INZERCE

Sídlo Generální inspekce bezpečnostních sborů na Praze 6. Foto: archiv Ekonomického deníku

Šéf GIBS pokryl konání vlivného podřízeného. Ten odešel do civilu s výsluhou. Anonym doputoval k žalobcům i na ministerstvo

Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Radim Dragoun pokryl nezákonné jednání svého vlivného podřízeného. Tvrdí to anonym, který dostal premiér Andrej Babiš, Úřad vlády, nejvyšší státní zástupce, ministryně spravedlnosti a poslanci kontrolního orgánu. Informace z anonymu potvrzují personální kroky v inspekci.

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radim Dragoun pokryl nezákonné jednání vlivného podřízeného. Ten měl v čase covidových opatření nutit svého podřízeného k práci na jeho rekreačním objektu.

Místo toho, aby bylo jeho konání řádně vyšetřeno, ale odešel vysoký důstojník inspekce do civilu s výsluhou. Tyto závažné informace jsou obsaženy v anonymu, který dostal premiér Andrej Babiš, Úřad vlády, nejvyšší státní zástupce, ministryně spravedlnosti a poslanci kontrolního orgánu a doputoval i k reportérovi Ekonomického deníku. Případ je o to citlivější, že oním důstojníkem byl šéf odboru vnitřní kontroly, tedy jakési inspekce v inspekci. Jmenuje se Vladimír Zavřel a v minulosti působil v protikorupční policii.

„Pane řediteli. Zaznamenala jsem, že několika příslušníkům GIBS, ale i jiným osobám, je známa informace, že jeden z vašich vedoucích pracovníků, kterého jste k 31. 1. 2021 uvolnil ze služebního poměru, měl zneužít svoji pravomoc vedoucího pracovníka a úřední osoby tím, že měl nutit svého přímého podřízeného Miroslava Sedláčka, aby prováděl stavební práce na svém rekreačním objektu, který si díky vašim štědrým odměnám koupil za svého působení na GIBS. K tomuto účelu mu na cestu ještě dával služební vozidlo a za tyto stavební práce i nejvyšší odměny. Tato informace je nejméně od prosince 2020 známa i vám. Předpokládám, že jste dodržel své slovo, s nímž jste nastupoval do své funkce, tedy že jste zajistil správné fungování nejen oddělení vnitřní kontroly a uvedenou věc jste nechal řádně prošetřit,“ stojí v anonymním dopisu, se kterým se reportér Ekonomického deníku seznámil.

„Pokud je tato informace správná, tak se nemůže stát, že by tento příslušník odešel do civilu a doživotně pobíral luxusní výsluhu, na kterou jen tak někdo nedosáhne, a smál se všem příslušníkům jiných bezpečnostních složek, kteří byli za obdobnou činnost trestně stiháni a odsouzeni. Tato informace se již šíří všemi bezpečnostními sbory,“ dodává pisatel či pisatelka, označující se za občanku milující spravedlnost.

Předáno žalobcům

Ekonomický deník se proto dotázal všech adresátů, jak s informacemi naložili. „Mohu potvrdit, že Nejvyšší státní zastupitelství obdrželo předmětné podání a toto postoupilo věcně a místně příslušnému státnímu zastupitelství k dalšímu opatření,“ sdělil Ekonomickému deníku mluvčí nejvyšších žalobců Petr Malý.

„Potvrzuji Vám, že ministerstvo spravedlnosti anonymní podání, které zmiňujete, eviduje. Vzhledem k tomu, že GIBS nespadá do působnosti ministerstva, a součástí adresátů jsou orgány činné v trestním řízení, věříme, že podání prověří,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Z Úřadu vlády žádná odpověď nepřišla.

Ekonomický deník položil několik otázek Generální inspekci bezpečnostních sborů. Odpověď nedorazila ani po čtyřech urgencích a pokusech o telefonický kontakt. Ekonomický deník proto otázky bez odpovědí zveřejňuje.

Nezodpovězené otázky na GIBS

Kdy bylo prosím uzavřeno výběrové (nabídkové) řízení na post šéfa odboru vnitřní kontroly GIBS?

Kolik bylo prosím uchazečů?

Proč prosím skončil předchozí šéf odboru vnitřní kontroly? Kdy odchází do civilu?

Odchází prosím s výsluhami, z jaké tabulky, kolik prosím výsluhy činí?

Souvisí prosím konec šéfa odboru vnitřní kontroly se zaměstnáváním podřízeného na rekonstrukci rekreačního objektu?

Vyšetřil prosím ředitel GIBS toto podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby, s jakým závěrem?

Bylo prosím zahájeno prověřování možné trestné činnosti, kárného provinění? Kdy? Kdy bylo ukončeno?

Jaká byla GIBS zjištěná výše odměn pro dotyčného brigádníka?

Kolik černých jízd prosím bylo za účelem této brigády na rekreačním objektu bývalého šéfa OVK pro šéfa odboru vnitřní kontroly?

Jaká škoda prosím GIBS tímto nezákonným jednáním bývalého šéfa OVK vznikla?

Pokud nebylo zahájeno trestní či kázeňské řízení, prosím proč, z jakých důvodů?

Tendr na nového šéfa

Ekonomický deník se pokusil Vladimíra Zavřela i jeho podřízeného Miroslava Sedláčka kontaktovat. To se bohužel nepovedlo.

Skutečnost, že před krátkým časem došlo ke změně na významném postu v Generální inspekci bezpečnostních sborů, v odboru vnitřní kontroly potvrzuje výběrové řízení na jeho nového šéfa, které Ekonomický deník zachytil.

Nabídkové řízení na nového šéfa odboru vnitřní kontroly GIBS. Foto: Jan Hrbáček

„V souvislosti s obsazením volného služebního místa v rámci Generální inspekce bezpečnostních sborů zveřejňuji následující podmínky a bližší informace k nabízenému služebnímu místu. Přihlásit se mohou všichni příslušníci bezpečnostních sborů s dosaženým vysokoškolským vzděláním v magisterském studijním programu, vyvěsil 27. listopadu ředitel GIBS, vrchní státní rada, brigádní generál, Radim Dragoun.

Trafikanti na GIBS

Dragounova předchůdce Michala Murína odvolal premiér Andrej Babiš kvůli tomu, že udržoval letitý přátelský kontakt s někdejším detektivem s Igorem Gáboríkem. Na jeho místo následně usedl absolvent plzeňských práv a šéf státních zástupců ze severočeských Loun Radim Dragoun.

Během aféry kolem „rychlostudentů“ plzeňských práv se objevilo i Dragounovo jméno, školu totiž dokončil během tří let. Tehdy již státní zástupce Dragoun ale odmítl jakékoli pochybnosti, v Plzni mu podle jeho slov uznali řadu zkoušek z Policejní akademie, a on si tak mohl spojit druhý ročník se třetím a také čtvrtý s pátým ročníkem.

Dnes už bývalý šéf odboru vnitřní kontroly GIBS Vladimír Zavřel nastoupil po odchodu Michala Murína v roce 2018. Podle informací Ekonomického deníku měl dostat hned jednu z nejvyšších platových tříd. Nejspíš také proto podle všeho odešel do civilu bez náležitého vyšetřování svých skutků a s „plnotučnou“ výsluhou. Na otázky, zda GIBS Zavřelovy aktivity vyšetřovala a zda odešel do civilu s výsluhou, tato instituce odmítla odpovědět.

Na GIBS v roce 2018 zamířila také kontroverzní detektivka někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavlína Foglar Marušincová, která se stala náměstkyní pro trestní řízení. Marušincová byla jedním z lidí z blízkosti dřívějšího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty, která řešila například známou kauzu Nagyová, která u soudů skončila totálním fiaskem. Kvůli reorganizaci policejních složek z léta 2016 se tito lidé schovali na čas „do závětří“, aby pak postupně nastoupili do různých „trafik“ v bezpečnostních složkách nebo justici.

Jan Hrbáček