Korejská společnost KHNP představila ministru průmyslu a obchodu České republiky Lukáši Vlčkovi a členům hospodářského výboru Poslanecké sněmovny prvotní záměr zapojení českých firem do dostavby nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Akce se konala za přítomnosti lídrů průmyslových svazů a největších českých dodavatelů pro jadernou energetiku na půdě Poslanecké sněmovny.
Český jaderný průmysl je po Francii druhým nejúspěšnějším v Evropě. Podle analýzy zpracované pro ministerstvo průmyslu a obchodu má kompetence a know-how podílet se na dostavbě plánovaných bloků na Jaderné elektrárny Dukovany z 65 procentech objemu zakázky.
„Český jaderný průmysl by tak mohl v následujících letech významně nahradit výpadek finančních prostředků z utlumeného automobilového průmyslu v objemu finančních prostředků směřujících do státního rozpočtu,“ řekl předseda sněmovního podvýboru pro energetiku Róbert Teleky (hnutí ANO).
Podle něj má zapojení českého průmyslu do dostavby Jaderné elektrárny Dukovany pro Českou republiku strategický význam. A to nejenom z ekonomického pohledu, ale i pro zajištění údržby, servisu a bezpečnosti jaderné elektrárny minimálně na dalších 80 let.
Mohlo by vás zajímat
„Proto jsme v rámci Hospodářského výboru iniciovali setkání s představiteli KHNP a zajímali se o aktuální stav jednání s českými firmami,“ upřesnil Róbert Teleky.
Alois Míka, který zastupuje společnost KHNP v České republice, představil za korejskou stranu plán zapojení českých firem do dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
Společně se zástupci korejských firem představil harmonogram lokalizace, tedy období, ve kterém budou vypsána výběrová řízení na jednotlivé dodávky. První výběrová řízení potřebná k dokončení projektu včetně konzultačních a dalších služeb budou podle něj vypsána nejdříve v polovině příštího roku.
Návrh projektu pak bude dokončen v letech 2025 až 2027, kdy KHNP zahájí vypisování výběrových řízení na subdodavatele. Uvedl také, že konečné procento zapojení českého průmyslu se bude sečítat na konci roku 2039.
Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj se ale obává, že zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan.
„Často slýchávám, že dostavba nových jaderných bloků je z hlediska investic tendrem století. Pro mě je to také projekt století z hlediska zapojení českého průmyslu. Obávám se, že účast českých firem nebude řešena ve smlouvě, kterou ČEZ s preferovaným dodavatelem chystá podepsat v březnu příštího roku. Existují mechanismy, které nám umožňují řešit české zájmy již v EPC kontraktu,“ řekl Jan Rafaj.
Žijeme podle něj ve světě, kde si konkurují mezinárodní firmy s různými dotacemi od mateřských firem a států.
„Česká republika musí chránit náš průmysl před skrytými nástroji, které mohou být nebezpečné a znevýhodňovat české firmy. Vláda a ČEZ musí najít mechanismy, které jdou až na samou hranu možností podmínek EU, aby zajistily podporu českého podnikání,“ dodal Jan Rafaj.
Podobně se k tomu staví výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík.
„Očekávali jsme před podpisem smlouvy mezi zadavatelem tenderu a KHNP strategickou spolupráci s preferovaným dodavatelem a jeho průmyslem, definující konkrétní požadavky alespoň pro klíčové firmy českého jaderného oboru. Byli jsme připraveni a stále jsme na technicko-obchodní jednání s KHNP s cílem zadefinovat účast českého průmyslu před podpisem smlouvy. České firmy rozhodně nechtějí být dodavatelem železa bez souvisejícího inženýringu, realizace, spouštění a následných servisních prací. A to ještě s otazníkem, neboť současný stav žádné preference ani jistoty domácímu průmyslu neposkytuje,“ řekl Perlík.
Minimální zapojení 60 procent českých firem v rámci objemu tendru na jednání deklarovali i zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a společnosti ČEZ.
Člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač uvedl čtyři nástroje, jakými chce investor dosáhnout deklarovaného šedesátiprocentního procentního zapojení českých společností.
„Máme právo vylučovat rizikové subdodavatele i doplnit firmy do seznamu preferovaných firem. Zároveň se můžeme účastnit výběru subdodavatelů, což znamená, že výběrová řízení budou za účasti nás, jako investora. V případě bezpečnostních požadavků státu máme také právo výměny části subdodavatelů,“ tvrdí Tomáš Pleskač.
Zastupující vrchní ředitel sekce jaderné energetiky a nových technologií ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Ehler potvrdil, že vláda i ministerstvo vysoký podíl zapojení českého průmyslu do projektu dlouhodobě podporuje.
„Pro nás je klíčové, že deklarovaný podíl 60 procent byl potvrzen KHNP i jihokorejským prezidentem. Z pohledu ministerstva průmyslu a obchodu je důležité, aby plán lokalizace, který KHNP připravila na naši žádost, byl projednán s českým průmyslem a byly upřesněny zejména oblasti týkající se jeho implementace a spolupráce mezi korejskými a českými podniky. Zároveň je pro nás důležité ujištění, že cenová nabídka korejské strany reflektuje evropské ceny,“ uvedl Ehler.
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) podotkl, že tato debata je velmi důležitá pro to, aby se dostavby Dukovan účastnilo co nejvíce českých společností.
„Chtěli bychom našim korejským partnerům garantovat, že Česká republika má velké množství kvalitních firem v oblasti technologií, strojírenství, elektrotechniky či stavebnictví, abychom tak náročný projekt, jako je výstavba nových jaderných bloků, dokázali společně zvládnout,“ konstatoval Vlček.
„Česká republika nenabízí KHNP málo, otevírá jí vstup na evropský trh. Očekáváme tedy stejný otevřený přístup k zájmům České republiky,“ podotkl člen podvýboru pro energetiku Vojtěch Munzar (ODS).
Další jednání hospodářského výboru k vývoji jednání KHNP se zástupci českého průmyslu je naplánováno na začátek příštího roku.