již nenaplňují požadavky na soudobé a budoucí operační prostředí.
MADR zajistí Armádě ČR přehled o vzdušné situaci v malých a středních výškách do 3000 metrů, tedy v prostoru, který je v národní odpovědnosti České republiky. Jedná se o jeden z nejmodernějších existujících systémů, jež je součástí například proslulého systému protivzdušné obrany Iron Dome.
Radiolokátory budou zavedeny ve výzbroji 26. pluku velení, řízení a průzkumu.
Pět radarů bude umístěných na stacionárních vojenských stanovištích ve prospěch integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS).
Zbylé tři budou k dispozici pro ochranu strategických cílů a objektů důležitých pro obranu státu v rámci národního pohotovostního systému protivzdušné obrany České republiky (NaPoSy PVO ČR) a dále k dosažení závazků České republiky vůči spojencům NATO (Capability Targets).
Součástí nákupu radiolokátorů MADR je také záruka zapojení českého průmyslu do plnění veřejné zakázky v minimální míře 30 procent. Po oficiálním uzavření mezivládní smlouvy proto následovaly verifikace a výměna smluv mezi výrobcem radarů, společností Elta, a podniky Retia, a.s. a VTÚ, s.p., které budou hlavními partnery na české straně. Na projektu MADR se podílí i další česká společnost Ray Service ze Starého Města na Uherskohradišťsku.
EL/M-2084 Multi Mission Radar (MMR) je izraelský 3D radar s aktivním elektronickým snímáním, který představuje senzorovou jednotku protiletadlového systému SPYDER-MR. Radar EL/M-2084 operuje v pásmu S, v režimu sledování vzdušného prostoru vyhodnocuje až 1 100 cílů a dokáže zachytit cíle ve vzdálenosti až 250 kilometrů.
Ze stacionární pozice v režimu obrany před raketami a střelami radar pokrývá azimut 120 stupňů, zatímco při sledování letadel rotuje kolem své osy (360 stupňů) rychlostí 30 otáček za minutu.
Radar EL/M-2084 využívají protivzdušné systémy SPYDER, Iron Dome (Železná kopule) nebo David’s Sling (Davidův prak).
Verzi WRL (Weapon Locating Radar) radaru EL/M-2084 zakoupila kanadská armáda.
(hrb)