Úterý, 13. dubna, 2021

Senát podpořil narovnání ztrát obcí a krajů kvůli koronaviru

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Senát dnes v úvodním kole podpořil návrh skupiny senátorů, aby stát dal každému kraji 400 korun na obyvatele a každé obci 1000 korun na hlavu. Peníze mají obcím a krajům vyrovnat propad příjmů kvůli financování pomoci podnikatelům při epidemii koronaviru. Návrh podepsali zástupci všech senátorských klubů. Nyní ho projednají senátní výbory.

Návrh souvisí s takzvaným kompenzačním bonusem, tedy příspěvkem 500 korun denně určeným primárně osobám výdělečně činným, které ekonomicky poškodila epidemie koronaviru. Příspěvek se má rozšířit i na společníky malých společností s ručením omezeným.

„Je to cesta ven z toho návrhu, který by způsobil určité komplikace při vyplácení bonusu. Určitě s tím souhlasíme, nechceme způsobit živnostníkům ani malým firmám žádné komplikace. Apel, který od nás šel, je, aby finance, které si stát od obcí a krajů vzal, aby pokryl živnostníky, nám zase vrátil. Vychází to na čtyři miliardy na kraje a 11,4 miliardy na obce, asi by to v tom propočtu mělo dostačovat,“ řekl ČTK předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Zákon stanoví, že bonus je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Řada senátorů to ale kritizuje s tím že tento zdroj peněz připravuje obce a kraje o miliardy. Podle zákona o rozpočtovém určení daní jde o sdílené daně, o které se stát dělí s obcemi a kraji. V důsledku toho obce podle senátorů letos přijdou na daňových příjmech o zhruba 11 miliard korun a kraje asi o čtyři miliardy korun.

Senát minulý týden vrátil do Sněmovny novelu zákona, která rozšiřovala okruh příjemců i o společníky malých s.r.o., protože do ní chce vložit právě změnu zdroje peněz. Chce, aby příspěvek šel rovnou ze státního rozpočtu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to ale odmítla a ani provládní většina ve Sněmovně nejspíš takovou úpravu nepodpoří.

Ministryně zvolený způsob vyplácení peněz minulý týden před senátory hájila mimo jiné tím, že pokud by šlo o dotace, nedostaly by se peníze k lidem možná ani za dva měsíce. V dopise předsedovi Svazu měst a obcí ČR Františku Luklovi ministryně napsala, že díky zavedení příspěvků pro OSVČ a malé firmy bude pokles příjmů obcí a krajů ze sdílených daní menší, než kdyby k zavedení kompenzačního bonusu nedošlo.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter