Skupina senátorů v čele s Martinem Červíčkem z ODS navrhla vlastní novelu zákona o státním zastupitelství, kde je mandát státních zástupců nově koncipován bez věkového omezení. Podle důvodové zprávy mají lidé nad 70 let právo volit, jsou svéprávní, a proto mají rovněž právo být ve funkcích státních zástupců. Senátoři tak rušením hranice 70 let pro odchod z funkce narovnají diskriminaci.
Zatímco ministryně spravedlnosti Marie Benešová brzy pošle svou novelu zákona o žalobcích na vládu, v senátu vznikl další návrh. „Hlavním cílem návrhu je posílení nezávislosti státních zástupců na eventuálních tlacích a politických vlivech,“ uvádí se v důvodové zprávě.
Kromě toho chtějí senátoři odstranit diskriminaci státních zástupců a zavést doživotní výkon jejich funkcí: „Vedle opatření přispívajících ke zvýšení nezávislosti soustavy státního zastupitelství návrh odstraňuje věcně nedůvodnou, a tedy nepřípustnou, diskriminaci na základě věku, projevující se v úpravě zániku funkce státního zástupce ex lege při dosažení věku 70 let,“ uvádí se doslova v důvodové zprávě.
Buď jiná funkce nebo smrt
[mn_protected]
V návrhu je mimo jiné nově koncipován i § 21, který vyjmenovává podmínky, za kterých funkce státního zástupce automaticky zaniká. Nyní je takovou podmínkou i věk. V roce, kdy státní zástupce dosáhne věku 70 let, funkce mu automaticky zanikne. „Funkce státního zástupce zaniká k 31. prosince kalendářního roku, v němž státní zástupce dosáhne věku 70 let,“ stojí v písmenu f) §21 stávajícího zákona.
Mohlo by vás zajímat
Senátoři v čele s Martinem Červíčkem předmětné písmeno f) vyškrtli. Nově mají podmínky zániku funkce státního zástupce vypadat takto:
Paragraf 21
Zánik funkce státního zástupce
(1) Funkce státního zástupce zaniká dnem
- a) ve kterém měl státní zástupce složit slib, pokud složení slibu odepřel nebo jej složil
s výhradou,
- b) ve kterém po svém jmenování státní zástupce dodatečně odvolal souhlas s prvým
přidělením, pokud ho nelze s jeho souhlasem přidělit k jinému státnímu zastupitelství,
- c) k němuž státní zástupce pozbyl státní občanství České republiky,
- d) k němuž byl státní zástupce jmenován soudcem, zvolen poslancem nebo senátorem
Parlamentu České republiky anebo členem zastupitelstva územního samosprávného celku,
- e) k němuž státnímu zástupci vznikla funkce ve veřejné správě,
- f) úmrtí státního zástupce nebo dnem právní moci rozhodnutí o jeho prohlášení za mrtvého.
„K bodu 13 [§ 21 odst. 1 písm. f)] Zákon o státním zastupitelství jako jeden ze způsobů zániku funkce státního zástupce vymezuje v ustanovení § 21 odst. 1 písm. f) dosažení věku 70 let. Jedná se o nepřípustně diskriminační ustanovení, neboť funkce zaniká jen a pouze z důvodu věku zcela bez ohledu na reálné schopnosti funkci vykonávat. Lidé nad 70 let mají právo volit, jsou svéprávní a mají mít zachováno i právo pracovat ve funkci státního zástupce, a to za stejných podmínek jako mladší občané. Na diskriminačnosti ustanovení o zániku funkce z důvodu věku nemění nic ani to, že je obdobné ustanovení obsaženo i v jiných zákonech jako např. v zákoně o státní službě. Naopak zrušení příslušného ustanovení v tomto zákoně může přispět k jeho zrušení i v jiných zákonech,“ uvádějí senátoři doslova v důvodové zprávě ke konkrétním změnám.
Kromě toho může funkce státnímu zástupci zaniknout například odvoláním na základě kárného řízení nebo spáchá-li státní zástupce trestný čin či je omezen na svéprávnosti. Tyto možnosti senátoři v návrhu dále ponechávají.
Privilegovanější než soudci
Setrvávání ve funkcích státních zástupců doživotně již dříve kritizovala ministryně spravedlnosti a bývala nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová v souvislosti s vyjednáváním ministerského návrhu: „Oni by to nejradši měli nadosmrti, jak jsem pochopila. Hádají se o každý centimetr. Nechtějí ustoupit a po mně chtějí, abych ustupovala,“ uvedla už dříve k mandátům vrcholových funkcionářů státního zastupitelství ministryně Marie Benešová.
Pokud by byl návrh na doživotní držbu funkcí státních zástupců na státních zastupitelstvích prošel, stala by se tato skupina úředníků privilegovanější, než soudci. Soudcům podle zákona jejich funkce s věkem 70 let zanikají:
Zánik funkce soudce
- 94
Funkce soudce zaniká
- a) uplynutím kalendářního roku, v němž soudce dosáhl věku 70 let,
- b) dnem právní moci rozhodnutí, kterým bylo zjištěno, že je z důvodu uvedeného v § 91 nezpůsobilý vykonávat soudcovskou funkci,
- c) dnem právní moci rozhodnutí, kterým byl odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně nebo odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody pro trestný čin spáchaný z nedbalosti,
- e) dnem právní moci rozhodnutí, kterým mu bylo uloženo kárné opatření odvolání z funkce soudce
- f) dnem právní moci rozhodnutí, kterým byl soudce omezen ve svéprávnosti,
- g) dnem, kdy soudce pozbyl státní občanství České republiky,
- h) smrtí nebo dnem právní moci rozhodnutí, kterým byl soudce prohlášen za mrtvého.
[/mn_protected]
Irena Válová