Americký hlavní hygienik, viceadmirál Vivek Murthy v pátek vyzval Kongres k zavedení nových varovných etiket na alkoholických nápojích upozorňujících na riziko vzniku rakoviny, podobně jako u tabákových výrobků. Alkohol je ve Spojených státech třetí nejčastější příčinou rakoviny, které lze předejít, hned po kouření a obezitě, připomněl Murthy podle serveru listu Financial Times (FT). Akcie amerických i evropských výrobců alkoholu v reakci na zprávu na konci týdne výrazně poklesly.
Podle Murthyho méně než polovina Američanů ví, že konzumace alkoholu zvyšuje riziko rakoviny, na rozdíl od mnohem vyšší informovanosti o rizicích spojených s kouřením, azbestem nebo radiací. Některé země, jako Irsko a Jižní Korea, již na etikety alkoholických nápojů varování o riziku rakoviny v minulosti přidaly.
Akcie společnosti Rémy Cointreau, výrobce například francouzského koňaku nebo řeckého destilátu Metaxa, klesly o více než pět procent. Cenné papíry skupiny Diageo, jež vznikla fúzí britského výrobce destilátů Grand Metropolitan a irské pivovarnické společnosti Guiness, zaznamenaly pokles téměř o čtyři procenta. Akcie kanadsko-amerického pivovarnického koncernu Molson Coors, do nějž spadá i česká skupina Staropramen, odepsaly téměř 3,4 procenta. Oslabily i akcie dalších výrobců alkoholických nápojů v USA i Evropě, což podle FT odráží obavy investorů z možného poklesu spotřeby.
Desetitisíce úmrtí ročně
V prohlášení úřadu hlavního hygienika stojí, že ročně je konzumace alkoholu v USA zodpovědná za 100 000 případů nádorových onemocnění, která zapříčiní 20 000 úmrtí za rok. To je více než počet úmrtí způsobených alkoholem za volantem, kterých v USA eviduji 13500 ročně, dodala agentura Reuters.
Alkohol byl již v 80. letech Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC) označen za karcinogen skupiny jedna. Do té spadají látky, jež mají podle kritérií IARC prokazatelný rakovinotvorný účinek na člověka. Nové studie podle FT potvrzují, že riziko vzniku rakoviny, zejména prsu, ústní dutiny a hrdla, se zvyšuje už při jedné sklenici alkoholu denně. Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2022 uvedla, že neexistuje bezpečné množství alkoholu, které by nemělo negativní dopad na zdraví.