INZERCE

Bytový dům ve výstavbě, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Schválit, nebo neschválit nový stavební zákon? Byznys je pro, ekologická sdružení proti

Mají poslanci schválit senátem vrácený návrh nového stavebního zákona, nebo ne? Doporučení zájmových skupin se různí. Svaz průmyslu a dopravy ČR spolu s Hospodářskou komorou a Svazem podnikatelů ve stavebnictví vyzval poslance, ať senátorské veto přehlasují. Doporučení zákon schválit dali překvapivě i aktivističtí advokáti z kanceláře Frank Bold. Naopak mnohá ekologická sdružení volají po zamítnutí nové právní úpravy.

Podle Svazu průmyslu pomůže nový stavební zákon občanům, podnikatelům i veřejnému sektoru usnadnit povolování staveb i jejich realizaci. „Nový stavební zákon je nezbytný pro další rozvoj České republiky. Bez něj bude i nadále obtížné v ČR investovat. Pomůže při povolování staveb, ať už dálnic, rodinných domů, bytů, energetických či průmyslových staveb. Vyzýváme proto poslance, aby definitivně schválili svůj původní návrh rekodifikace stavebního práva,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Verzi zákona, o níž má sněmovna znovu hlasovat, nepovažuje tým firmy Frank Bold Advokáti za ideální. Zákon neobsahuje řadu dílčích pozitivních změn, které byly obsaženy v původní verzi zákona či v pozměňovacích návrzích, ale zejména kvůli odporu Ministerstva pro místní rozvoj a dalších resortů nebyly schváleny.

Přesto ředitel kanceláře Frank Bold Advokáti Pavel Franc doporučuje nový stavební zákon schválit. „Aktuální stavební zákon obsahuje složitý a nepřehledný systém povolování. Stav současné právní úpravy je natolik zoufalý, že považujeme za lepší řešení návrh schválit a před nabytím účinnosti jej dále upravit. Současná úprava povolování staveb je dle naší dlouholeté zkušenosti neudržitelná,“ uvedl Pavel Franc a dodal celou řadu argumentů, proč je nový stavební zákon lepší než současný stav věcí.

Opačného názoru jsou ekologické organizace Arnika, Hnutí Duha a Zelený kruh, které se vyslovily jednoznačně proti novému zákonu. Vadí jim slabší ochrana lesů a zemědělské půdy, přesun úředníků i další rozsáhlé organizační změny, jež se neobejdou bez miliardových výdajů státu.

„Zákon byl připraven v rozporu s legislativními pravidly a jeho výsledná podoba může vyhovovat jen několika největším developerským firmám s vlastními týmy právníků,“ tvrdí zástupci ekologických organizací.

Rekodifikace stavebního práva by podle Svazu průmyslu měla například zrychlit stavební řízení na jeden rok, omezit zbytečnou byrokracii a ulevit soudům a státní správě. Ekonomicky by navíc rekodifikace měla přinést státu roční úsporu na provozních nákladech ve výši 2,5 miliardy korun a roční příjem vyvolaný přijetím zákona ve výši 7,1 miliardy korun.

Tomáš Rovný