Senátní verze novely energetického zákona vyvolala mezi velkými dodavateli elektřiny a plynu nesouhlas a zděšení. Odpor k jejich úpravám, které by měla v příštím týdnu potvrdit či odmítnout poslanecká sněmovna, spojil hlavní rivaly na energetickém trhu. Ředitelé čtyř společností napsali poslancům dopis, ve kterém je vyzývají k zamítnutí senátní verze.
Pod dopisem jsou podepsáni generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, generální ředitelka E.ON Energie Claudia Viohl, předseda představenstva innogy Česká republika Tomáš Varcop a generální ředitel Pražské energetiky Pavel Elis. Ekonomický deník dopis ziskal od zdroje z jedné z uvedených společností.
Šéfové čtyř největších dodavatelů elektřiny a plynu koncovým zákazníkům obecně podporují zpřísnění podmínek, jež by omezilo nekalé praktiky takzvaných energetických šmejdů. Vadí jim však vedlejší efekt jednoho ze senátních návrhů. Toho, který má uvalit na dodavatele povinnost informovat spotřebitele o zvýšení ceny energie „prokazatelně a adresně.“
Energetické společnosti by tak musely každému zákazníkovi poslat doporučený dopis. Kromě finančních nákladů (asi 60 milionů korun za jedno plošné zdražení energie) by to zatížilo Českou poštu i zákazníky, kteří by museli jít na poštu a vystát frontu. Kromě zbytečného obtěžování lidí by to v době pokračující koronavirové krize usnadnilo další šíření nemoci Covid-19.
Ředitelé velkých energetik doporučili schválit původní poslaneckou verzi zákona, která je pro ochranu práv spotřebitelů energie dostatečná. Na závěr dodávají, že rozhodnutí je na poslancích, ale ti by měli být informováni o nezamýšlených důsledcích dobře míněného návrhu senátorů.
Mohlo by vás zajímat
Příslušné změny navrhla skupina senátorů vedených předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Jak Vystrčil uvedl ve svém vystoupení, senátorské úpravy sjednocují pravidla pro vydávání licencí pro zprostředkovatele (zmizela výjimka pro dceřiné firmy dodavatelů). Dodavatel bude mít nově povinnost oznámit zákazníkům adresně každé zvýšení ceny elektřiny nebo plynu. Stejně tak bude povinen na dotaz zákazníka uvést datum, kdy končí smlouva na dobu určitou.
Novela energetického zákona, která obsahuje především zpřísnění podmínek pro zprostředkovatele na trhu s energiemi, tak zamíří zpět do sněmovny. Jak Ekonomický deník upozornil v pondělí, přehlasování senátních návrhů nebude snadné. Odmítnout by je muselo nejméně 101 poslanců. V době, kdy se mnozí z nich účastní předvolební kampaně v regionech, to nebude snadný úkol.
David Tramba
Dopis ředitelů energetických firem v plném znění následuje níže: