INZERCE

Detail z brněnského sídla Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Foto: ÚOHS

Šéf ÚOHS Mlsna varuje: strop na energie není pokyn cenovým dohodám či jinému omezení soutěže na trhu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozumí důvodům pro zastropování cen energií. Současně však upozorňuje, že nebude na energetických trzích tolerovat cenovou koordinaci a další protisoutěžní praktiky. Úřad dodává, že cenovými stropy je stanovena cena maximální, nikoliv jediná možná.

Vláda na svém jednání v pondělí 12. září rozhodla o zavedení cenových stropů na cenu elektřiny a plynu pro domácnosti a podnikající fyzické osoby (v případě plynu jen do spotřeby 630 MWh za rok). Cílem tohoto opatření je snížit dopad vysokých cen energií na obyvatele České republiky a omezit tím negativní dopad vývoje na energetických trzích.

Z pohledu hospodářské soutěže je sice stanovení cenových stropů považováno za značný zásah do fungování trhu, neboť omezuje svobodnou cenotvorbu a tím narušuje působení tržního mechanismu, nicméně v případech, jak je tento, je naprosto opodstatněné.

„Cenový strop neznamená, že by obchodníci s energiemi jakkoliv mohli koordinovaně slaďovat své ceny, a nemá nijak usnadňovat či nabádat subjekty k cenovým dohodám ani jiným protisoutěžním praktikám,“ uvedl v souvislosti s cenovými limity předseda ÚOHS Petr Mlsna. Úřad podle jeho slov bude připraven tvrdě zasáhnout proti případným narušením či omezením soutěže na těchto trzích.

Současně Mlsna očekává, že dodavatelé elektřiny a plynu budou moci i přes toto opatření svobodně soutěžit a budou mít možnost stanovit i cenu nižší je než cenový strop. Zavedení cenového stropu by současně nemělo mít vliv na stávající spotřebitele, kteří mají ceny za dodávky elektřiny a plynu nasmlouvány nižší než stanovený cenový strop.

Elektřina nejvýše po 6 Kč/kWh

Vláda premiéra Petra Fialy v pondělí večer rozhodla, že cena elektrické energie pro maloodběratele bude zastropována na úrovni 6050 korun za megawatthodinu včetně DPH. V případě plynu je strop 3025 korun za MWh s DPH. Limitní cena má platit od začátku listopadu a jak Ekonomický deník upozornil, v první fázi sníží náklady hlavně zákazníkům menších a středních dodavatelů. Naopak tři největší hráči – ČEZ, E.ON a Pražská energetika – mají zatím základní ceníky v případě elektřiny hluboko pod vládním limitem. Totéž lze říct o dříve uzavřených cenových fixacích.

Vládní návrh rychlé novely energetického zákona dnes projednal hospodářský výbor sněmovny a neměl k němu vážnější připomínky. Poslanci by novelu měli odsouhlasit ve stavu legislativní nouze, a to na mimořádné schůzi v pátek 16. září.

(red)