Pondělí, 21. června, 2021

Senát navrhuje doživotní funkce státních zástupců, ruší hranici 70 let pro odchod

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Skupina senátorů v čele s Martinem Červíčkem z ODS navrhla vlastní novelu zákona o státním zastupitelství, kde je mandát státních zástupců nově koncipován bez věkového omezení. Podle důvodové zprávy mají lidé nad 70 let právo volit, jsou svéprávní, a proto mají rovněž právo být ve funkcích státních zástupců. Senátoři tak rušením hranice 70 let pro odchod z funkce narovnají diskriminaci. 

Zatímco ministryně spravedlnosti Marie Benešová brzy pošle svou novelu zákona o žalobcích na vládu, v senátu vznikl další návrh. „Hlavním cílem návrhu je posílení nezávislosti státních zástupců na eventuálních tlacích a politických vlivech,“ uvádí se v důvodové zprávě.

Kromě toho chtějí senátoři odstranit diskriminaci státních zástupců a zavést doživotní výkon jejich funkcí: „Vedle opatření přispívajících ke zvýšení nezávislosti soustavy státního zastupitelství návrh odstraňuje věcně nedůvodnou, a tedy nepřípustnou, diskriminaci na základě věku, projevující se v úpravě zániku funkce státního zástupce ex lege při dosažení věku 70 let,“ uvádí se doslova v důvodové zprávě.

Čtěte také: Ombudsmanka: Konec služebního poměru státního zaměstnance ve věku 70 let není diskriminace

Buď jiná funkce nebo smrt

V návrhu je mimo jiné nově koncipován i § 21, který vyjmenovává podmínky, za kterých funkce státního zástupce automaticky zaniká. Nyní je takovou podmínkou i věk. V roce, kdy státní zástupce dosáhne věku 70 let, funkce mu automaticky zanikne. „Funkce státního zástupce zaniká  k 31. prosince kalendářního roku, v němž státní zástupce dosáhne věku 70 let,“ stojí v písmenu f) §21 stávajícího zákona. Senátoři v čele s Martinem Červíčkem předmětné písmeno f) vyškrtli. Nově mají podmínky zániku funkce státního zástupce vypadat takto: Paragraf 21 Zánik funkce státního zástupce (1) Funkce státního zástupce zaniká dnem a) ve kterém měl státní zástupce složit slib, pokud složení slibu odepřel nebo…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Irena Válová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit