INZERCE

Vysoká míra inflace a růst cen energií. To jsou hlavní důvody poklesu ekonomiky. Foto: VISMO

Sankce jak pro koho. Ruský výrobce titanu získal výjimku, protože dodává Airbusu

Ruský výrobce titanu byl vyřazen ze sankčního seznamu kvůli invazi Ruska na Ukrajinu. Evropská unie na poslední chvíli zablokovala návrh na uvalení sankcí na ruskou kovozpracující společnost VSMPO-Avisma PJSC. Podle listu Wall Street Journal to uvedli diplomaté EU poté, co Francie a další členské státy vznesly proti tomuto kroku námitky kvůli obavám z možného odvetného zákazu vývozu titanu do Evropské unie ze strany Ruska.

Ruská společnost VSMPO-Avisma PJSC je rozhodujícím dodavatelem titanu pro společnost Airbus SE, největšího světového výrobce komerčních letadel. Airbus se sídlem ve Francii zaměstnává velké množství pracovníků v celé Evropě. Společnost veřejně vyzvala Evropskou unii, aby upustila od zákazu prodeje titanu z Ruska.

„Tento krok ilustruje složitou rovnováhu, kterou se unie snaží udržet, aby stlačila ruskou ekonomiku po rozhodnutí Kremlu napadnout Ukrajinu, a zároveň chrání vlastní unijní hospodářské zájmy. Poté, co v prvních týdnech války představoval blok jednotnou frontu ohledně finančních sankcí, sankcí vůči centrálním bankám a sankcí vůči jednotlivcům, se v poslední době rozdělil v otázce energetických sankcí a toho, zda by taková omezení mohla poškodit evropskou ekonomiku více než ruskou,“ napsal Wall Street Journal.

Evropští úředníci pracují na sedmém balíčku sankcí proti Rusku. Balíček, který zahrnuje nová opatření, jako je zákaz prodeje ruského zlata do bloku, vstoupil v platnost ve čtvrtek pozdě večer. Očekává se, že balíček bude rovněž zahrnovat rozšíření seznamu zboží, které blok nesmí vyvážet do Ruska. Tento seznam v současné době sahá od mikročipů a vyspělých technologií až po luxusní automobily. Nová opatření zahrnují také sankce zaměřené na několik ruských společností působících v oblasti obrany.

„Podle návrhu sankcí, který minulý pátek rozeslala Evropská komise, měla být na seznam ruských společností souvisejících s obranou, na něž se vztahují sankce, přidána společnost VSMPO, Evropská unie plánovala omezit prodej zboží dvojího užití a vojenského zboží této společnosti. Společnost dodává materiál pro výrobu ruských stíhaček, včetně letounů nasazených ve válce na Ukrajině. Je spoluvlastněna ruskou obrannou společností Rostec, která vyrábí zbraně pro ruskou armádu. V čele Rostecu stojí oligarcha Sergej Čemezov, na kterého byly uvaleny sankce,“ zmiňuje dále Wall Street Journal.

Na Rostec se již také vztahují některé sankce, ale na VSMPO nikoli. VSMPO vyrábí titan pro letecký průmysl. Zástupci společností VSMPO a Rostec na žádosti o komentář bezprostředně nereagovali.

Unijní diplomaté uvedli, že členské státy vyjádřily obavy, že omezení vývozu této společnosti by mohlo vyvolat reciproční krok Moskvy, která by přerušila prodej titanu společnostem v EU.

Evropští úředníci již několik měsíců diskutují o možnosti rozšíření stávajících zákazů na ruské suroviny na titan, palladium a nikl. Komisař EU pro obchod Valdis Dombrovskis v dubnu uvedl, že blok potřebuje diverzifikovat dodávky těchto produktů z Ruska.

Podle diplomatů Francie v diskusích s vysokými představiteli ostatních členských států vyjádřila své obavy z jakéhokoli kroku Evropské komise, který by mohl ohrozit dovoz titanu do Evropy. Postoj Francie podpořilo Německo a Španělsko, uvedli tito diplomaté.

Společnost Airbus, která má sídlo v Toulouse, má za akcionáře Francii, Španělsko a Německo.

„Jako globální společnost si Airbus neustále vyměňuje názory se zainteresovanými vládami, ale povahu ani obsah těchto diskusí nekomentujeme,“ uvedl mluvčí výrobce v písemném prohlášení a dodal, že sankce na titan „by výrazně poškodily celý letecký průmysl v Evropě“.

Podle společnosti Airbus dodává Rusko až polovinu titanu pro letecký průmysl na celém světě. Podle květnové zprávy poradenské společnosti AlixPartners sám evropský výrobce letadel nakupuje přibližně 65 procent titanu od VSMPO.

Na Rostec se již také vztahují některé sankce, ale na VSMPO nikoli. Foto: VISMO

Titan je pro ruskou ekonomiku relativně malým zdrojem příjmů, jeho vývoz v roce 2020 dosáhl 415 milionů dolarů, zatímco vývoz železa a oceli 16 miliard dolarů, uvádí Trade Data Monitor.

„Nemá smysl uvalovat na Rusko sankce za titan, protože je to pro Rusko malý byznys. Sankcionovali bychom sami sebe,“ řekl tento týden šéf Airbusu Guillaume Faury.

„Ani Spojené státy, ani Evropa, ani ostatní nebyly ochotny sankcionovat VSMPO. Nemělo by to smysl,“ dodal.

Společnost VSMPO-Avisma Corporation je největším světovým výrobcem titanových výrobků s vysokou přidanou hodnotou a kompletním výrobním cyklem.

Společnost VSMPO-Avisma je hluboce integrována do světového leteckého průmyslu a je hlavním strategickým dodavatelem titanových výrobků pro mnoho firem.

Partnery společnosti VSMPO-AVISMA je 350 společností ve 49 zemích, mezi nimiž jsou přední světoví výrobci letadel a motorů: Boeing, Airbus, Embraer S.A., Rolls-Royce plc, Safran Aircraft Engines atd.

Na ruském trhu se VSMPO-AVISMA podílí nejen na všech ruských programech vývoje nových letadel a modernizace těch vyráběných, ale také drží krok s poptávkou po titanu domácího strojírenství, těžebního a zpracovatelského průmyslu.

Od 1. ledna 2020 disponuje společnost 310 mezinárodními certifikáty pro systém jakosti, různé výrobky, výrobní postupy, kontroly a zkoušky.

(hrb)