Kauzy slovenských oligarchů, viněných z korupce, mívají nezřídka kdy přesah do České republiky. Ze zjištění slovenského Investigativního centra Jána Kuciaka vyplynulo, že s firmou jednoho z nich – Norberta Bödöra – spolupracovala česká společnost HSF, která měla na jedné ze zakázek získat přes 16 milionů eur bez DPH. Společnost HSF pak získala kontrakt i na české celní správě.
Slovenská policie viní podnikatele Norberta Bödöra z machinací s dotacemi, od léta je ve vazbě. Syna majitele vlivné slovenské bezpečnostních agentury Bonul slovenští detektivové obvinili z rozsáhlé korupce související vyplácením provizí za zemědělské dotace.
Milióny eur, pocházející z rozsáhlých úplatků v prostředí slovenského byznysu a politiky, mohly skončit v České republice. Tvrdí to vyšetřovatelé korupční aféry s krycím názvem Dobytkář, ve které má jít o manipulace s vyplácením slovenských zemědělských dotací a úplatky za ně.
Webové portály Ekonomický deník a Česká justice už na některé vazby do České republiky poukázaly. Investigativní centrum Jána Kuciaka (pojmenované po zavražděném novináři – pozn. red.) nyní přišlo s dalším objevem. Nepříliš známou českou firmou HSF ze Sokolova, která ve spolupráci s Bödörem získala velmi lukrativní zakázku.
Mohlo by vás zajímat
Podezřelá zakázka za 400 milionů
Jak následně zjistil Ekonomický deník, společnost dodávala v minulosti sortiment i české celní správě. Tedy instituci, která má praní špinavých peněz, které je na Slovensku přičítáno Bödörovi, sama v náplni práce a má na to i speciální tým. Poslední zakázku firma u celníků získala, když byl za vyšetřování finančních zločinů odpovědný bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, později náměstek celní správy a šéf jejího odboru pátrání, Robert Šlachta.
Na společnost HSF narazili lidé z Investigativního centra Jána Kuciaka, když se věnovali šéfovi slovenské Zemědělské platební agentury (PPA) Ľubomír Partikovi. Ten je už téměř rok ve vazbě. Je obviněn z přijímání úplatku a legalizace příjmu z trestné činnosti. Podle policie byl součástí korupční schémata při udělování zemědělských dotací. Těžil z ní údajně i oligarcha z prostředí Směru Norbert Bödör či finančník Martin Kvietik s vazbami na SNS.
„Podle policejních vyšetřovatelů prý Ľubomír Partika vybíral úplatky za přidělené dotace ve výši od čtyř do čtrnácti procent z částky, kterou PPA žadateli poskytla. Šlo o dlouholetý korupční řetězec, který sahal až do nejvyšších pater politiky. Kvůli kauze Dobytkáře je už přes rok ve vazbě i nitranský oligarcha Norbert Bödör, syn majitele soukromé bezpečnostní služby Bonul Miroslava Bödöra, spojovaný se stranou Směr-SD,“ stojí na webu Investigativní centrum Jána Kuciaka.
Bödörova firma Bonul figurovala mimo jiné v zakázkách protipožárních kamer. A právě u nich je silný přesah do České republiky.
Společnost Gamo, která soutěž na protipožární kamery vyhrála, ve své nabídce uvedla firmu Bonul jako subdodavatele s třicetiprocentním podílem na zakázce. Jejím úkolem měla být „bezpečnost.“ Ačkoliv Bonul se nakonec při realizaci zakázky neobjevil přímo, investigativnímu centru se podařilo zjistit, že se na přípravě protipožárních kamer přece jen podílel.
Služby však Bonul neposkytovala vítězi tendru firmě Gamo, ale jeho subdodavateli společnosti HSF z českého Sokolova. Ta měla podle původního záměru měla dodat jen 20 procent zakázky, nakonec se na ní podle Investigativního centra Jána Kuciaka podílela více než 72 procenty. Do české firmy tak ze státních lesů podle Kuciakova pátracího centra nateklo téměř 16 milionů eur bez DPH (tedy 410 milionů korun bez DPH).
„Asi před deseti lety jsme podobnou věc už dělali a získali jsme z toho jednu zkušenost – když je venku nechráněná technologie, někdo ji ukradne. Na základě této zkušenosti se v našem projektu dbalo na to, aby zařízení nebyla poškozena rozkrádáním a vandalismem. Bylo třeba, aby technickou stránku dirigoval jeden člověk, a tak jsme to vzali na sebe. Vybral jsem si k tomu partnera, se kterým jsem měl zkušenosti. To byl Bonul. Já tam znám jen jednoho člověka, jejich vedoucího projektu. Spolupráce s ním byla vynikající. Já jsem s těmi lidmi pracoval pět let, mě nic jiného nezajímalo,“ popsal okolnosti spolupráce s Bonulem Investigativnímu centru Jána Kuciaka (ICJK) majitel HSF Tomáš Metz.
Jak dále stojí na webu centra, přestože Metz nejprve během telefonátu se slovenským pracovníkem centra Jána Kuciaka přiznal, že s Bonulem spolupracoval, později tvrdil, že z jeho firmy do Bonulu žádné peníze neodešly. „Zdroj ICJK obeznámen s pozadím případu ale tvrdí, že mezi společností HSF a Bonul existovaly zprostředkované finanční toky,“ stojí dále na slovenském webu.
Detektory pro celníky za 10 milionů
Česká firma HSF dodává i české státní správě. Jak vyplynulo z informací serveru Hlídač státu, v roce 2016 zvítězila v soutěži na zajištění dodávky patnácti kusů přenosných zařízení pro stopovou detekci chemických látek – drog a výbušnin.
Nabídku předložily čtyři společnosti: Elmes Praha (12, 3 milionu s DPH, EAS Envimet ČR (11,8 milionu korun s DPH), Inn4sec (14,8 milion korun s DPH) a sokolovská HSF.
Její nabídku – 10,8 milionu korun s DPH – vyhodnotila výběrová komise celní správy jako nejlepší, jak vyplývá z Věstníku veřejných zakázek.
O Bödörovi jsme se dozvěděli z médií
Ekonomický deník proto společnost HSF oslovil, aby se ke spolupráci s firmou Bonul a Norbertem Bödörem, ale i k zakázce na celní správě, vyjádřila. Ani přes urgence ale firma na dotazy nezareagovala. Její majitel Tomáš Metz uvedl následující. „K vašim dotazům musím hned v úvodu upozornit, že naše společnost obecně působí jako dodavatel technologií, o okolnostech zmíněného výběrového řízení Vám nemohu poskytnout jiné, než technické informace. Vítáme ale příležitost napravit nepřesnosti, které se poslední dobou v médiích začaly objevovat. V první řadě je třeba zdůraznit, že systém Fire Watch je nasazován po celém světě, chrání před lesními požáry mnoho milionů hektarů lesů a zásadním způsobem přispívá k ochraně životního prostředí. Úvaha ze zmíněného článku, že aktuálně byly vyčíslené škody jen v hodnotě 10 milionů eur, nezohledňuje to nejpodstatnější – ochranu životního prostředí,“ začal odpovědi pro Ekonomický deník Tomáš Metz. Poté sáhodlouze popsal systém protipožárních kamer, na jehož dodávce se společnost vydatným způsobem podílela.
„Tento systém dodaný firmou Bonul pracuje zcela separátně, sdílí však se systémem Fire Watch datové pásmo mezi detekčními stanovišti a dohledovými centrálami. Pouze v této oblasti došlo ke spolupráci s vedoucím projektu za Bonul. Je nutno podotknout, že firmu Bonul jsme si nevybrali, její výběr jsme v rámci projektu nikdy na starosti neměli – zde došlo ke zcela nesprávné interpretaci mých slov ve zmíněném článku ICJK. Před zahájením projektu jsme o této firmě nikdy neslyšeli, o panu Bödörovi jsem se poprvé dozvěděl až nyní z médii. Naše spolupráce s firmou Bonul byla omezena pouze na řešení interakce našeho systému s bezpečnostním systémem dodávaným touto firmou a spolupráce byla velmi spolehlivá,“ uvedl dále Metz. Negativní mediální kampaně kolem tohoto technicky úžasného projektu, jen kvůli tomu, že jedna ze subdodavatelských firem se zkompromitovala, je mu podle jeho slov velmi líto. „Nepoškozuje to jen nás, jako dodavatele této technologie, ale také Slovensko jako takové. Ze zcela unikátního technického řešení se ve veřejném mínění stala mezinárodní ostuda. Je to obrovská škoda,“ dodal Metz. K zakázce na celní správě se nevyjádřil vůbec.
Sokolovská firma HSF vyhrála tendr na celní správě v roce 2018. Ekonomický deník kvůli informacím Investigativního centra Jána Kuciaka oslovil i celní správu, aby se k zakázce pro firmu, která na Slovensku pracovala pro člověka, podezřelého ze závažné trestné činnosti, vyjádřila. Celníci však na rozdíl od majitele společnosti HSF na otázky Ekonomického deníku nezareagovali.
Jan Hrbáček