Zaměstnanci poskytovatele nebankovních úvěrů Fair Credit Czech se kvůli pokusu o nepřátelské převzetí obrátili e-maily na prezidenta Petra Pavla, premiéra Petra Fialu, ministra vnitra Víta Rakušana, policii a další instituce. Fair Credit se pokouší uzmout skupina kolem kontroverzního podnikatele Tomáše Horáčka, jak popsal Ekonomický deník v několika textech. Zaměstnanci v textu zmiňují i další známou, kontroverze budící, postavu – Tomáše Pitra.
Do pokusu o nepřátelské převzetí poskytovatele nebankovních úvěrů Fair Credit Czech (FCC) zasáhly Městský soud v Praze i Vrchní soud v Praze. Vrchní soud zastavil odvolací řízení, platí tak prvoinstanční rozhodnutí Městského soudu v Praze, kterým byli vráceni do pozic ve firmě jak majitel Fair Credit Czech Rosebary Capital & Investments, tak jednatel Michal Štroner a člen dozorčí rady Ivo Krsek. Platí tak prvoinstanční rozhodnutí o výmazu jednatele Jaroslava Ptáčka a společníka eMedic Global SE, kteří byli zapsáni při pokusu o nepřátelské převzetí loni na podzim u žateckého notáře Ondřeje Demuta.
Podnikatel Jaroslav Ptáček byl v této operaci podstatě personálním nástrojem známého kontroverzního šíbra ze severních Čech Tomáše Horáčka k násilnému převzetí Fair Credit Czech (FCC). O co se hrálo a hraje, jsou především pohledávky.
Horáček je spolupracujícím obviněným, který svědčí pro státní zastupitelství hned v několika kauzách. Netají se tím, že je proto takřka nedotknutelnou osobou. Jaroslav Ptáček byl před nedávnem několikrát na Národní centrále proti organizovanému zločinu.
Mohlo by vás zajímat
Jaroslav Ptáček sepsal u notáře záznam, ve kterém popisuje praktiky Horáčkovy skupiny. Ptáčka po jeho odchodu nahradil Horáčkův ověřený parťák Jindřich Štercl. Ekonomický deník o tom informoval ZDE.
Jaroslav Ptáček se v notářském zápise věnuje zejména pokusu o násilné převzetí poskytovatele nebankovních úvěrů Fair Credit Czech prostřednictvím společnosti eMedic Global SE, které začalo loni v létě.
A detailně popsal roli kontroverzního podnikatele Tomáše Horáčka. Kauze se Ekonomický deník věnoval v několika textech ZDE, ZDE, ZDE nebo ZDE.
„Jak jsem již uvedl na policii, společnost Fair Credit Czech s.r.o., jsem koupil na základě informací ohledně možného prodeje od pana Horáčka s tím, že domluva, respektive podmínky prodeje byly takové, že si eMedic Global SE, odkoupí, aby měl pod kontrolou pohledávky a věřitele a já zůstanu ve společnosti eMedic jako jednatel. Dále, že budu zvolen jako jednatel FCC, kterou mám stabilizovat. Nebylo mi známo, že FCC je v totálním rozkladu a okusována ze všech možných stran věřiteli nebo to, že dochází k nějakému násilnému převratu,“ začal notářský záznam, zapisovaný před notářem Pavlem Mlíkovským, Jaroslav Ptáček.
„Nevím do jaké míry a čeho jsem se dopustil do dnešního dne, ale vzhledem k tomu, vím, co vše se chystá, tak toho nechci být součástí. Je to organizovaný boj několika skupin, které jdou přes mrtvoly a dovolím si říct, že za hranicí zákona. S tím, že jsem si vědom toho, že jsem byl k tomuto boji zneužit. Síla právní a i fyzická od pana Horáčka je ta na nejvyšší úrovni, kdy se navzájem používají právníci jak věřitelů, tak od p. Tetery, tak i jeho vlastních s jediným cílem, a to vykrást FCC z účtu bankovních a skrze archív věřitelů v účetní hodnotě 1,3 miliardy. Nejsem schopen se v tom orientovat. Soudy čtyři měsíce nekonaly a policie vše odložila s tím, že nedošlo trestnému činu. Nebudu posuzovat… Každopádně na základě těchto mých poznatků, odstupuji jako jednatel z FCC a eMedic. Vrátím vše do stavu před mým převzetím FCC, Nechci se podílet na čemkoliv, co bude následovat a nést zodpovědnost za něco, čemu ani nerozumím, včetně důsledků. Obklopen právníky s vlastními zájmy a zájmy toho, kdo je platí,“ uzavřel notářský zápis Jaroslav Ptáček.
Volání o pomoc. Horáček, Ivanko a Pitr v pozadí
Nyní se ozvali i zaměstnanci FCC, kterých je cca 130. Desítky z nich se e-mailem obrátili na prezidenta Petra Pavla, premiéra Petra Fialu, ministra vnitra Víta Rakušana, policii a další instituce.
„Jsem zaměstnancem společnosti Fair Credit Czech, s.r.o. Chtěla bych Vám tímto oznámit skutečnosti, které jsou pro mě naprosto nepochopitelné a zároveň mají zcela zásadní vliv na život nejen můj, ale i mých blízkých. O naši společnost bojují dvě podnikatelské skupiny. Já jako zaměstnanec bez právního vzdělání nejsem schopna vyhodnotit, která ze skupin má pravdu. Nicméně domnívám se však, že jsem schopna vyhodnotit níže uvedené události, které se v naší společnosti dějí a velmi mě znepokojují!“ cituje Ekonomický deník z e-mailu jedné z zaměstnakyň FCC.
„Společnost je momentálně ovládána insolvenčním správcem společností Tetera a spol. Kolem dění ve společnosti se pohybují mediálně nechvalně známe osobnosti jako např. Tomáš Horáček, Igor Ivanko, Tomáš Pitr. Insolvenční správce pověřil správou závodu společnost, která má přímou konkurenční povahu vůči naší společnosti. Jedná se o společnost ECFS. Společnost ECFS deklaruje, že chce naši společnost dlouhodobě spravovat a provozovat. Nicméně všechny kroky, které dělá vypadají, že jí chce spíše ´zadarmo´ ovládnout. Ihned po převzetí správy závodu bylo všem našim spolupracovníkům nařízeno, že mají posílat peníze na účty společnosti ECFS. Komunikace nerespektovala organigram naší společnosti a byla v mnoha případech zasílána bez vědomí nadřízených pracovníků. Dále ihned po převzetí správy závodu společnost ECFS nabídla všem našim VOZ možnost spolupráce za výrazně zvýhodněných podmínek, což vede k přímé devastaci naší společnosti. Zaměstnancům nebyla vyplacena mzda za měsíc únor a toto bylo podmiňováno požadavky typu předání pracovní smlouvy!“stojí dále v e-mailu zaměstnanců Fair Creditu.
„Prosím toto berte jako ´volání o pomoc´ jednoho z více než 130 zaměstnanců, který chodí do zaměstnání, platí řádně daně a odvody, svoji práci chce dělat dále a cítí, že složky státní správy pouze přihlížejí a nekonají, popřípadě činí kroky, které podporují cílenou likvidaci naší společnosti,“ uzavírá e-mail z FCC.
(hrb)