INZERCE

Komunitní energetika: Sdílení elektřiny z fotovoltaiky v bytovém domě v Lubech u Chebu. Foto DZD Solar (tisk. zpráva)

Sdílení elektřiny Čechy zaujalo. Datové centrum napočítalo 7896 zájemců jen za první měsíc

Celkem 7896 registrací a více než 13 tisíc vyřízených dotazů zájemců o sdílení. Takové jsou výsledky fungování Elektroenergetického datového centra (EDC) za první měsíc od spuštění příjmu registrací na sdílení elektřiny. Největší zájem je zatím podle tiskové zprávy EDC o sdílení v rámci jednoho domu nebo více nemovitostí se stejným vlastníkem.

„První měsíc přijímání registrací potvrdil, že Češi mají o sdílení elektřiny skutečný zájem. Z téměř osmi tisíc subjektů registrovaných do portálu EDC prošlo během srpna celým procesem až k uzavření smlouvy již více než pět tisíc účastníků. Mezi nimi jsou téměř dva tisíce takzvaných skupin sdílení, dále pak aktivní zákazníci a bytové domy. V případě energetických společenství je administrativní proces náročnější. Nárůst počtu sdílejících v této kategorii proto očekáváme později,“ řekl předseda představenstva EDC Petr Kusý.

První zákazníci již v září sdílejí elektřinu vyrobenou z vlastního zdroje, typicky se jedná o střešní fotovoltaiku. „Samotnému zahájení sdílení předchází proces registrace a uzavření smlouvy s EDC, ověření na straně distributora, případně instalace průběhového elektroměru. Na konci srpna bylo připraveno ke sdílení již více než 1300 subjektů, kteří se zaregistrovali už začátkem měsíce a celým tímto procesem prošli bez většího zdržení,“ zmínil Petr Kusý.

Mezi prvními, kdo sdílení elektřiny v praxi vyzkoušeli, patří jihomoravská obec Brumovice. Jak na sociální síti LinkedIn napsal ředitel organizace Energetická Brumovice Daniel Ullmann, zatím se jedná o malý testovací provoz, kdy je přebytek z jedné fotovoltaiky na rodinném domě dodáván do několika obecních objektů, mezi něž patří čistírna odpadních vod. „EDC to zvládlo, má to ještě spoustu neduhů, ale jede to,“ zdůraznil Ullmann.

Bez chytrého elektroměru to nejde

Nezbytnou podmínkou pro sdílení elektřiny je instalace „chytrého“ elektroměru. Ten zdarma na požádání vyměňují provozovatelé distribučních soustav, tedy společnosti ČEZ Distribuce, EG.D a PREdistribuce. Z celkových 612 žádostí o nový elektroměr se distributorům v srpnu podařilo výměnu zrealizovat přibližně u dvou třetin z nich. V ostatních případech se technici setkali s překážkami, které jim rychlou instalaci chytrého elektroměru znemožnily.

Jako nejčastější komplikace distributoři uvádějí ponechaný krycí plech v elektroměrovém rozvaděči, jeho nesprávné zapojení nebo nevhodný hlavní jistič a průřezy vodičů. „Je zapotřebí upozornit, že elektroměrové rozvaděče jsou ve vlastnictví majitelů nemovitostí a distributor není oprávněn zasahovat do elektroinstalace cizího majetku. Jejich případnou úpravu musí zajistit odborná instalační firma na základě žádosti majitele,“ uvedl Marian Rusko, předseda Rady Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností.

Distributoři evidují dalších téměř 2300 účastníků, kterým v následujících týdnech budou instalovat chytré měření. „Prosíme proto všechny, aby si před sjednáním termínu výměny elektroměru ověřili, že splňují technické náležitosti podle takzvaných připojovacích podmínek svého distributora. Ty naleznou na jeho webových stránkách a distributor na ně odkazuje rovněž v rámci e-mailové komunikace ohledně realizace výměny.“

EDC začalo fungovat teprve v letošním roce, navíc v omezeném rozsahu. EDC na začátku srpna spustilo registraci zájemců o sdílení elektřiny mezi aktivními zákazníky, mezi více odběrnými místy stejného vlastníka a v rámci energetických společenství do zákonem stanoveného limitu. V roce 2026 se počítá se zahájením plného provozu, který nabídne další možnosti sdílení elektřiny. Současně rozšíří funkce EDC do dalších oblastí moderní energetiky, jako jsou akumulace, flexibilita nebo agregace.

(dtr)