INZERCE

V novém stavebním zákoně by sdružení rádo vidělo posílení práv obcí v oblasti územního plánování a respektování jejich práva na samosprávu. Foto: Pixabay

Sedm požadavků na novou vládu. Místní samosprávy chtějí odložit účinnost stavebního zákona

Sedm zásadních požadavků adresovaných budoucí vládě sepsalo Sdružení místních samospráv ČR. Jde například o odložení účinnosti stavebního zákona, přijetí novely zákona o střetu zájmů, prodloužení volebního období komunálních zastupitelstev na nejméně pět let nebo úpravy rozpočtového určení daní. Vzhledem k dlouhodobě kritickému postoji místních samospráv k novému stavebnímu zákonu není překvapením, že první přijaté usnesení se týká právě této normy. 

Místní samosprávy vládu a parlament žádají, aby byla z důvodu právní jistoty odložena účinnost stavebního zákona spolu se změnovým zákonem. V případě, že by to z legislativních důvodů nebylo možné, požadují, aby byl nový stavební zákon zrušen a obnoven až do prosazení zcela nového zákona. Ten by měl respektovat smíšený model výkonu veřejné správy.

V novém stavebním zákoně by sdružení rádo vidělo posílení práv obcí v oblasti územního plánování a respektování jejich práva na samosprávu.

Komunální politici mimo střet zájmů

V návaznosti na nález Ústavního soudu požaduje sdružení novelu zákona o střetu zájmů, která vyjme z působnosti tohoto zákona komunální politiky menších měst a obcí.

Pokud jde o volební období do komunálních zastupitelstev, podporují místní samosprávy jeho prodloužení na nejméně pětileté období, stejně jako prosazení většinotvorných prvků v komunálním volebním systému. O podporu návrhu žádají parlamentní politické strany.

Evropské peníze pro obce

Místní samosprávy vyzvaly ministerstvo vnitra k předložení revize odměňování v kompetenci obcí s vyšší mírou flexibility, ale také stability pro samosprávné celky. K dalším požadavkům pak patří, aby z evropských fondů určených pro Českou republiku, jako je Modernizační fond, Fond obnovy, Fond spravedlivé transformace či Víceletý finanční rámec, byly co nejdříve vypsány specifické výzvy pro čerpání obcemi a umožněna modernizace obcí v oblastech zejména udržitelné energetiky, dopravy a cirkulární ekonomiky, digitalizace veřejné správy.

Zároveň by mělo dojít také k přijetí zákona usnadňujícího komunitní energetické projekty a revizi odpadového balíčku, jehož přijatá podoba na konci roku 2020 zcela neodpovídá potřebám obcí, občanů a odpadových firem.

(ede)