Saudská Arábie bude čelit nepříjemného rozhodnutí, buď omezí těžbu, nebo uvolní kurz svého rijálu.

Saudská Arábie již delší dobu čelí tlaku ostatních zemí organizace OPEC, zejména Venezuely, aby omezila těžbu ropy a tím docílila jejího zdražení. Saudská Arábie to však doposud odmítala s tím, že chce udržet svůj podíl na světovém trhu s ropou. Nyní se však zdá, že se ropná velmoc nachází v úzkých. Podle agentury Bloomberg si bude muset saudské království vybrat: omezit těžbu ropy nebo uvolnit kurz rijálu.

Forwardy, které spekulují na růst kurzu rijálu v příštích 12 měsících, dosáhly ke konci minulého týdne 13letých maxim. S tím, jak Saudská Arábie v posledních měsících zvyšuje těžbu ropy, rostou také spekulace na budoucí posílení rijálu. Saudské Arábii se však tenčí dolarové rezervy, neboť růst těžby nedokáže kompenzovat pokles její ceny.

„Uvolnění kurzu rijálu je pro nás ta nejnepředvídatelnější hypotetická událost světového trhu pro příští rok. Je to velmi nepravděpodobná, ale zároveň velmi riskantní varianta s velkým dopadem,“ řekl Bloombergu Fancisco Blanch, stratég Bank of America. „Politicky snazší je prosadit určité omezení těžby ropy, a až poté by Saudové mohli uvažovat o devalvaci své měny,“ dodal.

Slabý globální hospodářský růst, nízká inflace a silný dolar budou představovat silný protivítr pro komodity, obchodované v amerických dolarech. Na konci minulého týdne stál barel ropy brent 44,66 dolarů, což je o 44 % méně než před 12 měsíci.

Saudskoarabské devizové rezervy se za poslední rok snížily o přibližně 12 % a směřují k úrovním z roku 2012. Pevné ukotvení rijálu přečkal nízké ceny ropy v 90. letech, stejně jako revoluční tlaky první dekády tohoto století. Bude tak velmi zajímavé sledovat, jak se s nastalou situací největší producent ropy v rámci OPECu vypořádá. Pokud totiž rijál oslabí, může to vyvolat řetězovou reakci v dalších zemích, jimž se devizové rezervy tenčí. V této souvislosti se spekuluje rovněž o čínském jüanu.

-usi-