Sebemenší částka investovaná do prevence má potenciál ušetřit vysoké výlohy na léčbu v budoucnu. Míra, do které může stát a zdravotní instituce občany oslovit a pomoct jim, je však omezená. Lidé se proto musí v první řadě sami starat o své zdraví a také si uvědomit, že svým chováním jsou vzorem pro své okolí, zejména pak děti. Shodli se na tom účastníci prvního panelu konference Zdravotnického deníku Ekonomika prevence. V něm vystoupili ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, státní tajemník slovenského Ministerstva zdravotnictví Ladislav Slobodník či fotbalový reprezentant Jan Koller.
„Prevence je naprosto zásadní věc,“ řekl na úvod svého příspěvku Válek. Ocenil šíři hrazených preventivních programů, které mají čeští občané k dispozici, i to, že se daří monitorovat dostupnost screeningů napříč regiony a okresy a případné nerovnosti napravovat. Jedním dechem si však povzdechl, že Češi – navzdory stále se zlepšující dostupnosti – prevenci zanedbávají. „Lidé pro sebe mohou nejvíce udělat sami, málo se to ale zdůrazňuje… Pokud si to neuvědomíme, tak sebelepší systém a sebevíce peněz nám nepomůže prožít dlouhý a kvalitní život ve zdraví,“ apeloval ministr.
Jeho slova podpořil zástupce slovenského ministerstva zdravotnictví Ladislav Slobodník. „Člověk by měl sám nasávat informace a každý si musí udržovat své zdraví,“ řekl. Navrhnul, že za účelem zvýšení povědomí o základech prevence by kampaň s tímto poselstvím mohla být součástí filmů a televizních seriálů, neboť je sledují tisíce lidí. Zapomínat se ale nesmí ani na děti a mládež. Slobodník zdůraznil, že s jejich zdravotní edukací je třeba začít co nejdříve. Zdravotní návyky si však děti osvojují prakticky již od počátku svého života.
O tomtéž je přesvědčen i nejlepší střelec české fotbalové reprezentace a vítěz německé i belgické fotbalové ligy Jan Koller. „Základ je od dětství a největšími vzory pro děti jsou rodiče,“ řekl. I rodiče by proto měli mít toto na paměti, zajímat se o své zdraví a věnovat se sportu. Jako špatný jev Koller vidí, když rodiny namísto aktivně pojatých výletů do přírody tráví volné dny v nákupních centrech.
Na konferenci v úterý vystoupili i předseda České obezitologické společnosti Martin Haluzík, psychiatr Martin Hollý či někdejší národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Hovořili o účinných nástrojích prevence zdravotních rizik. Zdraví populace a konkurenceschopnost evropské ekonomiky následně probrali v samostatném panelu slovenský ministr pro investice, digitalizaci a regionální rozvoj Richard Raši, ředitel VZP Zdeněk Kabátek či legendární hokejový útočník Martin Procházka.
V závěru konference se početná skupina deseti panelistů, mezi nimiž byli poslanci českého i Evropského parlamentu, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka či olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová, komentovali prevenci zdravotních rizik jako společnou odpovědnost všech.
(fk)
Článek původně vyšel na zpravodajském portálu Zdravotnický deník, který stejně jako Ekonomický deník patří pod vydavatelství Media Network s.r.o.
Poděkování za podporu konference patří Všeobecné zdravotní pojišťovně, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra ČR, Všeobecné zdravotné poisťovně a společnostem Tiscali Media, ALK, Ewing, EUC, AKESO, Sprinx, Národní sportovní agentuře a sportovnímu klubu Dukla.