Hlavní světoví producenti ropy se snaží přesvědčit Saudskou Arábii, aby kvůli nízkým cenám omezila těžbu ropy. Ta to však odmítá.

S tím, jak se světové ceny ropy potácejí kolem hranic 40 dolarů za barel, snaží se hlavní světoví producenti ropy přesvědčit Saudskou Arábii – největšího producenta ropy v rámci organizace OPEC, aby jako první snížila těžbu ropy a tím zastavila pokles jejích cen. Jenže produkce Saudské Arábie namísto toho vzrostla. Zatímco ještě v letošním dubnu těžila 10,1 milionů barelů denně, v červenci to bylo již 10,45 milionů barelů. Vzhledem k přebytku ropy na světovém trhu jsou tak její ceny meziročně přibližně o 15 % nižší.

Venezuela již požádala OPEC o mimořádné zasedání, kde by se projednala společná strategie s Ruskem, jak zastavit další zlevnění ropy. Další členské země OPECu, včetně Íránu, vůči kterému byly uvolněny sankce na vývoz ropy výměnou za „jadernou dohodu“ se Západem, již také na Saudskou Arábii tlačí, aby těžbu snížila.

Současná situace na trhu s ropou se samozřejmě nelíbí zemím, které nejsou schopny ropu vytěžit s takovými náklady, jako právě Saudská Arábie. Členové OPECu říkají, že omezení těžby a zvýšení ceny ropy je v zájmu celé organizace. Ostatně proto mezinárodní ropný kartel vznikl, aby byl schopen zvýšit cenu ropy, když je to třeba.

Taki Tsaklanos, hlavní analytik společnosti Secular Investor situaci na trhu s ropou komentuje takto: „Současné úrovně cen ropy jsou pro producenty ropy dlouhodobě neudržitelné, což ostatně dokazuje i nedávná rally na trhu, kdy ropa posílila během tří dnů o 27 %.“

Richard Hastings, makroekonomický stratég společnosti Global Hunter Securities, nevěří tomu, že by Saudská Arábie v dohledné době těžbu ropy omezila. „Ani při ceně 20 dolarů za barel se (Saudové) nepohnou z místa. Oni čekají, že daleko dříve klesne těžba ve Spojených státech,“ řekl Hastings. A to se prý může stát až příští rok na jaře. „Produkce ropy v USA může klesnout, nicméně škoda, kterou tím (nízkými cenami ropy) Saudská Arábie utrpí, nebude větší, než ta, kterou utrpí těžaři američtí,“ dodal.

V úterý oznámila těžařská společnost ConocoPhillips, že bude muset po celém světě propustit až 10 % svých zaměstnanců. A hlavním viníkem je levná ropa.

-usi-