Ministerstvo životního prostředí ukončilo první kolo hodnocení projektových záměrů na vznik energetických společenství s požadovanou státní podporou v celkové výši 137 milionů korun. Z celkem 76 přijatých záměrů jich do druhého kola postoupilo 57. Dalších sedm projektů, které prošly sítem výběrové komise, jde do takzvaného zásobníku, uvedlo ministerstvo vedené Petrem Hladíkem.
Mezi projektovými záměry doporučenými do 2. kola dotační výzvy na podporu startu komunitní energetiky jsou komplexní záměry zahrnující řadu obcí a veřejný, občanský, podnikatelský sektor a domácnosti. Nalezneme zde také jednodušší záměry tvořené jedním nebo několika bytovými domy nebo objekty ve vlastnictví jedné obce. Projektové záměry, které postoupily do druhého kola, jsou rozmístěny rovnoměrně po celé republice.
„Překvapilo mě, jak rozmanité projekty se do výzvy přihlásily. Komunitní energetika znamená levnou elektřinu z lokálního zdroje a je to cesta k energetické soběstačnosti, ze které mohou těžit obce i jednotlivé domácnosti. Obrovský zájem o podporu moderní udržitelné energetiky a vznik komunitních energetických iniciativ je jedinečnou příležitostí otestovat a ukázat, jak mohou energetické komunity přistupovat k řešení svých lokálních potřeb,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Ministerstvo životního prostředí otevřelo výzvu v prosinci loňského roku s využitím prostředků z Národního plánu obnovy. Výzva má podpořit zakládání energetických společenství, která jsou nezbytným předpokladem pro rozvoj komunitní energetiky v Česku. Příjem záměrů do prvního kola skončil na konci ledna. Města, obce a sdružení předložily celkem 76 správně podaných a úplných záměrů s požadovanou podporou 137 milionů korun. Z nich meziresortní hodnotící komise vybrala nejlepší projekty do druhého kola tak, aby byla využita celková alokace výzvy ve výši 98 milionů korun.
Všech 76 podaných záměrů prošlo, vedle administrativního posouzení, hodnocením nezávislých expertů podle dvanácti předem stanovených výběrových kritérií. Například podle nákladovosti projektu, velikosti a komplexnosti záměru, dále podle kvality záměru, podle opatření ke snížení energetické náročnosti objektů, využití obnovitelných zdrojů energie či ukládání energie a řízení jejího využití.
Úspěšní předkladatelé projektových záměrů nyní již mohou předkládat na Státní fond životního prostředí ČR podklady potřebné pro splnění podmínek pro druhé kolo, které jsou vyjmenované ve vyhlášené výzvě. Učinit tak mají nejpozději do konce července. Realizace a doložení vzniku energetického společenství projektu pak musí stihnout do konce roku 2025.
Cestu ke sdílení elektřiny v rámci energetických společenství či mezi aktivními zákazníky otevřela novela energetického zákona „lex OZE II“, kterou schválily obě komory parlamentu na konci loňského roku. Vstřícnost novely je unikátní i na evropské poměry. Sdílení elektřinu bude možné od druhé poloviny letošního roku po spuštění první fáze Elektroenergetického datového centra (EDC) a po nezbytné instalaci moderních „smart“ elektroměrů u zákazníků zapojených do sdílení.
(rov)