Česká národní banka zahájila kroky směřující k odejmutí bankovní licence společnosti Sberbank CZ. Reaguje tak na zhoršení likviditní situace banky v souvislosti s masivním odlivem vkladů v posledních dnech. Klientům vadí zejména fakt, že koncový vlastník banky je z Ruska (text aktualizován v 13:20).
Jako první krok ČNB vydala dle vyjádření mluvčí Markéty Fišerové předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů. Již ve čtvrtek a pátek se před pobočkami banky tvořily dlouhé fronty klientů, kteří chtěli vybrat peníze nebo zrušit běžný účet a další služby. V pátek 25. února proto vedení Sberbank CZ rozhodlo o uzavření poboček již ve 14:00 hodin.
Podle zdroje z bankovního prostředí docházelo v minulých dnech v masivnímu převádění peněz ze Sberbank CZ do jiných českých bank. Ty totiž mohou na základě plné moci zajistit zrušení a převod běžného účtu i dalších služeb z jedné banky na druhou. Touto formou lze efektivně a rychle přesunout účet včetně nastavených trvalých příkazů, ale jen za podmínky, že klient u původní banky nečerpal žádné půjčky.
Situaci ve Sberbank CZ projednala bankovní rada ČNB na svém mimořádném jednání v neděli 27. února. Postup vůči Sberbank CZ probíhá v rámci takzvaného režimu řešení krize, který se zabývá situací bank v selhání a navrhuje řešení, jež minimalizuje dopady na ekonomiku a finanční systém. Bankovní rada vzala na vědomí, že Sberbank CZ selhává a nelze předpokládat, že by toto selhání mohlo být v přiměřené lhůtě odvráceno jinými opatřeními.
„Likviditní krize Sberbank CZ byla způsobena externím, geopolitickým vývojem. Jedná se tak o izolovaný a specifický problém banky, která není významná z hlediska tuzemského bankovního sektoru. Ten tak i nadále zůstává jedním z nejrobustnějších a nejstabilnějších v Evropě,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. „Česká národní banka nastalou situaci ve Sberbank CZ od počátku intenzivně řeší a činí vše pro to, aby byl dopad problémů banky na její klienty co nejmenší,“ dodal guvernér Rusnok.
Úspory do 2,5 milionu korun jsou v bezpečí
Vklady klientů ve Sberbank CZ jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 eur na jednoho klienta (cca 2,5 milionu korun). V tomto limitu se náhrady poskytují do 100 procent výše vkladu. Pojištěny jsou vklady jak občanů, tak firem. Vklady obcí a krajů jsou pojištěny pouze v omezeném rozsahu.
Jak dnes upozornil zpravodajský web Info.cz, některé české regiony mohou na kolaps Sberbank CZ doplatit. Jedná se především o Kraj Vysočina, který má na účtech této banky řádově miliardy korun.
Výplatu náhrad vkladů bude organizovat Garanční systém finančního trhu (GSFT) prostřednictvím finanční instituce, kterou určí. Garanční systém musí spustit výplatu do sedmi pracovních dnů od rozhodného dne, tj. ode dne, kdy obdrží písemné oznámení České národní banky o neschopnosti banky v krizi dostát závazkům vůči klientům. Podle informací České národní banky disponuje nyní GSFT částkou 35 miliard korun pro výplatu vkladů podléhajících pojištění.
„Garanční systém finančního trhu je připraven zahájit výplatu náhrad pojištěných vkladů podle zákona do výše 100 000 eur na jednoho klienta, jakmile obdrží příslušné oznámení České národní banky,“ řekla k řešení situace ve Sberbank CZ výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová. Později GSFT upřesnil, že pojištěné vklady k výplatě dosahují výše 28,5 miliardy korun, tedy méně, než kolik má tento systém k dispozici.
Sberbank Europe, jejíž dceřiné banky podnikají v Česku, Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku, dnes vydala oznámení o uvalení 24hodinového moratoria na poskytování služeb. Jediným vlastníkem Sberbank Europe je ruská Sberbank, což je největší retailová banka na ruském trhu. Přes 50 procent akcií Sberbank vlastní ruské ministerstvo financí, s ostatními akciemi se obchoduje na moskevské burze.
Tomáš Rovný