Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab s okamžitou platností rezignoval na funkci předsedy a člena správní rady. Jeho odchod přichází po více než půlstoletí v čele vlivné globální instituce a v době, kdy fórum čelí rostoucí kritice jak zevnitř, tak zvenčí.
Schwab končí po více než půlstoletí
Schwab založil Světové ekonomické fórum v roce 1971 a od té doby jej vedl jako předseda správní rady. V aktuálním prohlášení oznámil, že se s ohledem na věk – v květnu mu bude 88 let – rozhodl okamžitě odstoupit ze všech funkcí.
Organizace, která má sídlo u Ženevského jezera, dříve avizovala, že Schwab plánuje předat vedení, ale neupřesnila konkrétní datum. Jeho náhlý odchod překvapil i některá mezinárodní média.
Nepřipravené předání řízení
Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) působí Schwabova rezignace narychlo a bez jasného plánu nástupnictví. „Pečlivě naplánované nástupnictví ve firmě vypadá jinak,“ uvedl list. Fórum zatím neoznámilo trvalého nástupce, pouze uvedlo, že tento proces byl zahájen.
Dočasným předsedou správní rady byl jmenován rakouský manažer Peter Brabeck-Letmathe, který v radě působí již řadu let, včetně funkce místopředsedy. Správní rada zároveň vyjádřila Schwabovi vděk za „vizionářské a neúnavné vedení“ během více než 50 let.
Kritika směřování i stylu řízení
V posledních letech čelil Schwab opakované kritice, zejména kvůli směřování každoroční konference v Davosu, která podle některých hlasů ztrácí relevanci a je odtržená od reálných ekonomických výzev. Kritiku vyjadřovali i významní finančníci a představitelé byznysu.
Vedle programového zaměření padaly i výtky vůči samotnému stylu řízení organizace, který někteří popsali jako neprůhledný a centralizovaný.
Mohlo by vás zajímat
Obvinění z toxického pracovního prostředí
Další ránu pověsti fóra zasadily zprávy z léta 2024, kdy několik bývalých zaměstnanců WEF popsalo pracovní prostředí jako toxické a uvedlo konkrétní případy sexismu a rasismu. Schwab i vedení organizace tehdy obvinění odmítli.
Podle informací zveřejněných například agenturou AP však tyto události posílily tlak na vedení fóra aby otevřelo otázky hlubších změn v jeho fungování.
Budoucnost fóra je nejistá
Světové ekonomické fórum dnes zaměstnává přibližně tisíc lidí a jeho roční obrat činí 400 milionů švýcarských franků (cca 10,8 miliardy korun). Kromě konference v Davosu organizuje desítky dalších akcí zaměřených na byznys, geopolitiku nebo digitalizaci.
Zatím není jasné, zda s odchodem Schwaba dojde k výraznější proměně fóra, nebo zda si udrží dosavadní podobu. Mezinárodní média nicméně upozorňují, že přechod k novému vedení bude klíčový pro obnovu důvěry i modernizaci celkové strategie WEF.