Aktivací článku 50 Lisabonské smlouvy to všechno teprve začalo. Teď už zbývá jen prosadit zájmy sedmadvaceti zbývajících členů EU proti zájmům Velké Británie.
Britská premiérka Theresa Mayová brexit oficiálně spustila na konci března. Někteří analytici jsou přesvědčeni o tom, že Velká Británie má vynikající vyjednávací pozici vůči zbytku Evropské unie. Už jen v tom, že na své straně stolu bude sedět sama, zatímco naproti ní se ocitne sedmadvacet zemí, které se s různou mírou intenzity budou snažit prosadit často velmi protichůdné zájmy. Server Politico.eu proto oslovil představitele každé ze zbylých zemí EU, aby zjistil, s čím do jednáni o brexitu vlastně půjdou.
Česká republika Prioritou českých vyjednavačů bude volný obchod a práva Čechů, kteří na Ostrovech žijí a pracují. Nicméně portál Politico se odvolává na lednové prohlášení českého ministra vnitra Milana Chovance, podle kterého by Česko nemělo podnikat nic na vlastní pěst a čekat až na výsledek jednání mezi Velkou Británií a EU. Oficiální vládní strategie je ale v souladu s postojem Evropské komise, podle něhož by měly být po rozchodu s Velkou Británií upraveny především podmínky vzájemného obchodu. Politico rovněž uvádí, že Češi své požadavky nebudou prosazovat nijak tvrdě. Belgie Belgickým zájmem je prosazení co nejvolnějšího obchodu s Velkou Británií. Na něm je závislý především…
Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.
Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit
Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit