RWE, Green Investment Bank, Siemens a Macquarie Capital se zapojí do projektu offshore větrné farmy ve Velké Británii. Investice dosáhne 1,5 miliardy liber.
Německá společnost RWE našla další tři partnery, kteří budou investovat do projektu na vybudování offshore větrné farmy, která bude stát na otevřeném moři, 27 kilometrů od pobřeží britského Suffolku. Projekt bude stát 1,5 miliardy liber a kromě RWE se na něm bude podílet také Siemens, britská Green Investment Bank (GIB) a australská investiční skupina Macquarie Capital.
Kapacita nové větrné farmy Galloper bude dosahovat 336 MW. Výstavba farmy dá vzniknout sedmi stům pracovních míst a poté zaměstná 90 lidí, kteří budou zajišťovat její provoz. Větrná farma bude součástí již existujícího větrného projektu Greater Gabbard Wind Farm, který má kapacitu 504 MW.
Výstavba Galloperu má začít ještě tento měsíc. Dokončení farmy, která bude dodávat elektřinu až pro 336 tisíc britských domácností, je plánováno na březen 2018. V té době by měly větrné turbíny z Galloperu, kterých bude šestapadesát, pouštět první proud do elektrické sítě. Součástí projektu je také položení přibližně 145 kilometrů podmořských kabelů, které budou propojovat jednotlivé turbíny mezi sebou a také je napojovat na elektrickou síť. Společnost RWE bude farmu podle agentury Bloomberg provozovat nejméně 15 let.
Britská ministryně energetiky Andrea Leadsomová ke zprávě řekla: „Je to fantastická zpráva nejen pro dotčený region, ale pro celé Spojené království, což jen dokazuje, že jsme takovým projektům otevřeni. Jedná se o milník, který ukazuje, jak odvětví offshore větrných elektráren ve Velké Británii posiluje.“
Prezident RWE Innogy, která v rámci RWE zajišťuje budování sítě obnovitelných zdrojů, Hans Bünting poznamenal: „Konečné rozhodnutí je úspěšným vyústěním mnohaměsíčních jednání s našimi partnery a investory. Je to ukázka skutečnosti, že je Velká Británie silným trhem pro offshore obnovitelné zdroje. Siemens projekt zaštítí především dodávkou svých větrných turbín, GIB přinese dřívější zkušenosti s financováním takových projektů, podobně jako Macquarie Capital. Těšíme se na spolupráci při výstavbě větrné farmy Galloper.“
Reuters připomíná, že i když britská vláda razantně omezuje finanční podporu obnovitelným zdrojům, svoje závazky vůči offshore projektům dodrží. Slibuje si od toho, že tak Británie snáze překoná období, kdy se budou postupně uzavírat dosluhující uhelné elektrárny. Celková státní podpora offshore větrným elektrárnám by měla pomoci k vybudování přibližně 11 gigawattové kapacity. Pokud se projekty zrealizují, znamenalo by to, že vítr bude zajišťovat zhruba 20% podíl roční spotřeby elektřiny ve Velké Británii.
Vláda Davida Camerona nedávno také uzavřela kontrakt s čínskými dodavateli na výstavbu jaderné elektrárny v Hinkley Point a několika dalších, o čemž Ekonomický deník také informoval.
-usi-