Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš využil svého práva a uplatnil opce na nákup 250 tisíc kusů firemních akcií. Podle hlášení k České národní bance hned víc než 182 tisíc akcií prodal, a to za cenu až o 140 korun vyšší, než činila nákupní cena. Opce na akcie uplatnili i další dva top manažeři ČEZ.

Podle hlášení v registru manažerských transakcí u České národní banky uplatnil šéf ČEZ opce na nabytí 150 tisíc akcií za rok 2017 a dále 100 tisíc akcií za rok 2018. Tomu odpovídá výhodná pořizovací cena, která v prvním případě dosahovala 488 korun za kus a ve druhém 545 korun. Naopak prodej akcií se odehrál na burze při současné tržní ceně na úrovni 620 až 630 korun za akcii.

Daniel Beneš není jediný top manažer ČEZ, který se rozhodl uplatnit svůj nárok na firemní akcie. Ředitel útvaru řízení rizik Mojmír Zenáhlík získal díky opčnímu programu 10 tisíc akcií, které obratem prodal. Stejně postupoval také předseda představenstva dceřiné firmy ČEZ ICT Services Vítězslav Bogač, který získal a obratem odprodal něco přes 11 tisíc akcií.

Na transakci jako první upozornil Jiří Zendulka na webu Kurzy.cz. „Tedy pokud se nedočkáme ještě nahlášení dalších prodejů, šéf ČEZ si tentokrát ponechal dokonce více akcií, než na kolik si vydělal ze zmiňovaných ziskových obchodů. Jinými slovy zatímco za nákup vynaložil 127,7 milionu korun, z prodejů získal 114,3 milionu, tedy o téměř 13,5 milionu méně. Investovat tak musel vlastní finanční prostředky. Investoři by tak na daný krok šéfa společnosti, indikující důvěru v budoucí vývoj akcií ČEZ, mohli pohlížet pozitivně,“ uvedl Jiří Zendulka k nákupu akcií.

Mohlo by vás zajímat

Vývoj kurzu akcií ČEZ na pražské burze od počátku roku. Zdroj: BCPP

Akciový opční program pro top management společnosti ČEZ je dnes již minulostí. Dozorčí rada v listopadu 2019 schválila jeho zrušení a nahradila jej novým systémem dlouhodobé výkonnostní odměny pro členy představenstva. Nový program dlouhodobé výkonnostní odměny má posílit soulad zájmů beneficientů a akcionářů vazbou na vývoj tržní ceny akcie, výplatu dividend a výkonnost společnosti.

Terčem kritiky byl akciový opční program hlavně v roce 2008, kdy díky mimořádnému růstu cen akcií vynesl nákup a prodej akcií tehdejšímu vedení energetické skupiny přes jednu miliardu korun. Prospěch z opčního programu měl hlavně generální ředitel z let 2004 až 2011 Martin Roman, který tehdy vydělal okolo 677 milionů korun. Zisk dalších manažerů se pohyboval v řádu desítek milionů korun.

David Tramba