INZERCE

Čtyři aktuální konkrétní pomoci mají přispět k lepší ochraně hranic a stabilizaci situace uprchlíků v Pobřeží slonoviny, Rwandě, Afghánistánu a Mauretánii. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

S ochranou hranic i prevencí nelegální migrace má pomoci 210 milionů

Program ministerstva vnitra Pomoc na místě má pomoci řešit obtížnou situaci s migrací a uprchlíky v zahraničí. Půjde o čtyři peněžní dary v celkové hodnotě 100 milionů korun na podporu ochrany hranic i uprchlíků v zemích zásadně postižených nelegální migrací. Rozpočet programu Pomoc na místě pro rok 2024 je 150 milionů korun, programu MEDEVAC, vysílání českých lékařských týmů do zemí zasažených uprchlickou a migrační krizí, pak 60 milionů korun.

Čtyři projekty, čtyři konkrétní pomoci, mají přispět k lepší ochraně hranic a stabilizaci situace uprchlíků v Pobřeží slonoviny, Rwandě, Afghánistánu a Mauretánii.

Další etapu programu ministerstva vnitra Pomoc na místě pro letošní rok schválila vláda uprostřed týdne. Program je jedním ze způsobů zahraniční podpory, kterým se Česko podílí na prevenci nelegální migrace do EU a reaguje na obtížnou migrační a azylovou situaci v Evropě i ve světě.

První dar ve výši 25 milionů korun pro Mezinárodní centrum pro rozvoj migračních politik podpoří ochranu hranic a prevenci nelegální migrace a obchodování s lidmi v Pobřeží slonoviny. „Pobřeží slonoviny je jednou z hlavních zemí, odkud odcházejí nelegální migranti na středomořské trase. Její hranice je snadno propustná a kvete u ní pašování migrantů. Proto například posílíme kapacitu hraničních přechodů na severu země,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že to mimo jiné přispěje k prevenci nelegální migrace do Evropské unie.

Další tři dary, každý v hodnotě 25 milionů korun, pak zamíří k Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Konkrétně na stabilizaci uprchlíků ve Rwandě, kde příliv žadatelů o azyl neustává a země má například problém s poskytováním urgentní zdravotní péče.

Afghánistánu, který zase čelí návratu půl milionu svých občanů z Pákistánu, dar pomůže s prevencí dalších migračních pohybů. Stejný cíl má dar pro Mauretánii, která se potýká především s množstvím migrantů z Mali.

V rámci programu Pomoc na místě už Česko letos pomohlo Tunisku a Řecku. Více o pomoci včetně letošních priorit programu najdete ZDE.

První dva projekty, kterými letos ministerstvo vnitra pomůže zemím zasaženým migrační krizí v rámci svého programu Pomoc na místě schválila vláda v březnu. Kabinet Petra Fialy současně schválil priority programu na letošní rok, stejně jako priority zdravotně-humanitárního programu MEDEVAC, který vnitro koordinuje.

Cílem obou programů je zdravotně-humanitární pomoc, prevence nelegální migrace a pomoc uprchlíkům v zemích mimo EU.

„Migrační situace ve světě je znepokojivá, protože nárůst ozbrojených konfliktů zapříčinil i největší počet vysídlených lidí v tomto století. Proto budeme i letos pomáhat tam, kde to má největší smysl. Tedy přímo v zemích, které jsou migrací a uprchlictvím zasažené nejvíce,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

První schválená pomoc Česka v letošním roce putovala do Tuniska a Řecka. Dar Mezinárodní organizaci pro migraci má umožnit podpoření dobrovolného návratu migrantů, kteří se chtějí vrátit z Tuniska nejčastěji do Pobřeží slonoviny, Kamerunu či Mali, tedy do zemí, odkud přicházejí migranti nejvíce do Itálie. Jde o pokračování úspěšného projektu, který už vnitro podpořilo v loňském roce.

Druhým projektem ministerstvo vnitra vyhovělo žádosti Řecka o pokračování podpory projektu bezpečných zón pro migranty na ostrově Lesbos. Ty slouží například pro psychologickou pomoc, neformální vzdělávání nebo právní služby pro děti bez doprovodu. Hodnota každého daru je 25 milionů korun.

Program Pomoc na místě se má letos zaměřit především na pomoc zemím na nejzasaženější centrální středomořské trase, především Tunisku, Libyi, Pobřeží slonoviny, Itálii a Maltě.

Kromě toho vnitro na dalších migračních trasách pomůže například Libanonu, Severní Makedonii, Senegalu nebo Španělsku.

Program Pomoc na místě doplňují priority sesterského programu MEDEVAC. Letos jde především o pomoc v subsaharské Africe a na Blízkém východě. I v tomto roce budou hlavními aktivitami vysílání českých lékařských týmů do zemí zasažených uprchlickou a migrační krizí, školení lékařů, stáže zahraničních zdravotníků a podpora rozvoje zdravotnictví ve vybraných oblastech.

Rozpočet programu Pomoc na místě pro rok 2024 je 150 milionů korun, programu MEDEVAC pak 60 milionů korun.

Priority nezahrnují pomoc Ukrajině ani jejím uprchlíkům. Tato pomoc se řeší samostatně.