INZERCE

Saudská Arábie: Asie bude motorem poptávky po ropě

Podle saudskoarabského ministra pro těžbu ropy Aliho al-Naimiho bude Asie v příštích dekádách motorem světové poptávky po ropě. Šéf OPECu s ním souhlasí.

Ali al-Naimi vidí v asijské ekonomice hlavní motor růstu světové poptávky po ropě pro příštích několik dekád. Šéf ropného kartelu OPEC Abdullah el-Badri s touto vizí souhlasí. Podle něho bude Asie hlavní centrum budoucího ekonomického růstu, a tedy i růstu poptávky po ropě. Na vyjádření obou představitelů odkazuje agentura Bloomberg.

Podle Badriho vzroste asijská poptávka po ropě ze současných 16 milionů barelů denně až na 46 milionů barelů denně do roku 2040. V té době bude prý Asie muset dovážet až 40 milionů barelů ropy denně, ať už v podobě surové ropy, nebo ropných derivátů. Ali al-Naimi řekl, že „mnoho asijských zemí se dnes těší laciné ropě, ale její atraktivita se brzy promítne do růstu její ceny.“

List Fortune včera s odkazem na Mezinárodní energetickou agenturu (IEA) informoval o tom, že ceny ropy se budou zotavovat během následujících pěti let. Prý tak dlouho potrvá vliv současné „cenové války, kterou rozpoutala Saudská Arábie.“ Do roku 2020 IEA předpovídá cenu ropy kolem úrovně 80 dolarů za barel.

Fortune současně varuje, že ačkoli jsou současné nízké ceny ropy příjemné pro konečné spotřebitele, vytváří to do budoucna větší závislost na zemích Středního Východu. Tato závislost je prý největší od doby, kdy došlo ke dvěma ropným šokům v 70. letech minulého století. Taková informace dává smysl, pokud ji zasadíme do kontextu s tím, jak mnohé západní těžařské společnosti omezují těžbu, protože za stávajících cen je pro ně nerentabilní. A pokud v budoucnu ropa opět výrazně zdraží, pak bude nějakou dobu trvat, než na to tito těžaři zareagují.

Na energetický výhled IEA do roku 2040 se odvolává také portál Enerdata.net, který zmiňuje, že poptávka po energii v Jihovýchodní Asii vzroste v tomto horizontu o 80 %. Z toho poptávka po ropě se má zvýšit o necelou polovinu a poptávka po zemním plynu zhruba o dvě třetiny.

Rusko podle Bloombergu vidí růst poptávky po ropě v asijsko-pacifickém regionu jako střednědobou záležitost. A to i přesto, nebo právě proto, že čínská ekonomika zpomaluje. Ruský ministr energetiky Alexander Novak sdělil, že jeho země plánuje více než zdvojnásobit vývozy ropy do této oblasti do roku 2035.

-usi-