INZERCE

Pohled na již odstavenou jadernou elektrárnu Gundremmingen v Bavorsku. Foto: tisková zpráva RWE

Rychlý německý útěk od jádra a uhlí. Jen RWE během tří let přijde o výkon 7000 megawattů

Německá energetika se během pár let mění od základů. Kromě posledních jaderných bloků totiž v provozu skončí i značná část uhelných elektráren. Koncern RWE přiznal, že během let 2020 až 2022 odstaví z provozu elektrárny s celkovým výkonem více než 7000 megawattů.

Nucený výsek jaderných elektráren pokračoval na přelomu minulého a nového roku, kdy E.ON musel odstavit dva bloky o celkovém výkonu 2770 megawattů, zatímco RWE ukončilo provoz bloku C elektrárny Gundremmingen v Bavorsku (1288 megawattů). Zbývající tři jaderné bloky – po jednom je vlastní koncerny E.ON, RWE a EnBW – musejí skončit nejpozději v prosinci letošního roku.

Ztrátu spolehlivého výkonu, který nepodléhá rozmarům počasí jako větrné a solární elektrárny, prohlubuje také odstavování uhelných elektráren. RWE v nedávné tiskové zprávě informoval o vypnutí tří 300megawattových bloků Neurath B, Niederaussem C a Weisweiler E v oblasti severního Porýní. „To představuje další krok v našem úsilí o implementaci zákonem nařízeného vyřazení jaderné energie a uhlí,“ uvedl k tomu generální ředitel RWE Power Frank Weigand.

Tím však ozelenění německé energetiky nekončí. Již na počátku dubna chce RWE odstavit z provozu další hnědouhelný blok v Neurathu. Na konci tohoto roku RWE Power odstaví další dva bloky na stejném místě, současně ukončí výrobu briket ve svém závodě ve Frechenu. Již v prosinci 2020 RWE vyřadila z provozu blok E ve své elektrárně Westfalen a elektrárnu Ibbenbüren, což vedlo k redukci uhelného portfolia o 800 MW.

Tyto odstávky mají dopad i na zaměstnanost. Do konce roku 2023 sníží RWE Power počet pracovních míst v uhelném regionu v Porýní přibližně o tři tisíce. Počet zaměstnanců jaderné elektrárny Gundremmingen klesne z šesti stovek na 440 lidí. Zbývající zaměstnanci budou pokračovat až do 30. let na demontáži elektrárny.

Posledních šest jaderných bloků v Německu

Přehled posledních šesti jaderných bloků v Německu,. Zdroj: World Nuclear Association

Jako pozitivní dopad naopak REW uvádí snižování uhlíkové stopy, odstavené uhelné bloky umožní pokles emisí CO2 o 7 milionů tun ročně. RWE mezitím pokračuje v expanzi v oboru obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 celý koncern investuje 50 miliard eur do rozvoje obnovitelných zdrojů, baterií, vodíku a flexibilních záložních kapacit.

Uvolněný prostor zaplňují hlavně větrné a solární elektrárny. Podle oznámení německé solární asociace BSW přibylo v loňském roce okolo 240 tisíc nových fotovoltaických zdrojů (většinou těch malých na střechách budov) o celkovém výkonu 5300 megawattů. Celkový výkon ve fotovoltaice tak v součtu dosáhl 59 tisíc MW. Podle plánů spolkové vlády to v roce 2030 má být víc než trojnásobek: 200 tisíc MW.

David Tramba