Exekutiva Evropské unie zakázala schůzky se skupinami napojenými na Huawei po úplatkářském skandálu. Informuje o tom portál Politico.

Našpicované uši i oči

Představitelé Evropské komise se již nebudou setkávat s organizacemi přidruženými k technologické společnosti Huawei v návaznosti na vyšetřování údajné korupce v Evropském parlamentu, jehož výsledky by mohly být přínosem pro čínskou technologickou firmu.

„Komise se nebude setkávat s žádnými lobbistickými skupinami a/nebo obchodními sdruženími, které zastupují zájmy Huawei a/nebo hovoří jejím jménem,“ uvedl mluvčí Komise v prohlášení pro server Politico.

Komise zakázala kontakt a schůzky s představiteli Huawei již v březnu, jen několik dní poté, co belgičtí vyšetřovatelé zahájili vyšetřování korupce v aktivitách čínské technologické společnosti v Bruselu.

Osm obviněných z aktivní korupce

Belgický prokurátor obvinil nejméně osm lidí – včetně jednoho z nejvyšších manažerů Huawei v Evropě – z aktivní korupce, praní špinavých peněz a zločinného organizování, po sérii policejních razií v prostorách v Belgii, Francii a Portugalsku.

Společnost Huawei je uvedena jako člen 22 asociací v rejstříku transparentnosti Evropské unie, který sleduje lobbistické aktivity společností. Některé z nich, jako DigitalEurope, BusinessEurope a European Internet Forum, již v reakci na úplatkářský skandál podnikly kroky k pozastavení činnosti čínské společnosti.

Mohlo by vás zajímat

Pečlivě to sledujeme

Několik dalších organizací na konci března uvedlo pro Politico, že „situaci pečlivě sledují“. Někteří v posledních týdnech přijali opatření, aby se od Huawei distancovali.

Aktuální prohlášení dodává, že zákaz se vztahuje na „všechny zprostředkovatele jednající jménem Huawei, kteří by se účastnili schůzek a dalších kontaktů se zaměstnanci Komise za účelem prosazování zájmů společnosti“.

Huawei korupce vyšetřování
Zástupci Evropské komise se nebudou setkávat s žádnými lobbistickými skupinami a/nebo obchodními sdruženími, které zastupují zájmy Huawei. Foto: Weibo

V SolarPower Europe (jeho cílem je zajistit, aby se do roku 2030 vyrábělo více energie ze slunečního záření než z jakéhokoli jiného zdroje energie – pozn. red.) zástupci Huawei stále zastávají klíčové role. Organizace ale už omezila „nečlenské finanční závazky“, jak již dříve potvrdil mluvčí asociace. Společnost SolarPower Europe na žádost serveru POLITICO o aktualizaci své spolupráce s Huawei okamžitě neodpověděla.

Think tank CERRE, jehož členem Huawei také je, již dříve uvedl, že má situaci „pod pečlivým dohledem“.

Evropská organizace pro kybernetickou bezpečnost (ECSO), jejímž členem je Huawei také stále, přezkoumává stav společnosti a výsledky se očekávají 29. dubna, uvedla ECSO v komentáři.

Další organizace, které uvádějí Huawei jako člena, včetně Eurelectric, Evropské asociace pro skladování energie, Bruegel, FTTH a ECTA, okamžitě neodpověděly na žádost o komentář nebo aktualizaci předchozích prohlášení o své spolupráci s čínskou technologickou firmou.

Huawei na žádost o komentář okamžitě neodpověděla. V předchozím prohlášení uvedla: „Společnost zastává postoj nulové tolerance vůči korupci. Jako vždy jsme plně odhodláni dodržovat všechny platné zákony a předpisy.“