INZERCE

Peníze, české koruny. Foto: Státní tiskárna cenin

Schodek téměř 377 miliard korun. Babišův rozpočet se nelíbí nové vládní koalici

Dnes poprvé zasedá rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny nad návrhem státního rozpočtu pro příští rok. Ten počítá se schodkem 376,6 miliardy korun. To se ale nelíbí nově vznikající vládě Petra Fialy. která vyhrožuje, že takový rozpočet neschválí. V režimu legislativní nouze bude schvalován také kompenzační bonus pro rok 2022.

Boj odcházející a nově vznikající vlády. Tak by se dalo nazvat dnešní jednání rozpočtového výboru v Poslanecké sněmovně. Poslanci z rozpočtového výboru poprvé zasedli nad návrhem státního rozpočtu, který předkládá Babišova vláda. Schodek téměř 380 miliard korun se ale nelíbí koalici ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN.

Budoucí premiér Petr Fiala se již dříve nechal slyšet, že rozpočet, který by nová vláda byla schopna akceptovat, se pohybuje kolem 300 miliard korun.

Nemůžeme podpořit tento rozpočet, protože bychom vědomě podporovali další růst inflace a zdražování. Dal bych každému ministrovi za úkol, aby ve svém resortu našel provozní úspory ve výši šesti procent. Kdybychom tyto úspory měli, tak jsme schopni deficit rozpočtu snížit skoro o 100 miliard“ řekl před časem předseda ODS.

Pokud by rozpočet ve Sněmovně neprošel, přichází na řadu rozpočtové provizorium. S tím ostatně počítá i budoucí ministr financí Zbyněk Stanjura. Hospodaření státu v úsporném režimu očekává až do začátku dubna příštího roku. „Na přepracování návrhu rozpočtu je třeba 6 týdnů. Nová koaliční vláda má v plánu snížit výdaje o 80 miliard korun“, komentoval Zbyněk Stanjura.

Ministryně financí Alena Schillerová, která rozpočet předkládá, to považuje za zcela nereálné. Můžete to udělat. Ale bude to za cenu toho, že snížíte investice, snížíte platy ve veřejném sektoru, snížíte důchody, snížíte sociální dávky. Toto všechno znamená desítky miliard korun“, komentovala v diskuzním pořadu Partie ministryně financí.

Jak funguje rozpočtový výbor

Členové rozpočtového výboru vidí státní rozpočet jako první, ještě před jeho schvalováním v Poslanecké sněmovně. Úlohou rozpočtového výboru je doporučit ostatním poslancům, jak přistoupit k základním parametrům státního účtu. Zda jsou příjmy, výdaje a schodek v pořádku.

Sněmovna pak projedná rozpočet v prvním čtení, a pokud tyto parametry schválí, nemůže už je dále měnit. V opačném případě vrací vládě rozpočet k přepracování. Pokud by i tak Sněmovna s novou verzí nesouhlasila a rozpočet nestihla schválit do konce roku, nastává tzv. rozpočtové provizorium. Stát pak během této doby hospodaří podle posledního schváleného rozpočtu.

Rozpočtové provizorium za celou dobu schvalování státního rozpočtu nastalo pouze za doby ministra financí Jana Fischera, v roce 2012.

Na programu i kompenzační bonus

Rozpočtový výbor dnes také projednává vládní návrh zákona o kompenzačním bonusu. Osoby samostatně výdělečně činné a společníci společností s ručením omezeným budou moci požádat až o 1000 korun denně. Lidé pracující na dohodové zaměstnanecké poměry si pak mohou požádat o 500 korun denně.

Jana Bartošová s přispěním ČTK