Pátek, 20. května, 2022

Selhání slovenské Kooperativy. Peníze klientů investovala do dluhopisů firem z Arca Capital

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Krach slovenské finanční skupiny Arca Capital začíná mít nepříjemné dozvuky i v pojišťovnictví. Jak uvedl slovenský týdeník Trend, v ohrožení jsou úspory některých klientů, kteří si pořídili investiční životní pojištění. Pojišťovny totiž jejich peníze investovaly do dceřiných firem skupiny Arca Capital.

Týdeník Trend uvádí příklad klienta, který si u pojišťovny Kooperativa na Slovensku založil investiční životní pojistku v roce 2017. Ke dni splatnosti mu pojišťovna vyplatila jen třetinu jeho investice. Místo původních 60 tisíc eur dostal nazpět jen 20 tisíc, přičemž celková hodnota vyplacené pojistky měla i s úroky dosáhnout 68 tisíc eur.

Kde se stala chyba? Pojišťovna investovala klientovy peníze do dluhopisů společnosti Nova Green Finance, která patří do skupiny Arca Capital. Ta své závazky nesplácí už od jara minulého roku. Zmíněnému klientovi, který nechce uvést své jméno, prodala životní pojistku přímo pracovnice Kooperativy v rámci služeb VIP klientele.

Podle finančních analytiků oslovených Trendem by standardní postup ze strany pojišťovny měl vypadat jinak. „Nepovažuji za standardní, že byla velká část portfolia umístěna do cenných papírů jediného emitenta, a to v rámci finančního produktu, který byl určený běžnému klientovi,“ uvedl Pavel Škriniar, expert na finance z Ekonomické Univerzity v Bratislavě.

Tato kauza upozornila na širší problém. Investoři netuší, co se v investičním životním pojištění skrývá a jak klientovy peníze pojišťovna použije. Realita je taková, že běžný klient pojišťovny nemá šanci zjistit, kam jeho peníze směřují. A většinou se o to ani nezajímá.

Kooperativa ke kauze uvedla, že investiční životní pojištění v sobě obsahuje potenciální riziko platební neschopnosti emitenta a s tím spojené riziko nevyplacení pojistného plnění dle pojistné smlouvy. Klient nese riziko investování, zatímco pojišťovna nese riziko úmrtí pojištěného; v tom případě by musela celou dohodnutou částku vyplatit.

Podle informací týdeníku Trend má Kooperativa ve směnkách a dluhopisech firem skupiny Arca zainvestovaných okolo pěti milionů eur (125 milionů korun). Poškozený klient však tvrdí, že jde o desítky milionů eur. Samotná pojišťovna přesnou sumu nechtěla specifikovat.

V černé díře jménem Arca Capital přijdou o peníze tisíce věřitelů nejen ze Slovenska, ale i z České republiky. Podle informací z května letošního roku má celkem 1574 věřitelů skupiny Arca má sídlo či bydliště v České republice. Jejich pohledávky v součtu dosahují 15,2 miliardy korun. Jak Ekonomický deník uvedl v červnu, mezi typické věřitele patří manažeři, podnikatelé, lékaři, advokáti či poradci, který nakoupili směnky či dluhopisy firem skupiny Arca.

Už jen nekonsolidované výsledky mateřské společnosti Arca Investments za minulý rok jsou děsivé: snížení hodnoty finančního majetku ze 700 na 378 milionů eur, vlastní kapitál minus 339 milionů eur, závazky k věřitelům za 710 milionů eur (18,65 miliardy korun). Zdroje z trhu přitom tvrdí, že realita je mnohem horší. Věřitelé tak získají nazpět jen zlomek své původní investice.

-red-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter