Sdílení elektřiny v rámci jednoho bytového domu se brzy stane realitou. Největší distributor elektřiny ČEZ Distribuce od počátku roku přijal prvních osm žádostí, EG.D eviduje první takový požadavek. Všichni tři regionální distributoři na dotaz Ekonomického deníku potvrdili, že jsou na start sdílení energie mezi více odběrnými místy připraveni.
Zatím se většinou jedná o malé bytové domy se dvěma až šesti byty, které jsou v majetku jednoho vlastníka. Případně o dvougenerační rodinné domy, ve kterých jsou dva nebo tři elektroměry, nebo větší rodinné domy, kde mají jeho obyvatelé v přízemí prostory pro podnikání. „Ve všech případech byla na tomto domě fotovoltaika uvedena do provozu už dříve v rámci jednoho z odběrných míst,“ zmínila vedoucí útvaru regionální komunikace Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.
První žádosti přicházejí z celé republiky, a to z menších obcí i větších měst. Mluvčí Soňa Holingerová upozornila i na jednu zajímavost – první žádost ČEZ Distribuce obdržela hned v první den letošního roku. Tedy bezprostředně poté, co Energetický regulační úřad sdílení elektřiny v rámci jednoho domu umožnil.
Na jihu mají první žádost, v Praze zatím nic
První podobnou žádost v minulém týdnu obdržela také společnost EG.D, která provozuje rozvodnou síť v jižní části republiky. Jak dále uvedl místopředseda představenstva EG.D Pavel Čada, neměl by to být velký problém – společnost je na sdílení elektřiny připravena včetně potřebné úpravy IT systémů.
Naopak v Praze se zatím žádní zájemci o sdílení energie neobjevili. „Zatím nemáme jedinou žádost pro sdílení elektřiny v rámci SVJ, bytových domů a podobně. Každopádně systémy máme některé již otestované, například fakturační. Jiné jsou v testovací fázi, třeba odečty. Pokud by se nějaké žádosti objevily, jsme připraveni je přijmout a schválit a rozjedeme tedy i ostrý provoz IT systémů. Neočekáváme nějakou lavinu žádostí, ale spíše ojedinělé žádosti,“ odpověděl mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka.
Lokální sdílení vyrobené elektřiny – typicky ze solárních panelů na střeše domu, případně z plynové kogenerační jednotky v přízemí – je možné od počátku letošního roku. A to díky nové vyhlášce Energetického regulačního úřadu. Zatím je to možné v rámci bytových domů či vícegeneračních rodinných domů, týká se tedy domácností v rámci jednoho vchodu.
Mohlo by vás zajímat
V praxi je sdílení elektřiny podmíněno instalací průběhového měření typu B, což má provést provozovatel distribuční soustavy a několik týdnů to zabere. Zmizí naopak nutnost sloučit všechny bytové jednotky do jednoho odběrného místa, což bylo do loňska podmínkou pro sdílení elektřiny vyrobené přímo v domě.
Více sdílení až po novele zákona
Jedná se tak o první krok na cestě ke komunitní energetice. Sdílení elektřiny, která protekla distribuční sítí (tedy v rámci obcí, čtvrtí či regionů), však bude složitější. Podmínkou je schválení příslušné novely energetického zákona, známé jako Lex OZE II. Následně ještě musí ministerstvo průmyslu a obchodu schválit navazující vyhlášky. Dnes už jen optimisté sázejí na to, že zákon účinný již od ledna příštího roku.
Teprve v minulém týdnu ministerstvo průmyslu dokončilo vypořádání četných připomínek. Novelu Lex OZE II zatím neschválila ani vláda, zdržení může návrh nabrat během schvalování v obou komorách parlamentu. Ne všichni jsou totiž z návrhu zrovna nadšeni. Zejména konzervativněji smýšlející část energetiků přeložila prostřednictvím Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory velké množství připomínek.
David Tramba